yukarı

Yeni BMW 1 Serisi: Cesur Yeni 1 Serisi

Yeni platform, yeni motorlar, yeni çekiş sistemi... BMW 1 Serisi 2019 için elini korkak alıştırmamış...

kaynak: BMW

Otomotivdeki "yeni" her zaman yeni olmayabiliyor ama yeni BMW 1 Serisi gerçekten ve fazlasıyla yeni. Özellikle çekiş sisteminde yapılan değişiklik ve tasarımı 1 Serisi'nin meraklılarını iki keskin cepheye böldü bile. Ama siz başlığa bakmayın, Aldous Huxley kadar karamsar değiliz...

 

 

BMW 1 Serisi'nde neler değişti?

 

Doğrudur, belki en önemli alametifarikası olan arkadan itiş sistemini terk etti 1 Serisi. Ama aslında bu yeni bir haber olmadığı gibi, 1 Serisi BMW'nin ilk önden çekiş denemesi de değildi. 

Zaten, bizzat markanın araştırmasına göre, 1 Serisi kullananların %85'nin ya haberi bile yoktu ya da umrunda değildi arkadan itiş meselesi.

 

Kaldı ki bize gelen motor hacimleri ve güçleriyle arkadan itiş çoğu zaman romantizmden öteye geçmiyordu (Direksiyonun güç ve torktan bağımsız oluşu ayrı tabii).

 

Buyrun, iki nesil arasında içte - dışta neler değişmiş BMW'nin kendisinden dinleyelim...

Nasıl oldu?

 

Özetle aktaralım, BMW 1 Serisi sürüş ve yol tutuş konusunda yine çok iyi, hatta sınıfının belki yine en iyisi ama klasik BMW karakterinde değil.

 

Önden çekişe geçerek kaybettiklerini yeni geliştirilen sürüş destek sistemleri ve i3'ten ödünç aldığı patinaj sınırlama desteğiyle telafi etmiş 1 Serisi. 

Sistem hızlı virajlarda doğrudan ESP'ye başvurmaktansa, önce motor devrine müdahale ediyor. Keskin direksiyon tepkileri, çok kollu arka süspansiyon ve birinci sınıf gövde kontrolü, etkili tork yönlendirme sistemiyle birleşince, sürüşseverleri tatmin etmekte zorlanmıyor BMW 1 Serisi.

 

 

BMW 1 Serisi'nin dışsal durumları

 

Güzellik bakanın gözlerindedir ama yeni 1 Serisi bizi biraz zorlamadı değil. Yeni platform ve motorlar gereği kısalan burun yapısı, fazlaca büyüyen böbrekleri ve arkadaki oranlarıyla eski seksapelinden kaybetmiş gibi 1 Serisi. M Sport paketiyle biz de güzeliz!


 

Ve içsel durumlar

 

İçeride hep iyi haberler var. Uzunluğu 0,5 cm kısalsa da 3,4 cm genişlemesi ve kabine daha çok yer ayırabilmesi, BMW 1 Serisi'ni aileler için daha mantıklı hale getirmiş.

 

Dramatik bir fark olmasa da arka diz ve omuz mesafesi mevsim normallerine yükselmiş çok şükür. Tıpkı 380 lt'ye çıkan bagaj hacmi gibi. İyi, ama fazlası değil. 

Ama her motor gücünde standart sunulan çok kollu süspansiyonlar hatırına bagaj hacmine +1 puan vermezsek vicdanımız sızlar. Konfor, sürüş ve güvenlik açısından önemli ve maliyetli bir tercih sonuçta.

 

Çok iyi haber ise, artan kalitesi ve nefis tasarımıyla yeni kokpit. Son 3 Serisi'nde fazlasıyla beğendiğimiz detaylar 1 Serisi'nde de çok leziz duruyor. 

Dijital gösterge paneli ve multimedya olmak üzere 2 adet 10,25 inçlik ekran maalesef opsiyon listesinden doğru avlayacak sevenlerini. 

 

Motorlar, motorlarımız...

 

Bizde çok satacak 3 silindirli 1.5 turbo benzinli 118i, 140 beygiriyle tanıdık olsa da eşleştiği 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman merak uyandırıcı... 

Dizel cephesindeyse yine 3 silindirli, 116 hp'lik 116d var. Gerisi, mesela M135i xDrive (2.0 lt. turbo 306 hp), vergi dilimlerimiz tarafından ince dilimlenip yutulacaktır hiç şüphesiz. Canımız sağolsun...

 

2.0 litrelik dizel 118d zaten gelmez de... Olur da niyetlenirseniz, BMW'nin yakın gelecek elektrik planlarını düşünerek "Neden?" sorusunu kendinize defalarca sormanızı öneririz.


 

BMW 1 Serisi! Söyle ne olacak şimdi?

 

Doğru, Mercedes A Serisi ve Audi A3 gibi ezeli rakiplere karşı arkadan itiş karizmasını kaybetti BMW 1 Serisi. Lakin biz BMW'nin bu riski bilinçli ve uzun vadeli aldığını düşünmekteyiz.

 

İflah olmaz viraj avcıları dışında kimsenin burun kıvırmayacağı sürüşü ve artan kullanışlılık/konfor özellikleriye yeni BMW 1 Serisi Eylül sonunda Avrupa'da satışa çıkıyor. Geriye kaldı şu yeni ön ızgaraya alışmak!

 

Bu da geçer, siz bize bakmayın:)