yukarı

Yeni Peugeot 308: Gözlerime bak, dişlerimi hisset!

Her maça nakavt için çıkan yeni Peugeot 308, tasarım, teknoloji ve motor kadrosuyla Altın Kemer peşinde...

31 Mart 2021 kaynak: Peugeot

Birkaç yıl önce "Ne olacak halimiz" durumunda olan, ama bugün birleşe birleşe dev Stellantis'e dönüşen PSA'nın merkez markası sayılır Peugeot. En azından bize öyle geliyor...

Şimdilerde çok yüksek bir özgüveni olsa da satış rakamları anlamında Peugeot'nun yakın tarihini son 3008'den Önce ve 3008'den Sonra şeklinde ikiye ayırabiliriz. Ama bu atılımı başlatan, raydaki makası ve gidişatı değiştiren model 2013 çıkışlı son 308'di aslında.


Ve karşınızda, yeni Peugeot 308!..

Belki adil bir durum değil ama bir modelin sevilmesinin belki en önemli şartının tasarım, ama "kişilikli ve sevilesi tasarım" olduğunu kavramış durumda Peugeot. Ne dersiniz?

Yeni Peugeot 308

Aynı ortama düşünce birdenbire zeki bir centilmene dönüştüğünüz ve her türlü kusurunu önemsiz gösterebileceğiniz bir güzellik 308.

Öncelikle belirtmek isteriz ki yeni 308'in baş hedefi VW Golf ile aynı kulvarda koştuğundan çok emin değiliz. Elbette aynı sınıftalar, aynı müşteri kitlesine talipler ama finiş çizgisine sanki aksi yönlerden doğru koşuyorlar.

Yeni Peugeot 308 2021

Bunun bir bakıma, durumu idrak eden Peugeot'nun akıllı bir strateji değişimi olduğunu düşünüyoruz, naçizane... Geçmişte aynı kulvarda koşarak başaramadığını, bugün, kişiliğiyle Golf'ün antitezi olarak başarmak istiyor 308. Kısacası, "sade modern" ile "zarif modern"in düellosu başlamak üzere!

Tabii ki 308 ve Golf'ten ibaret bir sınıf değil burası. Ford Focus, Opel Astra, Hyundai i30, Kia Ceed, Toyota Corolla, Seat Leon, Renault Megane... Hiçbirinin karşısına "Ben bu maçı rahat alırım" diye çıkamazsınız. Tasarımcı ve Mühendisler Göçü yaşanmadan önce yaşandı bitti o günler...


Görünürde değişenler...

Aslan kafasından ibaret yeni Peugeot armasını göğsüne takan ilk model olacak yeni 308. Profil çizgisi pek değişmese de 508 havasını kompakt hatchback'e doğru estiren ön yüz tasarımı, tıpkı yeni logo gibi sınıf atlama algısına hizmet ediyor.

Yeni Peugeot 308, yeni logo...

Çapraz açıdan bakınca, bu denli aşağıya kadar devam eden ön ızgaradan çok da emin olamamakla birlikte, iki yandaki dikey LED gündüz farları, sert bakışları, bol kromajlı panjuruyla ön tarafın kendine has ve çok havalı bir dünya kurduğu kesin.

Yeni Peugeot 308 tasarım özellikleri

Profilden çok değişmemiş dedik ama eskisinden 10,5 cm daha uzun, 2 cm daha alçak Peugeot 308. Kaslı çamurluklarla birlikte bu değişim, yeni 308'i daha sportif, akıcı ve aerodinamik yapmış.

Peugeot 308 2021

Burun kısmı ise 10 cm geriye giden ön cam sayesinde daha uzun ve iddialı. Genişlikte ise algılananın aksine herhangi bir değişiklik yok: 1,81 m.

Arka tarafta son 208'in tarzı ve kavislerine geçiş yapmış durumda Peugeot 308 2021. Yeni stoplar aslan pençesinin en ince halini yansıtıyor.

Yeni Peugeot 308 arka tasarım

Hani "ekşın" filmlerde başrol oyuncusunun yüzünde iki üç çizik olur ya, öyle de havalıyız! Şeffaf camın ardındaki bu bol LED'li stoplar, ışıklı olmasa da karartılmış bir cam hat ile birbirine bağlanmış durumda.

Yeni 308'in LED stopları


Yeni 308 ve kullanışlılık

5,5 cm uzayan 2,68 m'lik aks mesafesi (ön ve arka tekerler arası) iç mekânda farkı hissettirse de arkadaki dizler açısından bambaşka bir boyuta geçmemiş Peugeot 308.

Yeni Peugeot 308 iç mekanı

Arka koltuğu deneme fırsatı bulanlar, uzamaya rağmen bekledileri ölçüde bir fark bulamazken, bagaj hacmi 10 lt. azalarak 410 litre olmuş. Tabii buna rağmen, bagaj hacminin kompakt sınıf ortalamasının yaklaşık 30 litre üstünde olduğunu unutmayalım. Şarj edilebilir hibrit altyapısıyla bu hacim 361 litreye iniyor ama bizim mevcut matrahlarla ancak genel kültür olarak kalacak bir bilgi mi acaba...


