yukarı

Yeni BMW iDrive: Şov BMW iX ile başlayacak

İlk olarak BMW iX modeliyle sunulacak olan yeni BMW iDrive bilgi-eğlence sistemi, CES 2021'de tanıtıldı

kaynak: BMW

BMW, bu yıl dijital ortamda gerçekleşen CES 2021’de yeni nesil BMW iDrive’ı tanıttı. Dokunmatik ekranların bile hayatımıza girişi dün gibi aklımızdayken, araç içi bilgi ve eğlence sistemlerinde gelinen noktaya ağzımız açık kalarak bakıyoruz bazen.

BMW’nin ilk defa 2001 yılında BMW 7 Serisi modelinde kullandığı BMW iDrive teknolojisi, tüm kabin kontrol işlevlerini tek bir yerden yönetebilmeye olanak sağlarken, aynı zamanda navigasyon verilerini, ses ve telefon ayarlarını da gösterebilmesiyle çağının ötesinde bir işlev sunuyordu.

BMW'nin yeni iDrive işletim sistemi

Uzun yıllar sektöre öncülük eden iDrive, bilgi-eğlence sistemi gelişimini sürdürerek BMW’nin iç mekanda en çok ilgi çeken teknolojileri arasında yer aldı. Bu sene 20’nci yılını kutlayan ve yine sınıfının referans noktası olmayı hedefleyen BMW iDrive’ın yeni nesli, ilk olarak BMW’nin elektrikli amiral gemisi BMW iX ile kullanıma sunulacak.

Yeni iDrive kullanılacağı ilk model BMW iX3


BMW ile sürücüsü arasındaki ilişki yeni bir boyuta taşınıyor

Yeni nesil BMW iDrive, analog ve dijital teknoloji arasındaki boşluğu doldururken, fiziksel ve elektronik tuşları bir arada sunarak çok daha güvenli, konforlu ve fonksiyonel bir mobilite deneyimi sunuyor.

Yeni BMW iDrive araç-sürücü iletişimini yeni bir boyuta taşıyor

Yapay zekâ kullanımıyla sensörlerin çevreyi algılama ve analiz yeteneği arttırılan yeni nesil BMW iDrive, yol durumundan otomobilin performansına, park manevra uyarılarından olası tehlikelere kadar yolculuk esnasında gerekli tüm bilgileri sürücüye çok hızlı bir şekilde iletiyor.

Yeni BMW iDrive 2021 CES'de tanıtıldı


iDrive’ın 20 yıllık tecrübesi

iDrive teknolojisi sayesinde BMW, geçen zaman zarfında kullanıcı ve otomobil arasındaki ilişkiyi sağlayan dijital hizmetlerin yolunu açarak bu alanda öncü rolü üstlendi. Sistemin ilk geliştirildiği dönemde BMW Online Hizmeti de sunan iDrive, 2007 yılında sınırsız araç içi internet erişimini sağlayan ilk uygulama oldu.