yukarı

Yeni Kia Sportage: Kia'nın yeni döneminden notlar...

Kaslı ve modern hatlarıyla yaklaşan 5. nesil Kia Sportage, markanın yakın geleceği hakkında çok şey söylüyor

19 Haziran 2021 kaynak: Kia

Kia Sportage'ın yeni nesliyle ilgili ilk net görüntü ve bilgiler geldi. Kia'nın radikal bir dönüşüm geçirdiği bu yeni dönemde, elektrikli EV6'dan sonra ikinci adım yine bir SUV modelle atılmış oldu.

İlk dikkat çeken, yeni Kia Sportage'ın artık pek de öyle kompakt bir model olmadığı. Amerikan zevklerine yaklaştığı hissedilen bu yeni Sportage, heybetli ön yüzü, iki uca doğru genişleyen ön ızgarası, çok iddialı aydınlatma grubu tasarımı ve artan boyutlarıyla "Sorento'ya ne kaldı?" diye düşündürüyor.

Gerçi, fiyatlar nedeniyle Sorento'yu "imkânsızlar" listesine alan bizler için, bu iyi haber.

Yeni Kia Sportage_arabazzi.com

Kia'nın yakın zamanda açıkladığı "Zıtların birliği" tasarım felsefesini biraz daha netleştiriyor yeni Kia Sportage. Alabildiğine fütürist çizgilere rağmen, yeni gövde oranlarıyla Sportage daha bir olgunlaşmış görünüyor.

Ön yüzde Kia'nın tipik kaplan burnu korunsa da yeni far grubu ve ızgara tasarımı, emektar kaplanı biraz arka plana çekmiş.

Tamponun iki yanına kadar genişlediği algısı yaratan yeni ön ızgara, petek dokusu ve yanlara doğru devam eden kapalı bölümleriyle Hyundai Tucson'la bağını hissettiriyor.

Yeni Kia Sportage tasarım özellikleri

Asıl farları dışarı alan bumerang şekilli gündüz LED'leri ise bütüne yayılan tasarım geometrisinin en göze çarpan temsilcisi. Yeni Kia Sportage'ın en net imzası olan bu gündüz farları, gergin ve sivri çizgilerin, kaslı ama nispeten yumuşak gövde parçalarıyla buluşmasının bir özeti.

Boydan boya devam eden stoplar da dar açılı "bumerang" LED'leriyle ön tarafla (ve EV6 ile) paslaşmayı ihmal etmemiş. Profilden bakınca, aynı formun yansımasını camların altını kat eden krom çıtada da görebiliyoruz.

Yeni Sportage'ı çevreleyen gövde altı koruma bandı arkaya doğru plakalığı da kapsayacak şekilde yükseliyor. Yeni difüzör dekorları ve stopları birleştiren bu siyah şeritle arka taraf oldukça iddialı.

Kia Sportage 2022

En arka sütundaki siyah boyalı kısım tavanın gövdeden ayrı algılanmasını sağlıyor. Ki bu da yeni Sportage'ın daha kompakt ve dinamik hissettirmesine yaramış.

Son lansmanlara dönüp bakınca, Kia'nın yeni logo karakterinin model tasarımlarına da ustalıkla yansıtıldığını fark etmiş bulunuyoruz. Bu da bizi, başta anlaşılmaz olduğu düşüncesiyle eleştirdiğimiz yeni logo karşısında geri adım atmaya, hatta biraz mahçup olmaya itiyor.


İç mekân

Yeni Kia Sportage'ın kabini de en az dışı kadar radikal değişimler geçirmiş. Daha modern, premium ve teknolojik rotasıyla kokpit gerçekten etkileyici.

Yeni Kia Sportage kabin tasarımı

Tek cam panel arkasında iki ekran akla hemen Mercedes'i getiriyor ama bu düzen pek yakında sektörün yeni normu olacak galiba.

Fiziksel kumandaların azalışı bizi hafiften gerse de direksiyondaki kumandalar ve yeni işletim sistemiyle kurcalamadan ön yargı yapmış olmayalım.

Yeni Kia Sportage kokpit tasarımı

Bilgi-eğlence ekranının hemen altındaki havalandırma kumandaları da dokunmatik ama kullanımın çok kolay olduğunu belirtiyor Kia.

Donanıma göre değişecek dekorlarla birlikte kabini bolca saklama çözümü ve pratik özellikle donatmış yeni Sportage. Artan iç hacimle birlikte bagaj hacmi konusunda da net bir açıklama yok ama yeni boyutlar bagaja da yaracaktır.


Yeni Sportage'ın motor seçenekleri

Bu konuda Kia'dan henüz net bir haber gelmedi ama kuzen Tucson'da ne varsa Kia Sportage'da da onu bekleyebiliriz.

Türkiye'de şimdilik 1.6 T-GDI benzinli (180 hp, 265 Nm) ve yine 1.6 CRDI dizel (136 hp, 320 Nm) motorla satılıyor ama gelişmesini tamamlamış ülkelerde hibrit motorlara ağırlık veren Tucson var.

Kia Sportage 2022 nasıl?

Kia Sportage'ın da bize gelecek normal motorların yanı sıra, 48 Volt destekli hafif hibrit, 230 hp ve 350 Nm'lik tam hibrit ve en tepede 265 hp'lik bir şarj edilebilir hibrit sunmasını bekleyebiliriz.

Dizele tamamen veda da beklentiler arasında ama Türkiye'de zor o işler. Bu fiyatlara çıkmışken 6 ileri manuele Türkiye'de kimse dönüp bakmayacağına göre, şanzımanımız 7 ileri çift kavramalı otomatik olacaktır.


Yeni Sportage'ın fiyatları

Tamam, fiyat artışı bizim neredeyse haftalık rutinizmiz ama boyut, kalite ve teknoloji anlamında büyüyen Kia Sportage'ın gerçek fiyat listesinde de bir miktar büyüme bekleyebiliriz.

Yeni Kia Sportage motor ve fiyat bilgisi

Yeni nesil Kia Sportage'ın Türkiye'ye gelişi konusunda ise 2021 sonu, 2022 başı gibi bir beklentimiz var. Bu bir bilgi değil ama yurt dışı ortalama beklentilerle Türkiye gerçeklerini harmanlayarak vardığımız sonuç diyebiliriz.

Netleşen ayrıntılarda görüşmek üzere...