yukarı

VW Taigo: Cazibe katkılı küçük SUV

T-Roc ile T-Cross'un yanına eklenen yeni VW Taigo, makul fiyat listesiyle Coupé SUV keyfi yaşamak isteyenler için geliyor...

24 Ekim 2021 kaynak: Volkswagen

Avrupa açısından yenilik olsa da 2020 Brezilya doğumlu Nivus'un lezzet ikizi VW Taigo. Arka LED detayları gibi bir iki görsel rötuş ve donanım farkını saymazsak ona kavuşma dileğimiz, farklı bir isimle de olsa gerçek oldu diyebiliriz.

Küçük SUV VW Taigo nasıl?_arabazzi.com

Kısaca hatırlarsak... Brezilya'daki Volkswagen ekibinin kaleminden çıkma bu güzellik, aslında başta Avrupa için düşünülmemişti. Biraz daha düşük malzeme kalitesine de gönderme yaparak "Belki Doğu Avrupa" denmişti. Lakin, ne bilsinlerdi dünyanın bir yılda topluca küme düşeceğini!

VW Taigo 2021_arabazzi.com

Artık her yer Doğu Avrupa olduğuna göre (ve güzel Nivus Avrupa'da büyük beğeni topladığına göre), Samba'dan Flamenko'ya geçiş yaparak İspanya fabrikasında, T-Cross'un bant kardeşi "Taigo" oldu bizim Nivus.

2022 başında Türkiye'ye de geleceği konuşulan Taigo, T-Cross ile aynı platforma sahip ama ondan 16 cm, ve hatta bir üst sınıf platformuna sahip T-Roc'tan bile 4 cm daha uzun.

VW Taigo ve coupé SUV tasarımı_arabazzi

Coupé'msi hatları nedeniyle, tavanı kullanışlılık odaklı T-Cross'ta 9 cm daha alçak olan bu küçük SUV, + 2 cm aks mesafesi ve 438 litrelik bagajıyla kullanışlılığı da es geçmediğini gösteriyor.

VW Taigo 2022'de Türkiye'de_arabazzi.com

Çokça yorum alan el freni detayı ise yukarıda değindiğimiz gibi, VW Taigo'nun Polo ve T-Cross ile paylaştığı MQB-A0 platformundan kaynaklanıyor. Aynı nedenle 4x4 ve daha büyük motor seçeneklerine de sahip olmayacak Taigo. Gerçi bunlara zerrece ihtiyacı olacağını da sanmıyoruz.

VW Taigo iç mekânı_arabazzi.com

VW Taigo Avrupa sahnesine yukarıda andığımız üç silindirli 1.0 TSI motorun 95 hp ve 110 hp'lik seçenekleri ve 150 hp'lik 1.5 TSI motorla çıktı. Sonuncusu sadece DSG, ilki sadece 5 ileri manuel ile satılacak. İleri-geri kayan arka koltuklar gibi bazı pratik özellikler ise T-Cross'un imtiyazı olmaya devam edecek.

VW Taigo ve 438 lt bagajı_arabazzi.com

Geçtiğimiz ay Almanya'da satışa sunulan ve Avrupa'da yayılımı süren VW Taigo'nun Almanya fiyatı 19.350 Euro'dan başlıyor.

95 hp'lik 1.0 TSI motor, 5 ileri manuel şanzıman ve oldukça mütevazı bir donanım içir geçerli olan bu fiyatın, bize gelecek "muhtemelen" çok daha yüklü Taigo'lar için geçerli olmayabileceğini - endişeyle - tahmin etmek zor değil.

VW Tiago fiyat liste 19.350 Euro'dan başlıyor_arabazzi

Küçük SUV sınıfında Volkswagen Taigo'nun gelişiyle biraz daha kızışacak olan rekabetimiz şimdiden hayırlı olsun!