yukarı

Yeni Mercedes E-Serisi'nin kabini dahili TikTok ekranıyla tanıtıldı

Yeni nesil E-Serisi geniş bir yolcu ekranına ve çeşitli yüksek teknoloji seçeneklerine sahip olacak.

23 Şubat 2023 kaynak: Mercedes-Benz

Yeni nesil Mercedes E-Serisi, markanın tamamen yeni iç mekanını resmen tanıtmasıyla kamuflajı kaldırdı. Hakkında konuşulacak çok şey olsa da, E-Serisi, devasa MBUX Hyperscreen'den ilham alan isteğe bağlı bir MBUX Superscreen ile sunulacak. Mercedes ayrıntılara girmedi, ancak ön yolcu için bir ekranın yanı sıra oldukça büyük bir bilgi-eğlence sistemi içeriyor.

Bunlara Klasik ve Sportif ekranlar sunan bağımsız bir dijital gösterge paneli eşlik ediyor. Klasik ekran kadran benzeri bir hız göstergesi ve takometre gösterirken, Sportif ekran takometreyi öne ve ortaya koyarken kırmızı bir tema benimsiyor. Ekranlardan bahsetmişken, üçüncü parti uygulamalar Android Auto veya Apple CarPlay üzerinden yansıtılmak yerine doğrudan yüklenebiliyor. Bu özellikten yararlanmak için Mercedes, "giderek genişleyen bir uygulama portföyüne" sahip olacak bir Uygulama Mağazası açıyor.Başlangıçta Angry Birds, TikTok, Zoom ve Webex gibi çeşitli uygulamalar bulunacak. Bu uygulamalardan birkaçı, aracın gösterge panelinin üstüne monte edilen ve MBUX Superscreen ile birlikte gelen yeni selfie ve video kamerasıyla kullanılabilecek. Araç sahipleri, araç park halindeyken fotoğraf ve video çekmek için kamerayı kullanabilirler.Yukarıda bahsedilen uygulamaların yanı sıra, araç sahipleri Vivaldi web tarayıcısının yanı sıra ZYNC eğlence portalını da bulabilecekler. Mercedes bu portalın "isteğe bağlı içerik, interaktif deneyimler, yerel video programları, spor, haberler ve çok daha fazlasını" sunduğunu açıkladı. Bu biraz muğlak, ancak marka "tanınmış küresel, bölgesel ve yerel ortaklardan 30'dan fazla akış hizmeti halihazırda mevcutken, başka ortaklar ve kanallar da sürekli olarak entegre ediliyor" diye ekledi.Sürücünün ön yolcu ekranından dolayı dikkatinin dağılmasını önlemek için E-Serisi, bir kamera ve "ekrandaki içeriğin sürücü tarafından görülmemesini sağlamak için gelişmiş bir filtreleme konsepti" kullanan bir "görsel kalkan "a sahip. Aslında sistem sürücünün göz hareketlerini izliyor ve ön yolcu ekranına çok uzun süre bakıp bakmadığını belirliyor. Böyle bir durumda, "yolcu ekranının parlaklığı azaltılıyor ve böylece yolcu sürücü tarafından görülemeyen içeriği görüntülemeye devam edebiliyor."

E-Serisi rutinleri benimsiyor ve yapay zeka ile bir geleceğe bakıyor. Lansmanda araç, sahiplerinin araca 'y olursa x yap' demesine olanak tanıyan şablonlara ve kendi oluşturdukları rutinlere sahip olacak. Örnek olarak, Soğuk Günler ayarı, dış hava sıcaklığı belirli bir seviyeye ulaştığında ısıtmalı koltukları açabilir ve aynı zamanda ortam aydınlatma sistemini 'sıcak' turuncu bir renge dönüştürebilir. Marka gelecekte rutin görevleri yapay zeka ile tamamen otomatikleştirmek istiyor. Bu başlangıçta ısıtma, havalandırma ve masaj işlevlerine odaklanacak, ancak Mercedes "diğer iç sistemlerin de art arda entegre edileceğini" söyledi. Umarım Bing AI'ı yankılayıp sizi eşinizi terk etmeye ikna etmeye çalışmaz, çünkü bunun üzerine bir de masaj eklemek ekstra ürkütücü olurdu.

Ekranları bir kenara bırakırsak, E-Serisi aktif bir ortam aydınlatma sistemi ve sahiplerinin "müziği üç duyu ile deneyimlemesini" sağlayacak 17 hoparlörlü Burmester 4D surround ses sistemi sunacak. Bu arada, müzik, film ve uygulamalardan gelen sese tepki veren aktif ışık şeritleri var. Örnek olarak, hızlı sekanslar hızlı ışık değişikliklerine neden olabilirken, "akan ritimler yumuşak bir şekilde birleşen aydınlatma ruh halleri yaratabilir."

Mercedes'in belirttiğine göre ışık şeridi sadece eğlence için değil, güvenlik bilgilerini iletmek için de kullanılabiliyor. Özellikle, park yardım sisteminden gelen bilgileri görselleştiriyor ve "çapraz trafikli kavşaklardan geçerken ekstra güvenlik" sağlamak için görsel uyarılar verebiliyor. Energizing Comfort ve Energizing Coach işlevlerinin yanı sıra hızlı veri aktarımı için 5G teknolojisi de teknolojik özellikleri tamamlıyor.

Mercedes iç mekanın geri kalanı hakkında fazla bir şey açıklamadı, ancak yeni direksiyon simitlerinin yanı sıra minimalist bir orta konsol görebiliyoruz. Alıcılar ayrıca "şık bir inci efekti de dahil olmak üzere Uzay Grisi ile birleştirilmiş açık bejden sofistike, tarçın renkli Tonka Kahverengisine ve havalı ve teknik görünümlü griye" kadar "çok sayıda iç renk kombinasyonu" bulacaklar.

Marka, E-Serisi'nin elmas kapitoneli Nappa deri koltukların yanı sıra arkadan aydınlatmalı yeni Koyu Kül açık gözenekli ahşap döşeme sunacağını da belirtti. Eğer bunlar sizi tatmin etmiyorsa, gümüş karışımlı metal kaplamanın yanı sıra S-Serisi'ndeki Manufaktur Piano Lacquer Flowing Lines kaplama da sunulacak.