yukarı

Yeni Opel Mokka 2021: Daha küçük, daha pratik, daha havalı...

%100 elektrikli bir dönüş yapan Opel Mokka 2021, kimliğindeki PSA damgasını sonuna kadar kullanıyor...

kaynak: Opel

Opel tarihinde yeni bir sayfa açılıyor ve GM kökenli Opel Mokka, PSA çatısı altında yeni bir hayata başlıyor. Her ne kadar eskisiyle teknik bağlantısı kalmamış olsa da güzel rakamlarla, habere moralli başlayalım... 

 

120 kg'a kadar hafifleyen yeni Opel Mokka'nın burulma direnci de %30 artmış. Geleceği epey tartışılan mevcut Mokka'dan sonra görüntüsü de yeterince moral verici gerçi. Peugeot 2008 ve DS 3 Crossback'in teknik kuzeni olan yeni Mokka'nın tasarım kıvamı sizce de çok başarılı değil mi?

 

Yeni Opel Mokka 2021 tasarımda yeni bir çağ başlatıyor

 

Fransa'da DS3 Crossback ile aynı fabrikada üretilecek yeni Opel Mokka, ilk nesille bağını tam anlamıyla koparmak için Opel'in 2018 konsepti "GT X Experimental"e sıkı sıkıya bağlı kalmış. Fiyakalı minik Adam'ın iddiasını küçük SUV sınıfına taşımış da diyebiliriz

 

Yeni Opel Mokka Adam'dan sonra en havalı küçük diyebilir miyiz?

 

Zorro'nun maskesini andıran "Vizor" isimli siyah bir bandın içindeki ön farlar, bolca kabarıklık ve birbirini kesen dinamik açılar ilk dikkat çekenler. Diğer yandan, kaput ve tavanı kapsayan çift renk uygulamasının opsiyonel olması kesin sayılır. 

 

Yeni Opel Mokka'nın çift renk tavanı kaputu da kapsıyor

 

Uzunluğu 12,5 cm kısalarak 4,15 m'ye gerileyen yeni Mokka, çok net bir şekilde küçük bir SUV artık. Bu kısalmaya rağmen 2 mm uzayan aks mesafesi sayesinde, ne iç hacim ne de 350 litrelik bagajda herhangi bir küçülme yaşanmadığını söylüyor Opel. Daha kompakt ama kullanışlı bir Mokka'ya kim itiraz eder ki!

 

Opel Mokka 2021 hem daha kompakt hem daha kullanışlı

 

Opel'in "Pure Panel" adını verdiği ve tek bir blokta buluşan ekranlar tam da Mercedes'i hatırlatacakken, iki farklı açı yaparak farkını ortaya koymuş. 12 inçlik dijital gösterge paneli ve 7 ila 10 inçlik bilgi-eğlence ekranı da türünün en iyilerinden olacak gibi. Ana ekranın hemen altındaki kısa yol tuşları ve havalandırmaya özel kumandalar da dikkatlerden kaçmıyor hani. Nerede görsel destekleriz biz bu fiziksel kumandaları:)

 

Yeni Mokka'nın kokpiti işi sadece ekranlara bırakmamış

 

Açılıştan itibaren %100 elektrikli motorla da satışta olacak yeni Opel Mokka, benzinli ve dizel alternatifleri de yaşatacak elbette. Peugeot e-2008'de olduğu gibi, 136 hp ve 260 Nm tork sunan elektrikli Opel Mokka, "Normal", "Eco" ve "Sport" sürüş modlarına sahip. 50 kWs'lik batarya ile 2021 Opel Mokka, WLTP normlarına göre 322 km'lik bir menzile sahip olacak.

 

Opel Mokka 2021 playlist: İçindeymişik, yeşilmişim...

 

Tabii ki sayısız güvenlik donanımının yanı sıra, dur-kalkları da kendi ayarlayan akıllı seyir kontrolü, IntelliLux LED farlar ya da 14 LED'li adaptif matrix farlar ve 180 derece geri görüş kamerası gibi oyuncaklar da opsiyon listesinde olacak.

 

Sayısız güvenlik teknolojisi ve mobil bağlantı yeni Opel Mokka'nın menüsünde olacak