yukarı

Yeni VW California Camper: Daha fazla alan, lüks ve hibrit

Yeni VW California karavan her zamankinden daha büyük ve açık havaya her zamankinden daha fazla erişim sunuyor.

07 Mayıs 2024 kaynak: Volkswagen

  • Yeni VW California, yerini aldığı modelden 269 mm daha uzun ve iki sürgülü kapı ve bir mini mutfak sunmak için yeterli alan bırakıyor.
     
  • Model, dört kişinin uyuyabileceği kadar yatağın yanı sıra aracın her iki yanında açık havada yaşam alanları oluşturmak için tentelerle birlikte sunuluyor.
     
  • PHEV motor kısa yolculuklarda tamamen elektrikli sürüş sağlıyor.

     Volkswagen California
geri döndü ve daha fazla kapı ve bataryaya sahip olması onu her zamankinden daha iyi bir karavan haline getiriyor. Etkileyici teknolojiye ve dört kişi için yeterli alana sahip beş çadırlı versiyonu ile Avrupa'daki kamp alanlarının vazgeçilmezi olacağı kesin. 

VW Multivan'a dayanan yeni California, 150 hp güç üreten dizel dört silindirli bir motordan, 204 hp güç üreten gazla çalışan sıralı dört motordan veya ilk kez 245 hp güç üreten ve 2.000 kg kadar çekebilen bir plug-in hibrit motordan yararlanacak. Motorların tamamen elektrikli menzili henüz açıklanmadı, ancak California'nın konsept versiyonu 40 km sessiz sürüş sunuyordu. 

Yeni California 5.173 mm uzunluğunda ve 1.941 mm genişliğinde, bu da onu önceki modelden 269 mm daha uzun ve 37 mm daha geniş hale getirerek içeride daha fazla konfor sağlıyor. Çadır katlandığında, 1.990 mm uzunluğunda durarak kapalı otoparklara sığmasını sağlıyor. Ancak, çadır kaldırıldığında, yolcular 2.108 mm baş mesafesinin keyfini çıkarıyor. 

California serisinde standart olarak sunulan açılır çadır, geniş bir ön kapı ve yan pencerelerle (hepsi cibinlikli) iki kişilik uyku imkanı sunuyor ve körükleri üç renkten biriyle tamamlanabilir: Toffee Brown, Glacier Blue veya Basalt Grey. Buna ek olarak, California'nın her iki kanadında da sürgülü kapılar bulunduğu için iki açık yaşam alanı oluşturmak için aracın her iki tarafına isteğe bağlı tenteler takılabiliyor.
 

Altı koltukla donatılmış temel model California Beach donanımında hemen hemen hepsi bu kadar. Beach Tour donanımından itibaren karavan, kabini bir oturma odasına dönüştürmek için standart döner ön koltuklarla birlikte geliyor. Ayrıca, C sütununda iç ışıkları ve diğer kamp işlevlerini kontrol eden ve bir akıllı telefon uygulamasından da kontrol edilebilen bir dokunmatik ekranla birlikte geliyor.
 

California Beach Tour ayrıca ek bir kamp bataryası içeriyor ve koltuklar katlanabilir bir yatak için bir platforma dönüştürülerek iki kişi için daha uyku alanı sağlıyor. Daha da önemlisi, yukarıda bahsedilen modeller binek araç olarak sınıflandırılmış, bu da standart ehliyete sahip herkes tarafından kullanılabileceği anlamına geliyor.
 

Öte yandan, Beach Camper ve daha yüksek donanım modelleri karavan olarak ruhsatlandırılmış. Bu sınıflandırma, tek brülörlü gazlı ocak ve açık bagaj kapağının altından erişilebilen ve kullanılabilen bir bölmeden dışarı kayan bir çatal bıçak çekmecesine sahip kompakt bir mini mutfak içerdikleri anlamına geliyor.
 

California Coast modeli ise dolapları, lavabosu ve 28 litre su deposu olan bir mini mutfağa sahip. Bu model ayrıca ikinci bir kamp aküsü ve buzdolabından da yararlanıyor, ancak sadece dört koltukla birlikte geliyor. California Ocean aynı kamp ekipmanlarına sahip, ancak yolcular koltuk ısıtıcıları, yardımcı bir klima, mini mutfakta arka plan aydınlatması, daha güzel döşeme ve daha fazlası gibi ek lükslerden yararlanıyor.
 

Yeni VW modelinin fiyatları henüz açıklanmadı, ancak yeni minibüs için ön satışların Haziran 2024'te başlaması planlanıyor. İlk teslimatlar ise yılın ikinci yarısında gerçekleşecek. California Camper 11 tek tonlu renk ve dört iki tonlu (üst/alt) seçenekle sunulacak: Mono Silver/Energetic Orange metalik, Deep Black Pearl/Fontana Red metalik ve Candy White solid/Starlight Blue metalik.