yukarı

Yeni Jaguar F-Pace: Vahşi kedi de modaya uydu

5 yılın sonunda makyajlanan Jaguar F-Pace, gözde hafif, özde daha radikal bir değişim geçirmiş...

18 Eylül 2020 kaynak: Jaguar

Jaguar tarihindeki ilk SUV olan F-Pace, "premium-SUV "segmentinin de ilk oyunculardan biriydi. Kendisini yadırgayan "Kökten Jaguarcı"ların çokluğuna rağmen, beklenenden de iyi bir satış grafiği yakaladı ama... özellikle kabin kalitesi, sürüş sertliği gibi konularda eleştiriden kaçamamıştı Jaguar F-Pace.

 

Jaguar F-Pace 2020_arabazzi.com

 

Lakin bugün, E-Pace ve elektrikli I-Pace ile birlikte Jaguar'ın maliyesini ayakta tutan şey SUV satışları. Bakalım 5 yıl gibi uzun sayılabilecek bir aradan sonra makyajlanan F-Pace, zorlu rekabete karşı elini ne kadar güçlendirmiş?

 

Jaguar F-Pace SUV 2020_arabazzi.com

 

Tasarımdan başlarsak, ön taraftaki kısıtlı yenilikler Jaguar'ın "Double J Blade" gündüz farlı yeni full LED aydınlatmalarla başlıyor. Tasarımı değişen ve genişleyen ön ızgaraya eşlik eden bu yeni farlar ve kamera destekli sistem sayesinde, trafik işaretleri ve trafiğin durumuna göre seçim yapan Uzun Far Asistanı'nı da içeriyor.

 

Jaguar F-Pace 2020 tasarım_arabazzi.com

 

Arkadaysa, I-Pace'ten aşina olduğumuz tasarım ve ışık grafikli yeni stoplarla birlikte, arka tampon ve bagaj kapağı makyaj kadrosunda.

 

Jaguar F-Pace 2020 arka tasarım_arabazzi.com

 

2021 Jaguar F-Pace'in kokpitinde ilk dikkat çeken yenilik, magnezyum alaşımlı çerçevesi içindeki 11,5 inçlik kavisli dokunmatik ekran. En yeni Pivi Pro bilgi-eğlence sistemi kullanılarak tamamen güncellenen bu ekranın daha hızlı ve daha kullanışlı olmuş, diyorlar... Kullanılan sistem, Apple CarPlay ve Android Auto'nun yanı sıra, Bluetooth ile iki telefonu aynı anda bağlama yeteneğine sahip.

 

Jaguar F-Pace 2020 kokpit_arabazzi.com

 

Sürücünün gözlerine hitap eden yenilikse, gelişmiş grafiklere sahip 12,3 inçlik interaktif dijital gösterge paneli. Bu yüksek çözünürlüklü özelleştirilebilir ekran, temel bilgi-eğlence forksiyonlarını ve tam ekran 3D navigasyon haritasını da gösterebiliyor. Bu dijital dokunuşların arkasında, uzaktan yazılım güncellemelerine izin veren Jaguar’ın yeni Elektronik Araç Mimarisi'nin olduğunu hatırlatalım.

 

Jaguar F-Pace 2020 kokpit tasarım_arabazzi.com

 

Gözenekli ahşap kaplamalar, bolca alüminyum detay ve yumuşak dokulu malzemelerle, “kalitesiz” eleştirilerine cevabı yapıştırmış Jaguar F-Pace.

 

Jaguar F-Pace 2020 işçilik_arabazzi.com

 

Orta konsolun manşetten haberiyse, döner kumandanın yerini daha klasik bir vites seçiciye bırakması. Bir Jaguar klasiğinin değişimi bakımından dikkat çekici bir hamle bu.

 

Jaguar F-Pace 2020 konfor_arabazzi.com

 

Masajın yanı sıra, daha geniş bir alanı ısıtıp ve soğutan yeni koltuklar, daha cömert saklama alanları ve yeni bir ortam aydınlatma sistemiyle lüks ve konfor kaslarını daha da güçlendirmiş 2021 Jaguar F-Pace.

 

Jaguar F-Pace 2020 direksiyon_arabazzi.com

 

Aktif yol ve motor gürültüsü önleme özelliği de makyajla birlikte gelen yeniliklerden. Tıpkı 360 derece görüşlü 3D kamera ve kapı açarken araç ve bisikletli uyarısı gibi.

 

Makyajlı Jaguar F-Pace_arabazzi.com

 

Yeni F-Pace Avrupa pazarı için kapsamlı bir motor yelpazesi sunacak. Motor seçeneklerinin en dikkat çekeni, 2.0 litrelik bir benzinli motoru destekleyen 105kW elektrikli üniteye sahip P400e şarj edilebilir hibrit motor.

 

Jaguar F-Pace PHEV_arabazzi.com

 

Bu "PHEV" motor toplamda 404 hp güç ve 640 Nm tork üretirken, F-Pace’i 0’dan 100 km/s hıza sadece 5 saniyede çıkarabiliyor. 32 kW'lık hızlı şarj noktasında, bataryayı 30 dakikada %80 doluluğa ulaştırmak mümkün. Sadece elektrik enerjili ve sıfır emisyonlu menzil ise - ideal koşullarda - 53 km.

 

Jaguar F-Pace SVR 2020_arabazzi.com

 

Diğer seçenekler arasında dört ve altı silindirli benzinli ve dizel Ingenium motorlar yer alırken, en zayıf benzinli P250 (250 hp) hariç tüm motor seçeneklerinde, 48 volt destekli "Mild Hybrid Electric Vehicle" (MHEV) teknolojisi kullanılacak.

 

Jaguar F-Pace 2020 LED stoplar_arabazzi.com

 

Tabii ki 4x4 çekiş ve 8 ileri otomatik şanzıman da standart olarak görev başında. Ancak, Jaguar mühendisleri yenilenen F-Pace'in, sürüş sırasında tork önceliğini arka tekerlere vereceğini belirtiyor.

 

Jaguar F-Pace 4x4 2020_arabazzi.com

 

Avrupa'da siparişlere açılan yeni Jaguar F-Pace, şarj edilebilir versiyonunu ise 2021'de yollara çıkaracak.

 

Yeni Jaguar F-Pace 2020_arabazzi.com