yukarı

Wes Anderson’un yeni yıldızları Citroën klasikleri

Benzersiz filmlerin yönetmeni Wes Anderson, 'The French Dispatch'in başrollerini iki Citroën modeline vermiş...

kaynak: Citroen

Sinemanın ikonik Citroën modellerini çok sevdiğine şüphe yok. Oscar adayı yapımcı ve yönetmen Wes Anderson’un Fransız Postası (The French Dispatch) filmi de bunun son örneği. Tipik bir 20 yüzyıl Fransız kasabasında geçen film boyunca, Citroën modelleri de bol bol boy gösteriyor.

Fransız Postası ve Citroen klasikleri_arabazzi

Niteleme sıfatı olarak "Oscar adayı" ifadesini kullanıyor olsak da özgün fikirleri, titizliği ve eşsiz anlatımıyla sinema severler için aslında çok daha fazlasını ifade ediyor Wes Anderson. Tıpkı Traction ve Type H'in iki eski Citroën modelinin çok ötesinde anlamları olması gibi.

Her filminde yeni bir dünya kuran Amerikalı yapımcı ve yönetmen Wes Anderson’ın yeni filmi Fransız Postası, Ennui-sur-Blasé isimli hayali bir Fransız kasabasında yayınlanan aynı adlı Amerikan dergisinin son sayısındaki hikâyelere hayat veriyor. Tabii ki iki Fransız yıldız Citroën Type H ve Traction ile birlikte.

Fransız Postası'nda Citroen_Wes Anderson işbirliği_arabazzi


“Tamamı referansa dayalı”

Fransız Postası’nın yapımcısı da olan Wes Anderson, “Filmin görsel temeli, kostümler, setler, gibi her şey araştırmalara dayanıyor. Her ne kadar fantezi unsuru olarak yaratılmış olsa da, her detay referanslara dayanıyor” diyerek, filmde yer alan her detayın kapsamlı inceleme ve araştırmalar sonucu hayata geçirildiğini vurgulamış.

Citroën ile gerçekleştirilen sanatsal işbirliği film boyunca açıkça kendisini ortaya koyuyor. Ekibin çekimlerden önce Citroën Konservatuarı'nı ziyareti de başta Traction ve Type H olmak üzere, filme en uygun modellerin belirlenmesini sağlamış. Film boyunca tipik Fransız kasabasının sokaklarında diğer Citroën modelleri C2 CV, Ami 6, DS ve GS gibi farklı modeller de sergileniyor.


Traction ile animatik takip sahnesi

Film, Fransa’nın Ennui-sur-Blasé kasabasında dağıtılan Amerikan dergisi Fransız Postası’nın editörünün ölümünün ardından, yazar ekibinin onun ölüm ilanını yazmak için bir araya gelmesi üzerinden gelişiyor. Editörün anıları, “Polis Komiserinin Özel Yemek Odası” da dâhil olmak üzere filmi oluşturan dört hikâyeyle anlatılıyor.

Citroen Traction ile animatik takip sahnesi_arabazzi.com

Filmin bu heyecanlı bölümü 30’lu, 40’lı ve 50’li yıllarda Fransa’daki suç romanlarından izler taşıyor. Çok önemli bir anda, gerçek hayattaki görüntüler yerini Fransız çizgi romanlarına ve çekildiği kasaba olan ve Fransa’nın Karikatür Başkenti olarak da bilinen Angoulême’i andıran bir animasyona bırakıyor ve takip sahnesi o dönemin sembol otomobili Traction ile gerçekleşiyor.


Citroën ve sinema

Yüzyılı aşkın süredir popülaritesini korumaya devan eden Citroën modelleri, sinema tarihi boyunca pek çok ünlü sahnede yer alarak, sinematik yönünü de gösterdi.

Dünya çapında gişe rekorları kıran ve Citroën modellerinin yer aldığı bazı filmler arasında, 1981 yapımı Bond filmi "Yalnız Senin Gözlerin İçin" (Bu yıl 40. yılını kutlayan film için özel bir 2 CV 007 üretildi), 1989 yapımı "Geleceğe Dönüş II" (DS) , ünlü animasyon "Arabalar 2" (Seinne nehri üzerinde öpüşen DS ve 2 CV) ve yine Wes Anderson’un “Suda Yaşam” (2004) sayılabilir.