yukarı

Yeni Discovery Sport 1.5 Plug-In Hybrid Türkiye'de

Şarj kablosuyla 1.5 motorunu, güçle tasarrufu buluşturan yeni Discovery Sport PHEV Türkiye'de...

kaynak: Borusan Otomotiv - Land Rover

Yeni Discovery Sport’un 1.5 litre hacimli, 300 hp'lik şarj edilebilir hibrit seçeneğini, Instagram hesabımızda aylar önce hararetle duyurmuştuk sizlere. Bu heyecanın sebebi, yüksek güç ve verimlilik kadar, bu hacimde hibrit bir Discovery Sport’un vergi avantajına da sahip olacağı düşüncesiydi.

Son ÖTV zamlarıyla o avantajdan geriye ne kaldı tartışılır ama Land Rover Discovery Sport'un 875.950 TL’den başlayan fiyatları çan eğrisinde gayet iyi bir noktada aslında.

Yeni Discovery Sport PHEV şarj edilebilir hibrit motoruyla Türkiye'de_arabazzi.com

Bu bedel karşılığında elde edilen teknik ve tüketim verileriyse 3 silindirli benzinli ve enerjisini 15 kWs'lik bataryadan alan elektrik motorunun işbirliğiyle ilerleyen "Plug-in Hybrid" Discovery Sport'u daha da iyi bir noktaya taşıyor.

Yeni Discovery Sport PLug-In Hybrid Türkiye'de_arabazzi.com

Şarj edilebilir hibrit motorlu Discovery Sport PHEV, 2’si 1 arada sevenler için verim ve performansı bir arada sunuyor. 0’dan 100 km/s hıza 6.6 saniyede çıkarak performansını, 100 km'de ortalama 1.6 lt yakıt tüketerek (WLTP normlarına göre) de verimliliğini cümle aleme gösterme iddiasında yeni Land Rover Discovery Sport. Sadece elektrik enerjisiyle, yani bujileri ateşlemeden 64 km'lik menzil de cabası. 65 değil hayır, 64 km.

Yeni Discovery Sport PHEV sadece elektrik motorunu kullanarak 64 km menzile sahip_arabazzi.com

Land Rover Discovery Sport'un "PHEV" türevi, markanın ifadesiyle devasa bir mühendislik çalışmasının ürünü. 200 hp'lik 1.5 lt. "Ingenium" benzinli ve arka akstaki 109 hp'lik elektrik motorun ortaklığıyla, kümülatif toplamda 300 hp ve 540 Nm torkluk havalı değerler söz konusu... "P300e" kodlu bu hibrit İngiliz, 3 sürüş modu (sadece elektrikli, hibrit ve sadece benzinli), 8 ileri otomatik şanzıman ve tabii ki 4x4 çekişle yol alacak.

Yeni Discovery Sport PHEV Türkiye'de_arabazzi.com

Premium kompakt SUV sıfının oyuncusu Discovery Sport, yeni nesil Premium Transverse Architecture (PTA) platformu konfor, yol tutuş ve elektrikli motorlar için uygun altyapıyı bir arada sunabiliyor. Önceki jenerasyona göre %13 daha rijit bir gövdeye kavuşan yeni Discovery Sport, artan tutunma ve güvenliğin yanı sıra, araç içerisinde oluşabilecek ses ve titreşimlerin önüne geçiyor.

Yeni Discovery Sport PHEV 1.5 benzinli hibrit motoruyla Türkiye'de_arabazzi.com

Şimdi sıra teknoloji haberlerinde… Discovery Sport’un dikkat çekici yeniliklerinden olan ClearSight Dikiz Aynası, geri görüşte zorlanan sürücüler için büyük kolaylık. Tek bir hareketle yüksek çözünürlüklü ekrana dönüşen dikiz aynası, 50 derecelik açısıyla hem daha geniş bir görüş alanı hem de daha yüksek bir çözünürlük sunuyor.

Diyelim ki bagajı tavana kadar tıklım tıkış doldurdunuz ya da kanyon dönüşü arka camınız çamur kaplı. ClearSight Dikiz Aynası işte burada devreye giriyor ve daha güvenli, daha rahat manevra yapabiliyorsunuz. İyisi mi biz aradan çekilelim ki neler olduğunu daha net görün...

 

Kabindeki hava değişimlerini farkeden Hava Kalite Sensörü ve daha hijyenik, daha ferah bir ortam sağlayan Hava İyonizer Teknolojisi de Land Rover Discovery Sport’un Türkiye Paketi'nde standart donanımda. Yeni Discovery Sport’taki diğer faydalı donanımlar arasında kablosuz şarj ünitesi ve koltuk sırasında da 12 voltluk şarj soketi sayabiliriz.

Yeni Discovery Sport PHEV 1.5 motoruyla vergi avantajına sahip_arabazzi.com

Elektrik altyapısına rağmen 600 milimetrelik su birikintilerinden bana mısın demeden geçebiliyor şarj edilebilir "Disco" Sport. Dört tekerlekten çekiş kontrol sistemi Terrain Response sayesinde, bulunduğu yüzeye uygun çekiş taktiklerini uyarlıyor. Bunlara ek olarak, Şerit Takip Asistanı, Trafik İşareti Tanıma, Acil Durum Freni ve Sürücü Yorgunluk Takip Monitörü de yeni Discovery Sport’ta standart olarak sunuluyor.

Land Rover Discovery Sport’un son 3 yılda 500.000 adede yaklaşan satış rakamı tesadüf olmasa gerek.

Yeni Discovery Sport PHEV 100 km'de ortalam 1,6 lt. yakıt tüketiyor_arabazzi.com