yukarı

Zeekr X Kompakt EV Crossover: Avrupalılar korkmakta haklı

Geely'nin SEA mimarisini temel alan model, Smart #1 ile aynı aks mesafesini paylaşıyor.

03 Şubat 2023 kaynak: Zeekr

Zeekr, dış tasarımının tamamını ortaya çıkararak ve adını duyurarak üçüncü üretim modelinin örtüsünü kaldırdı. Zeekr X, otomobil üreticisinin ürün gamındaki 001 shooting brake ve 009 minivana katılacak olan tamamen elektrikli kompakt bir crossover.

Tanıtım, artık kamuflajdan arındırılmış olan modelin ilk tanıtımlarından sadece birkaç gün sonra gerçekleşti. Markanın Göteborg'daki tasarım stüdyosu tarafından kaleme alınan dış tasarım, Zeekr'in Krypton tasarım dilinin modern yüzey kaplamaları ve yüksek teknolojili detaylarla evrimini gösteriyor.Ön kısımda crossover, ızgarasız bir görünüm, yontulmuş ancak oldukça kısa bir kaput ve uzun tampondaki ince girişler ile bölünmüş far uygulamasına sahip. Profil, kapı kollarının olmaması, arka camlarda uzanan diyagonal karakter çizgisi ve tekerlek kemerleri, aynalar ve tavandaki parlak siyah vurgularla karakterize edilmiş. Arkada, aydınlatmalı Zeekr yazısıyla ayrılan uzun LED arka lambalar, arka tamponda çok sayıda siyah kaplama ve entegre spoyler ile tavanın eğimli arka kısmı nedeniyle dar bir arka cam bulunuyor.

Zeekr X 4.450 mm uzunluğunda, 1.836 mm genişliğinde ve 1.572 mm yüksekliğinde olup aks mesafesi 2.750 mm. Bu da onu aynı aks mesafesine sahip Smart #1'den 180 mm daha uzun yapıyor. Her iki model de Geely'nin yakında çıkacak olan Volvo EX30 ile paylaşılacak SEA modüler platformunu temel alıyor. Aynı mimarinin daha uzun versiyonları daha büyük Zeekr 001 ve 009 tarafından kullanılıyor.Geely'nin sahibi olduğu marka EV'nin teknik özelliklerini açıklamadı ancak 0-100 km/s hızlanmasının 4 saniye içinde gerçekleşeceğini iddia etti. Bu rakam, kombine 428 HP güç üreten çift elektrik motoruyla donatılan ve mekanik olarak benzerlik gösteren smart #1 Brabus'un 3,9 saniyesine benziyor. Zeekr'in 272 HP gücünde tek motorlu bir versiyon sunması da muhtemel. Smart #1 66 kWh bataryaya sahip ancak Zeekr X'in daha uzun bir menzil için daha büyük kapasiteli bir batarya paketi kullanıp kullanmayacağını bilmiyoruz.

Zeekr X'in Çin'de piyasaya sürülmesinin 2023'ün ikinci çeyreğinde gerçekleşmesi planlanıyor. Yakın gelecekte model, elektrikli kompakt crossover/SUV segmentinin hızla geliştiği Avrupa'da da satışa sunulacak. Avrupa'da satışa Norveç ve İsveç gibi kuzey ülkelerinden başlanacağı bildiriliyor. Zeekr bu yıl satış hacmini ikiye katlayarak 140.000 araca çıkarmak istiyor ancak ABD pazarına girmeyi planlamıyor.