yukarı

Yeni Seat Ateca Türkiye'de: Donanıma kalıcı makyaj

Seat'ın ilk SUV'u Ateca, 2020 makyajıyla Türkiye'de. Yeni tasarım, artan güvenlik ve Xperience donanım dikkate değer yenilikler...

10 Kasım 2020 kaynak: Seat

2016'da yollara çıktığı günden beri Seat’ın da en başarılı modellerinden biri Ateca. Küçük kardeşi Arona ile birlikte arabazzi.com'da en çok okunan Seat modeli olan Ateca, haziran ayında makyajlı yüzünü göstermişti.

Beklediğimizden hızlı bir hamleyle Türkiye’de de satışa sunulan yeni Seat Ateca, FR ve XPERIENCE isimli iki donanım seviyesi ve 1.5 EcoTSI DSG 150 hp motor seçeneğiyle Seat yetkili satıcılarında.


Yeni tasarım detayları

Makyajla birlikte dinamik görüntüsünü güçlendiren Seat Ateca, genişlik (1.84 m) ve yüksekliğini (1.62 m) korurken, ön ve arka tamponları 18 mm uzayarak 4.38 m'lik bir uzunluğa ulaşmış.

Yeni Leon ve büyük birader Tarraco esintili, daha yumuşak kavisli full LED farlar (standart), altıgen tasarımlı yeni ön ızgara ve yenilenen hava girişleriyle başarılı bir makyaj operasyonu geçirmiş Seat Ateca.

Arka tarafta tüm donanım seviyelerinde standart olarak sunulan dinamik LED arka sinyal lambaları ve LED stoplar cazibeyi artırırken, "Ateca" ismi de Seat'ın yeni el yazısı stilinde aracın bagaj kapağındaki yerini almış durumda.


Yeni donanım XPERIENCE

Yeni SEAT Ateca, Türkiye'de FR ve Xperience olmak üzere iki donanım seçeneğiyle sunuluyor. FR donanım seviyesi, yeni ızgara tasarımı, cosmo gri renginde ön ve arka tampon süslemeleri, sis lambası ızgarası, ayna kapakları, yan kaplamalar ve egzoz çıkışı görünümlü detaylarla sporcu karakterini vurguluyor.

Xcellence donanımın yerini alan arazi çağrışımlı Ateca Xperience ise çamurluklardaki siyah koruma plastikleri, yan çıtalar, çamurluk ve tamponlarda ise alüminyum görünümlü kaplamalar gibi detaylara sahip.

18” ve 19" arasında 9 farklı opsiyonel alüminyum alaşımlı jant seçenekleri ve yeni Kamuflaj Yeşili rengi dahil 10 farklı dış renk seçeneğiyle yeni SEAT Ateca, yeni bir tarz sunuyor.


‘Climacoat’ teknolojili ön cam

Opsiyonel olarak alınabilen görünmez ‘Climacoat’ kaplamalı ve ısıtmalı ön cam bir yandan ısı izolasyonu sağlarken, buzlanmanın 2-3 dakika içinde çözülmesini sağlıyor. Daha da önemlisi bu sistem, karşıdan gelen sürücülerin görüşünü kesintiye uğratacak bir yansıma da yapmıyor.

Direksiyon başında uygun pozisyonu kolayca bulabilmenizi sağlayan sürücü koltuğu, 8 yönlü koltuk ayarı ve hafıza fonksiyonuyla isteğe bağlı olarak satın alınabiliyor.

Kabin tasarımına boyut katan çok renkli bir ortam aydınlatmasının yanı sıra, havalandırma kanalları, vites kolu ve bilgi-eğlence sistemi için mat dekor çerçeveler de öne çıkıyor.


Yeni teknoloji donanımları ve mobil bağlantı seçenekleri

Kokpitte dikkat çeken diğer bir yenilik 10,25 inçlik dijital gösterge paneli ve modernize edilen direksiyon. İğneli, kadranlı klasik göstergelerin yerini alan bu özelleştirilebilir ekran tüm Seat Ateca'larda standart sunulmaya başlandı.

Genişleyen 8,25" (9,2" opsiyonel) yeni bilgi ve eğlence ekranı ise iki yandaki kısayol tuşlarını kaybetmiş. Apple CarPlay ve Android Auto'nun kadroya katılması ve akıllı telefonla kablosuz bağlantı opsiyonu da multimedya deneyimini iyileştiren yenilikler.

9,2” multimedya ekranıyla birlikte gelen ses tanıma, kullanıcının komutlarını kullanıp düzeltmeler yaparak ve önceki komutlara referans vererek bilgi-eğlence sistemiyle etkileşim kurmasını sağlıyor. Böylece kullanıcılar müzik aramaları gibi işlemleri daha hızlı ve daha kolay yapabiliyorlar.


Daha güvenli ve akıllı bir Ateca

Yeni SEAT Ateca, bir dizi gelişmiş sürücü destek sistemini (ADAS) kadroya katarak kendi segmentindeki en güvenli araçlardan biri olmuş.

Yoldaki engellere tepki verebilecek şekilde çevresini daha fazla algılayabilen bu teknolojiler sayesinde Seat Ateca, sürüş anında gerçekleşebilecek her türlü senaryoda artan bir güvenlik sunuyor.

Opsiyonel sunulan Çarpışma Öncesi Asistanı, Adaptif Hız Sabitleyici (ACC), Acil Durum Asistanı, Ön ve Yan Bölge Asistanı dahil olmak üzere tüm bu sistemler, aracı ve yolcuları korumak için uyum içinde çalışıyor.

Mesela Çarpışma Öncesi Asistanı, olası bir çarpışmanın olması durumunda emniyet kemerlerini geriyor, camları ve açılır tavanı kapatıyor ve uyarı lambalarını etkin hale getiriyor.

Yeni SEAT Ateca'ya eklenen bir diğer özellik de Arka Çapraz Trafik Uyarısı Sistemi. Park ederken, başka bir otomobil, yaya veya bisikletli geliyorsa otomobil sesli ve görsel uyarı veriyor gerekirse, otomatik frenlemeyi başlatıyor.

Aynadaki LED göstergeleri aracılığıyla 70m’ye kadar olan araçları algılayabilen Kör Nokta Tespit özellikli Yan Bölge Asistanı da bir diğer opsiyon seçeneği.


Yeni Seat Ateca fiyat listesi

2020 makyajlı yeni Ateca aslında son derece sade bir fiyat listesiyle geldi Türkiye'ye. An itibariyle tek motor seçeneği olan ve bizce Ateca'yla nefis giden 150 hp'lik 1.5 TSI ACT, standart DSG şanzımanla birlikte her iki donanım seçeneğinde aynı fiyat söz konusu.

Yeni Seat Ateca FR ve Ateca Xperience 369.000 TL'den başlayan fiyatlarla Seat bayilerinde sevenlerinin ziyaretini bekliyor...