yukarı

Yeni Citroen C3 Aircross: Benzin, hibrit ve elektrikli

C3 Aircross EV 113 hp güce ve 300 km’nin üzerinde bir menzile sahip…

20 Haziran 2024 kaynak: Citroen

  • Citroen yeni C3 Aircross crossover'ın tüm detaylarını açıkladı.
     
  • Sağlam ve yeni bir tasarıma sahip olan araç benzin, hibrit ve elektrikli motorlar ile sunulacak.
     
  • Fiyatlandırma Fransa'da 19,400 €'dan başlıyor ve EV için 27,400 €'ya yükseliyor.
     

Nisan ayındaki ön gösterimin ardından Citroen, yeni C3 Aircross'u tamamen detaylandırdı. Karşımızda, benzinli, hibrit ve elektrikli motorlar sunan eğlenceli ve uygun fiyatlı bir crossover bulunuyor. 

Modeli daha önce gördüğümüz için hemen teknik özelliklere geçelim. İlk olarak 102 hp güç üreten PureTech Turbo benzinli motora sahip giriş seviyesi bir versiyon geliyor. Bu motor Euro7 standartlarına uygun ve altı ileri manuel şanzımana bağlı. 

Daha çevre dostu bir şey arayan müşteriler, 136 hp güç üreten 1,2 litrelik PureTech üç silindirli motora sahip bir hibrit versiyon tercih edebilirler. Bu motora çift debriyajlı bir şanzıman eşlik ediyor ve bu şanzıman, zeminin altına yerleştirilmiş 48V lityum iyon bataryadan güç alan entegre bir 29 hp elektrik motoruna sahip. 

Asıl büyük haber, 113 hp elektrik motoruna güç veren 44 kWh lityum demir fosfat bataryaya sahip elektrikli bir versiyon. Citroen bunun crossover'a 145 km/s azami hız ve 300 km’den fazla menzil sağladığını söyledi.
 

Batarya küçüldüğü için 100 kW DC hızlı şarj cihazı bataryayı sadece 26 dakikada %20'den %80'e çıkarabiliyor. Evdeyken, AC güç kullanarak aynı sonucu elde etmek için 2 saat 50 dakika ile 4 saat 10 dakika arasında bir süreye ihtiyacınız var. 

EV herkese hitap etmeyecek olsa da, Citroen 2025 yılında başka bir versiyonun geleceğini duyurdu. Şirket bu konuda fazla bir şey söylemedi, ancak 400 km üzerinde bir menzil vaat etti.
 

Motorları bir kenara bırakırsak, ikinci nesil C3 Aircross "gerçek bir SUV" olarak tasarlandı. Sonuç olarak, "daha iddialı, daha kaslı ve daha sağlam". Bu sadece pazarlama abartısı değil, çünkü crossover plastik gövde kaplaması ve kalın çamurluklar içeren sağlam yeni bir tasarıma sahip. Model ayrıca 4.390 mm uzunluğunda ve 2.670 mm dingil mesafesine sahip olduğu için selefinden önemli ölçüde daha büyük. Bunun da ötesinde, crossover artık 200 mm fazla yerden yüksekliğe sahip.
 

Citroen çok fazla ayrıntıya girmedi, ancak alıcılar LED farlar ve 16 veya 17 inç jantlar bulacaklar. Bunlara devasa yeni logoların yanı sıra müşterilerin istedikleri zaman değiştirebilecekleri ön ve arka "klipsler" de eşlik ediyor. Klipsler çeşitli farklı renklerde sunulacak.
 

Kabin biraz basit, ancak minimalist bir tasarımın yanı sıra beş ve yedi koltuklu konfigürasyonlara sahip. 7 koltuktan bahsetmişken, model artık ekstra 10 ila 15 mm köpük içeren Citroen Advanced Comfort koltuklara sahip.
 

Diğer öne çıkan özellikler arasında küçük bir dijital gösterge paneli, "küçültülmüş boyutlu" iki kollu direksiyon simidi ve Android Auto ve Apple CarPlay özellikli 10,25 inçlik bir bilgi-eğlence sistemi yer alıyor. Modelde ayrıca 15W kablosuz akıllı telefon şarj cihazı da bulunuyor.
 

Aktif Güvenlik Freni, Aktif Şerit Takip Asistanı ve Sürücü Uyarısı gibi bir dizi sistem sayesinde güvenlik ön planda ve merkezde. Bunlara Hız İşareti Tanıma, Uzun Far Asistanı, Kör Nokta Algılama, geri görüş kamerası ve ön/arka park sensörleri eşlik ediyor.
 

Citroen ayrıca Advanced Comfort süspansiyonun standart olarak geldiğini ve çift aşamalı hidrolik darbe durdurucuya sahip olduğunu belirtti. Şirket bunların konforu daha da artırmak için "ikinci bir küçük amortisör gibi hareket ettiğini" söylüyor.
 

C3 Aircross şu anda Fransa'da sipariş edilebiliyor ve fiyatlandırma benzinli model için 19,400 €'dan başlıyor. Hibrit model 25.500 Euro, EV model ise 27.400 Euro’dan başlıyor.