yukarı

Yeni Renault 5 E-Tech: Mini Cooper EV’nin rakibi

Nostaljik referanslara sahip yeni elektrikli model 25.000 €’nun biraz üzerinde bir başlangıç fiyatına sahip.

26 Şubat 2024 kaynak: Renault

Yeni Renault 5 E-Tech Electric'in üretim versiyonu, 1972 orijinalinin modern bir reenkarnasyonu olarak Cenevre Otomobil Fuarı'nda resmen tanıtıldı. Fransız subcompact hatch'in tasarımı 2021'deki konsept kardeşine sadık kalırken, tamamen elektrikli alt yapısı 400 km'ye kadar menzil vaat ediyor. Daha da önemlisi, Renault yaklaşık 25.000 € başlangıç fiyatı açıkladı ve bu da onu Avrupa pazarındaki en uygun fiyatlı EV'lerden biri haline getirdi. 

R5 E-Tech Electric'in geliştirme süresi, Renault'nun yeni kurulan Ampere biriminin uzmanlığından yararlanılarak 3 yıla indirildi. Halihazırda Clio ve Captur'un temelini oluşturan ve yaygın olarak kullanılan CMF-B'nin güncellenmiş ve elektrikli bir versiyonu olan yeni AmpR Small mimarisini kullanan ilk üretim modeli oldu. 

Retro esintili dış tasarım, konseptle neredeyse aynı; siluetini ve çoğu tasarım nüansını tekerleklere kadar yansıtıyor. Yine de, dikkatli gözler birkaç sinsi farklılığı yakalayabilir. Bunlar arasında her iki uçtaki rafine ışıklar, daha kalın sütunlar ve geleneksel kapı aynaları ve kolları yer alıyor. 

Karartılmış farların üzerindeki LED grafikler, orijinal 5'in eski bir reklamından esinlenilerek insan gözbebeğine benzeyecek şekilde tasarlanmış. Karşılama sekansında EV, "insanlaştırılmış arayüzün" bir parçası olarak sürücüye göz kırpıyor. Öte yandan, dikey olarak monte edilmiş arka lambalar klasik Renault 5'e en dikkat çekici selamlamayı temsil ediyor. Bunlar siyah bir parça ile birbirine bağlanıyor ve hatchback'in aerodinamik performansını artırmayı amaçlayan yan panellerden ince uzantılar içeriyor. 

Öne çıkan özelliklerden biri de orijinal Renault 5'in imza girişlerinden ilham alınarak kaputun üst kısmına yerleştirilen yeni bir şarj göstergesi. Bu yeni alt kompakt modelin elektrikli doğası göz önüne alındığında, Renault'nun tasarımcıları bu alanı, araç bir şarj cihazına bağlandığında yanan ve mevcut şarj seviyesini gösteren bir grafik panel için kullandılar. Akü tam kapasiteye ulaştığında LED ekran 5 rakamının şeklini alıyor. 

Son olarak, belirgin çamurluklar ünlü R5 Turbo'dan esinlenerek EV'ye bir hot hatch görünümü kazandırmış. Bu da Alpine'in kendi performans odaklı versiyonunun tasarımını renklendirmek için fazla çaba sarf etmesine gerek kalmayacağı anlamına geliyor. 

R5 E-Tech Electric'in iç mekanı, orijinal modeli anımsatan retro unsurları ve canlı renkleri modern bir dokunuşla harmanlıyor. Aracın merkezinde dijital gösterge paneliyle birleştirilmiş 10.1 inçlik dokunmatik ekran yer alıyor. Google destekli OpenR Link bilgi-eğlence sistemi 50'den fazla uygulama ve hizmeti barındırabilirken, "Reno" adlı yeni yapay zeka destekli dijital asistanı da tanıtıyor.
 

Güvenlik donanımları arasında Seviye 2 ADAS sistemi olan Aktif Sürücü Asistanı yer alıyor. Diğer dikkat çekici özellikler arasında, belirgin bir çalıştırma düğmesiyle tamamlanan çok işlevli direksiyon simidi ve kabinin her yerinde geri dönüştürülmüş ve biyo-kaynaklı malzemeler kullanılan modern tekstiller yer alıyor. Renault, %85 geri dönüştürülebilirlik oranına ulaşacak olan EV'nin sürdürülebilir doğasına büyük önem veriyor. Pratiklik açısından hatchback, 326 lt mevcut bagaj alanı ve 500 kg çekme kapasitesi ile beş kişilik bir düzene sahip.
 

Yeni Renault 5 E-Tech Electric, Ampere birimi tarafından Douai, Fransa'da üretilecek. Uzunluğu 3,92 metre olan şehir otomobili, daha önce CMF-BEV olarak bilinen yeni AmpR Small platformunu tanıtıyor. Daha büyük Megane E-Tech ve Scenic E-Tech'ten alınan tek elektrik motoru, 95 HP, 122 HP veya 150 HP üreten üç güç çıkışlarına sahip.
 

Batarya paketi 40 kWh veya 52 kWh kapasiteye sahip ve 52’lik versiyon 400 kilometreye kadar WLTP menzili sağlar. Bataryalar sırasıyla 80 kW ve 100 kW hızlarında DC hızlı şarj ile uyumlu. Ayrıca, model V2G (araçtan şebekeye) teknolojisini destekleyerek araç sahiplerinin şebekeye geri enerji satmasına olanak tanıyor.
 

Renault mühendisleri, R5 E-Tech Electric'in segment lideri düzeyde yol tutuş kabiliyeti ve daha büyük araçlarla karşılaştırılabilir performans sunmayı vaat eden şasi kurulumuna çok emek verdi. Bu büyük ölçüde çok bağlantılı arka süspansiyon, düşük ağırlık merkezi ve "son derece çevik" olmasını sağlayan kompakt ayak izi sayesinde gerçekleşiyor.
 

Renault 5 E-Tech'in başlangıç fiyatı 25.000 € civarında olacak ve bu da onu mevcut ve gelecekteki birçok modelle doğrudan rekabet halinde konumlandıracak. Peugeot E-208'in fiyatını aşağı çekerken VW ID.2'nin fiyatıyla eşleşmesi bekleniyor. Bununla birlikte, yeni tanıtılan Citroen e-C3'ten biraz daha yüksek bir fiyata sahip. Diğer rakipleri arasında Mini Cooper Electric ve biraz daha küçük Fiat 500e yer alıyor.