yukarı

Yeni Alfa Romeo 33 Stradale: Geçmişe saygı duruşu

Alfa Romeo'nun en ünlü modeli, hem elektrikli hem de geleneksel motora sahip muhteşem bir süper otomobille geri dönüyor.

30 Ağustos 2023 kaynak: Alfa Romeo

Birçok kişi tarafından tüm zamanların en güzel otomobillerinden biri olarak kabul edilen Alfa Romeo Tipo 33 ve yola çıkabilen versiyonu 33 Stradale, Alfa Romeo'nun en yeni süper otomobiline ilham kaynağı oldu. Sürücülere yolda yarış otomobili performansı sunmayı amaçlayan yeni 33 Stradale, çift turbolu V6 ya da tamamen elektrikli motorla sunuluyor.

Alfa Romeo'nun iddiasına göre her iki model de 333 km/s azami hız ve üç saniyenin altında 0'dan 100 km/s hız sunacak. Elektrikli modelle ilgili ayrıntılar yetersiz, ancak 760 HP güç ve 450 km WLTP menzili sunacak.
 

Bu arada, çift turbolu V6 motor, Alfa'nın şasi bileşenleri de dahil olmak üzere donanımının çoğunu paylaştığı Maserati MC20'de olduğu gibi 629 HP güç üretecek. Bu güç tekerleklere sekiz vitesli çift kavramalı şanzıman ve elektronik sınırlı kaymalı diferansiyel aracılığıyla aktarılacak.
 

Öyle ya da böyle, 2024 Alfa Romeo 33 Stradale, hız tümseklerini aşmak için ön ucu kaldırabilen çift kollu, aktif süspansiyona sahip olacak. Süspansiyon, hafiflik ve sağlamlık sağlamayı vaat eden bir H-çerçevesine ve karbon fiber monokok şasiye bağlanmış.

Daha yukarıda, karbon fiber ve alüminyum tavan klasik kelebek kapıları desteklemeye yardımcı oluyor. Ağırlığı mümkün olduğunca düşük tutmaya yardımcı olmak için pencere çerçeveleri karbon fiberden ve gövde panelleri polikarbonattan yapılmış.
 

Tıpkı kopyalamaya çalıştığı klasikler gibi, yeni 33 Stradale de gerçek bir motor sporları yeteneğine sahip olacak. Alfa Romeo'nun İtalya'daki Balocco Deneme Sahası'nda F1 pilotu Valtteri Bottas'ın yardımıyla geliştiriliyor.
 

İki sürüş modu, sürücülerin 33 Stradale'yi gerçekten kullanabilmelerini sağlayacak. Bunlardan ilki olan Strada (İtalyanca sokak) otomobili olabildiğince konforlu ve yumuşak hale getiriyor ve 5.000 devrin üzerine çıkılmadığı sürece egzozu sessiz tutuyor.

Pista (Track) modunda, egzoz valfleri sürücülere katıksız motor sesi sağlamak için sonuna kadar açılıyor, pedallar daha hassas hale geliyor ve süspansiyon konfordan ziyade yol tutuşuna öncelik vermek için sertleşiyor.
 

En agresif haliyle 33 Stradale'nin Brembo fren sistemi aracı 100 km/saatten sadece 33 metrede durma noktasına getirebiliyor. Spektrumun diğer ucunda, orta konsolda bulunan Quadrifoglio düğmesi aracılığıyla kalkış kontrolü mevcut.

Çoğu modern otomobilin aksine Alfa Romeo, Quadrifoglio düğmesini ya da direksiyon simidindeki diğer düğmeleri yerleştirmemeye karar vermiş. Otomobili döndürmekten başka bir şey yapmamak üzere tasarlanan direksiyon temiz ve sade.
 

Alfa Romeo, gerekli düğmelerin geri kalanına yer bulmak için büyük ölçüde orta konsola ve havacılık endüstrisinden ilham alarak Alcántara kaplı tavana konumlandırmış. Gösterge paneli ve merkezi tünelin de uçaklardan esinlendiğini ve 33 Stradale'ye amaca yönelik, agresif ama yine de lüks bir his vermek için kabin boyunca alüminyum, karbon ve deri kullandığını açıkladı.

Dışarıda, retro görünüm sadece iyi görünmekten daha fazlasını yapmak için tasarlanmış. Tasarım, 0.375'lik bir sürtünme katsayısına ulaşmasına yardımcı olacak şekilde modernize edilmiş ve aktif aerodinamik yardımı olmadan bastırma kuvveti sağlanmış.
 

Sadece 33 örnekle sınırlı olan 33 Stradale, Tributo ve Alfa Corse donanımlarında mevcut ya da daha doğrusu öyleydi, çünkü hepsi satın alındı. Alıcılara, Alfa Romeo'nun yeni müşteri komisyonları ekibi "Bottega" ile hava girişlerine kadar kendi araçlarını özelleştirme fırsatı verildi ve bu da iki örneğin tamamen aynı olmayacağı anlamına geliyor.

İlginç bir şekilde Alfa Romeo, 33 Stradale'nin kullanılabilirliğinin Avrupa'nın ötesine geçtiğini açıkladı. Bazı örnekler gerçekten de Kuzey Amerika'da ve diğer bölgelerde satıldı. Ancak, her bölge için belirli müşteri sayıları şirket tarafından açıklanmadı.
 

Her bir örneğin üretimi Carrozzeria Touring Superleggera'daki yapımcılar tarafından gerçekleştirilecek. Alfa Romeo bize fiyatları medya ile paylaşmadığını açıkladı, ancak tahminler her bir örneğin 1 milyon dolardan fazla olduğunu gösteriyor.