Ve kokpit, i-cockpit...

10 yıl önce Peugeot 208 ile lanse edildiğinde tepedeki gösterge paneli, fiziksel düğmesiz bilgi-eğlence ekranı ve küçük direksiyonuyla i-cockpit tozu dumana katmıştı ama eleştirilerden de bir türlü kurtulamadı.

Yeni Peugeot 308 ve i-cockpit

Yeni Peugeot 308 i-cockpit sevdasından vazgeçmemiş olsa da bazı eleştirilere nihayet kulak vermiş. Ekranın altındaki programlanabilir kısayollar yine dokunmatik hassasiyetli ama en azından dokunduğunuz yerde ne olduğunu bileceksiniz.

Peugeot 308 kabin tasarımı

Daha da güzeli, o cam panelin de altında havalandırma sisteminin fiziksel kumandalarının geri dönmesi. Eşşeğimizi kaybettirip buldurduğun için teşekkürler Peugeot, sayende şimdi bir 10 yıl da Golf'ün fiziksel kumandaya dönüşünü bekleriz!

Yeni Peugeot 308 dijital gösterge paneli

Tabii sürücünün boyu ve sürüş pozisyonuna göre direksiyon gösterge panelini perdelemeye devam edecek. Ne yapalım, seven katlanır...


Yeni 308 motor seçenekleri

Yazın tutkulu bir aşk yaşayıp kışın telefon numaranızı değiştirdiğiniz bir ilişki istemiyor artık 308. Nesiller boyu birlikte olun istiyor. Sonsuz markalı birleşmelerle düşen birim maliyetlerin de sayesinde, Peugeot 308'in motor kadrosu hayli kalabalık.

Yeni 308 motor seçenekleri

Yeni Peugeot 308, ilk günden itibaren şarj edilebilir hibrit motorların yanı sıra, benzinli, dizel seçeneklerini de sunarak rasyonel zihinlere de hitap edecek. Ama %100 elektrikli bir e-308'in lafı şimdilik geçmiyor.

Peugeot 308 2021 şarj edilebilir hibrit motor

Motorlarda giriş seviyesini 110 hp ve 130 hp'lik 1.2 benzinli oluşturacak. Zayıf olanı sadece manuel şanzımanla eşleşebilirken, diğer tüm motorlarda 8 ileri otomatik seçeneği olacak.

Yeni Peugeot 308 ve 8 ileri otomatik şanzıman

Dizeldeki tek seçenek olan 130 hp'lik 1.5 BlueTech HDi, en azından bir süre daha, yakın gelecekte dizelin başına geleceklerden haberi yokmuş gibi yapacak.

Hibrit yeşili görselleri paylaşılan şarj edilebilir hibrit motorlarsa 180 hp ve 225 hp'lik iki kimlikle çıkacak karşımıza. Daha güçlü olan "GT" lakaplı PHEV 308, Peugeot 3008'de de kullanılan 180 beygirlik 1.6 turbo benzinli, 100 beygirlik elektrik motoru ve 12,4 kWs'lik batarya işbirliğiyle yol alacak.

Yeni 308 iki PHEV motor seçeneği var

Daha sakin ve fiyat açısından ekonomik yeni şarj edilebilir hibrit motorsa 1.6 benzinlisinden 160 hp, toplamda 180 hp güç elde ediyor. Avrupa'da daha çok şirketlerin tercihi olacağı belirtilse de kulağa ziyadesiyle güçlü gelen bu seçenek bizim vergilerle daha iyi geçinir belki de, kim bilir...

Peugeot 308 hibrit 55 km elektrikli menzile sahip

En az 55 km sadece elektrikli menzilli olan her iki PHEV seçeneğinin de 8 ileri otomatik şanzımanlı ve önden çekişli olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Kilometre başına CO2 salımı ise 31g ile sınırlı.


Yeni 308 fiyat?

Yeni Peugeot 308'in fiyat listesi henüz netlik kazanmasa da Avrupa para birimiyle bile bir miktar artışa hazır olmakta yarar var. Avrupa'da fiyatların yazdan önce belli olacağı notuyla, şimdilik "hayırlısı" demekle yetiniyoruz.

Yeni 308 fiyat bilgisi yaz başında belli olacak

İleride daha detaylı değineceğimiz sürüş destek sistemleri ve akıllı asistanların dibini sıyıraracağı belirtilen yeni Peugeot 308, satış konusunda da -ülkeden ülkeye değişmekle beraber - online satış, uzaktan finansman ve evlere teslim gibi teknolojik atılımlardan yoksun olmayacak.

Yeni Peugeot 308 Eylül 2021'de satışa sunulacak

Eğer Avrupa ile aynı anda Türkiye'de de satışa sunulursa, üçüncü nesil Peugeot 308'e "Eylül'de gel" diyebiliriz.