yukarı

Yeni MINI Cooper: 5 kapılı hatch ile büyüyor

Yeni model 1.5 litrelik turbo üç silindire ve 2.0 litrelik dört silindir seçeneğine sahip.

12 Haziran 2024 kaynak: Mini

  • 5 Kapı, temel Mini Cooper 3 kapıdan 172 mm daha uzun ve dingil mesafesi 72 mm uzatılmış.
     
  • Mini, her ikisi de benzinli motorlarla çalışan giriş seviyesi Cooper C ve amiral gemisi Cooper S versiyonlarını onayladı.
     
  • Yeni model, büyük bir dijital gösterge paneli içeren eski Cooper 5 Door'dan daha sade bir iç mekana sahip.
     

Mini'nin sürekli büyüyen ürün gamı, en son Cooper 5 Door'un piyasaya sürülmesiyle genişlemeye devam ediyor. Hatchback şimdiye kadar sadece içten yanmalı olarak tanıtıldı, ancak tamamen elektrikli bir versiyonun da yolda olduğuna inanılıyor. Peki, bunu eski Mini Cooper 5 Kapı'dan farklı kılan nedir? 

Geçen yıl tanıtılan yeni 3 Kapı modeli gibi, tasarım biraz farklı olsa da klasik Mini görünümünü ve şeklini koruyor. Tahmin edilebileceği gibi, iki ek kapı eklenmiş olsa da tasarım olarak 3 Kapı'ya çok benziyor. Sonuç olarak, ön uçta LED gündüz farlarına sahip şık, dairesel farlar ve oldukça büyük, bölünmüş siyah bir ızgara yer alıyor. Izgarayı bölen boyalı şerit 3 Kapı'nınkinden biraz daha ince. 

Yeni büyük Mini, iki ekstra kapıyı barındırmak için küçük kardeşine göre boyut olarak büyüdü. Artık 4,036 mm uzunluğunda veya 172 mm daha uzun ve aynı zamanda 72 mm daha uzun dingil mesafesine sahip. Arka tarafta tanıdık üçgen arka lambalar bulunurken, 3 Kapı'nın kısa çıkıntıları korunmuş. 

Avrupa'da Cooper 5 Door iki benzinli motora sahip olacak. Bunlardan ilki 156 hp güç ve 230 Nm tork üreten küçük turbo 1.5 litrelik üç silindirli olup sadece giriş seviyesi Cooper C'de sunulacak. 100 km/s hızlanma süresi 8 saniye olan bu model 225 km/s hıza ulaşabiliyor.
 

Biraz daha fazla güç isteyenler 204 hp ve 300 Nm güç üreten 2.0 litrelik dört silindirli Cooper S'i tercih edebilirler. Cooper S'in 100 km/s hızlanma süresi 6,8 saniye ve 242 km/s hıza ulaşıyor.
 

Mini, yeni Cooper 5 Kapı'nın frekans seçici amortisörlere sahip adaptif süspansiyon seçeneği ile "heyecanlı kullanım için ayarlanmış bir süspansiyon ve sönümleme sistemine" sahip olduğunu söylüyor. Hatch, 16 ila 18 inç arasında değişen jant boyutlarıyla sunulurken, 17 inç veya 18 inç jantları tercih edenler daha geniş 215 mm lastiklerden yararlanacak.
 

İç kısımda dört donanım seçeneği mevcut. İlki Essential Trim ve desenli kumaşa sahip siyah koltuklar içerirken, Classic Trim standart iki kollu direksiyon simidini üç kollu bir direksiyon simidi lehine terk ediyor. Gösterge panelinde iki tonlu balıksırtı deseni bulunan Favored Trim de oldukça şık.  Ayrıca çok renkli örme kumaş ve kırmızı dikişli siyah suni deri ile sportif bir JCW Trim de bulunuyor.
 

Müşterilerin hangi donanımı seçtiğine bakılmaksızın, tüm yeni beş kapılı Mini Cooper'lar, Mini Akıllı Kişisel Asistan da dahil olmak üzere en son Mini İşletim Sistemi 9'u çalıştıran ön panelin ortasında büyük bir dairesel, 9,4 inç OLED ekrana sahip. Kabinin hissini ve ambiyansını değiştirmek için ekran üzerinden yedi farklı iç mekan modu yapılandırılabilir.
 

Mini, yeni Cooper 5 Door'u on bir gövde rengi ve tavan için üç kontrast renkle satacak. Pazara özel fiyatlandırma henüz açıklanmadı.