yukarı

Yeni Opel Frontera: 90’lardan geldi

Opel’in yeni SUV’u 1990'larda ve 2000'lerin başında sunduğu Isuzu tabanlı off-roader'dan adını ödünç alıyor.

09 Nisan 2024 kaynak: Opel

Opel, ürün gamında yaşlanan Crossland'in yerini alacak olan yepyeni Frontera'nın ilk resmi fotoğraflarını yayınladı. Crossover, yaklaşmakta olan Citroen C3 Aircross ikizinin özelliklerini yansıtacak şekilde hem hafif hibrit hem de tamamen elektrikli motorlarla sunulacak. 

Belki de hemen dikkatinizi çekecek olan yeni modelin adı olacaktır. Opel, Frontera adını ilk olarak 1991-1998 yılları arasında Isuzu Wizard tabanlı bir SUV için kullandı. Daha sonra ikinci nesil bir model tanıtıldı ve 2004 yılına kadar varlığını sürdürdü. Üçüncü nesil öncekilerin off-road doğasından uzaklaşarak daha çok pratikliğe odaklanıyor. 

Yeni Frontera'nın Opel'e özgü parçaları Mokka ile birçok benzerlik taşıyor. Basit LED farlar, Opel serisinin genelinde ortak bir özellik olan Vizor ön panjurun yanında yer alıyor. Resimde görülen model çarpıcı turuncu ve parlak siyah iki tonlu bir tasarıma sahip. 

Opel'in tasarımcıları Frontera için özellikle ilgi çekici bir arka kısım hazırlamışlar. Kalın C sütunları, Hyundai grubunun bazı bölünmüş ışık tasarımlarından farklı görünmeyen bölünmüş arka lambalar gibi hemen göze çarpıyor. SUV ayrıca siyah ve gri bir tamponla sergileniyor.
 

Diğer birçok modern otomobil gibi, yeni Frontera'nın kabini de minimalist bir tasarıma sahip ancak bazı fiziksel düğmelerin korunduğu görülüyor. Her ikisi de 10 inçlik birimler olan dijital gösterge paneli ve bilgi-eğlence ekranı öne çıkıyor. Ayrıca üç kollu kalın bir direksiyon simidi, koltuklar boyunca kumaş ve bol miktarda siyah plastik unsur var. Önde iki ve arkada iki USB portunun yanı sıra soğutmalı bir kablosuz şarj pedi de görülebiliyor.
 

Yeni model, arka koltuklar yukarıdayken 460 litre veya katlanmış haldeyken 1.600 litre bagaj alanı sunacak. Fabrika çıkışlı bir portbagaj da sunulacak. Arka koltuk sırası da 60:40 oranında bölünüyor. Şirket, Frontera'nın yakında çıkacak Citroen C3 Aircross kardeşinde olduğu gibi üç sıralı bir oturma düzeniyle sunulup sunulmayacağından bahsetmedi.
 

Opel Frontera, Stellantis'in CMP / eCMP platformunun bir evrimi olan Smart Car mimarisi üzerine kurulacak birçok yeni modelinden biri. Aracın hem 48 voltluk hafif hibrit geleneksel hem de tamamen elektrikli motorlar ile sunulacağı doğrulandı. Şirket ayrıntılı teknik özellikleri açıklamamış olsa da, diğer Stellantis modellerine dayanarak kolayca tahmin edebiliriz. Giriş seviyesi Frontera büyük olasılıkla turbo 1.2 litrelik hafif hibrit benzinli motora sahip olacak, EV ise öne monte edilmiş tek bir elektrik motoruyla donatılacak.
 

Yeni Frontera hakkında daha fazla bilgiyi 2024 yazında piyasaya sürülmesine yakın öğreneceğiz. SUV, daha küçük olan Mokka ile bu yıl yenilenecek olan daha büyük Grandland arasında konumlandırılacak.