yukarı

Yeni Lexus LBX: Premium markanın en küçük modeli

Toyota Yaris Cross'u temel alan yeni Lexus LBX markanın şimdiye kadarki en küçük modeli.

05 Haziran 2023 kaynak: Lexus

Lexus, şimdiye kadarki en küçük modeli olan ve sadece hibrit motor ile sunulacak olan yepyeni LBX'in örtüsünü kaldırdı. Lexus'un Toyota Yaris Cross'u temel alarak geliştirdiği bu yeni subcompact crossover'ın 2024 yılı başından itibaren Avrupa'da ve diğer seçkin küresel pazarlarda satışa sunulması planlanıyor.

'Lexus Breakthrough Crossover'dan türetilen LBX takma adı, modelin geliştirildiği Avrupa pazarı için önemini vurguluyor. Lexus onu kompakt bir SUV olarak tanımlasa da LBX'in kapladığı alan onu açıkça subkompakt segmente (B-SUV) yerleştiriyor ve doğrudan Stellantis'in DS 3 crossover'ı ile rekabet ediyor. LBX 4.190 mm uzunluğunda, 1.825 mm genişliğinde ve 1.545 mm yüksekliğinde olup, 2.580 mm dingil mesafesine sahip. Bu, Toyota Yaris Cross'tan biraz daha büyük olmasını sağlarken, Lexus UX'ten 305 mm daha kısa olmasını sağlıyor.

LBX, çoğu Lexus modelinde görülen tanıdık tasarım dilinden bir sapma sergiliyor. Özellikle, ön tarafta, geleneksel iğ ızgara bir evrim geçirerek, karoser ile sorunsuz bir şekilde harmanlanan petek desenli merkezi bir girişe dönüşmüştür. Kısa kaputun kenarlarına yerleştirilen agresif LED farlar, aracın estetiğini artıran şık bir trim parçasıyla birbirine bağlanıyor. Ek olarak, alt tampon girişlerinin dahil edilmesiyle sportif çekicilik daha da artırılmış.

Profil sade bir yüzeye ve tekerlek kemerlerinin etrafında göze çarpmayan plastik kaplamalara sahipken, C sütunundaki parlak siyah trim parçası tavanın bir uzantısı gibi görünüyor. Arka tarafa geçildiğinde, göze çarpan özellik, belirgin arka omuzları vurgulayan güneş gözlüklerinden esinlenen tam LED arka lambalardır. Ayrıca sahte tampon çıkışlarının etrafında krom vurgular, bir arka spoyler ve görünür bir egzoz çıkışı göremiyoruz.

Lexus, LBX için kapsamlı kişiselleştirme seçenekleri sunarken, alıcılar giriş seviyesi modelden seçim yapabiliyor. Monoton bir dış görünüme ve parlak 18 inç jantlara sahip zarif Elegant/Relax donanımı veya iki tonlu bir dış görünüme ve işlenmiş 18 inç jantlara sahip daha sportif Emotion/Cool seçeneği arasında seçim yapılabiliyor. Her donanım kendine özgü bir iç döşeme kombinasyonu sunuyor. Daha da benzersiz bir şey arayanlar, belirli pazarlarda sunulacak olan yeni Lexus Bespoke Build hizmetini tercih edebilirler.

Lexus, Toyota'ya kıyasla daha lüks ve teknoloji dolu bir iç mekâna sahip. Eğimli bir orta konsol, ambiyans aydınlatması ve yarı anilin deri, Ultrasuede ve vegan dostu malzemeler gibi premium döşeme seçenekleri sunuyor. Kokpitte 12,3 inçlik bir dijital gösterge paneli, bir baş üstü ekranı ve Lexus Link Connect bilgi-eğlence sistemi için 9,8 inçlik bir dokunmatik ekran, kablosuz Apple CarPlay ve kablolu Android Auto bağlantısı ile uyumlu.

Standart Lexus Güvenlik Sistemi + ADAS paketi sayesinde güvenlik donanımı segment için oldukça cömert. İsteğe bağlı yükseltmeler arasında 13 hoparlörlü ve bir subwooferlı Mark Levinson ses sistemi yer alıyor. Lexus, ilave yalıtım sayesinde sessiz ve konforlu bir sürüş sağlamak için düşük NVH (Gürültü, Titreşim ve Sertlik) seviyelerine öncelik verdiğini açıkladı. Kargo kapasitesi açısından, önden çekişli versiyon 332 litre sağlarken, dört tekerlekten çekişli versiyon arka akstaki ek donanım nedeniyle biraz daha az alan sunuyor.

Küçük crossover, "Lexus gereksinimlerini karşılamak için temel olarak ayarlanmış" GA-B mimarisi üzerine inşa edilmiş ve yalnızca kendi kendini şarj eden bir hibrit motor ile sunulmaktadır. 3 silindirli 1,5 litrelik benzinli motor, iki (FWD) veya üç (E-Four AWD) elektrik motoru, elektronik CVT ve NiMH batarya paketi ile birleştirilmiştir.

Toplam güç 136 HP ve 185 Nm tork ile Toyota Yaris Cross'u 20 HP ve 65 Nm tork ile geride bırakıyor. LBX 0-100 km/s hızlanmasını 9,2 saniyede tamamlıyor. FWD modellerinde burulma kirişli bir arka aks kullanılırken AWD modellerinde daha gelişmiş bir çift salıncak kurulumu bulunmakta.

Lexus LBX'in üretimine 2023'ün sonlarında başlanması planlanırken, ilk teslimatların 2024'ün başlarında yapılması ve öncelikle Avrupa pazarlarına odaklanılması hedefleniyor.