yukarı

VW T-Roc: Yalnız değilsin Audi Q2!

Volkswagen'in genç aile SUV'u T-Roc'a nihayet kavuştuk... Ve kendi kendimize 7 soru sorduk...

kaynak: arabazzi

Dünya VW T-Cross için gün sayarken, Türkiye yolları VW T-Roc'la ancak tanışabiliyor. Neyse, geç olsun güç olmasın...

 

Şimdilik sadece en dolu donanım "Highline" ve 1.5 TSI ACT motor ve otomatik şanzımanla gelen VW T-Roc hakkında kendi kendimize 7 soru sorduk, cevapladık... Evet, istediğiniz sorudan başlayabilirsiniz.

 

1 - VW T-Roc'u hangi sınıfa koysak?

Yanlışlık olmasın, Renault Captur ya da Seat Arona gibi küçük SUV'ların rakibi değil T-Roc. Kendisi kompakt Tiguan ile en küçük kardeş T-Cross arasında. Kompaktımsı.

 

Skoda Karoq diyeceğiz, o da büyük gelecek. Audi Q2'nin VW versiyonu gibi düşünün. En iyisi Golf'ün yükseği diyelim de hepimiz kurtulalım!


 

2 - VW T-Roc nasıl görünüyor?

Golf'ün daha taze, dinamik, kaslı ve maceracı hali VW T-Roc. Bizde hiç tutmayan "Golf Plus" ile kıyaslarsak atom bombası! Keskin kat yerleri ve modern hatlarıyla "pahalı" algılanmayı da başaran bir küçük SUV bu. Hayır, kompakt SUV...

 

Önden Tiguan'ı, profilden Q2'yi çağrıştırırken, arkada hepsinin dinamik bir karmasını yapmış T-Roc.

 

Yerden yüksek yapısı, tavan rayı, krom çerçeveler, ön tampondaki LED gündüz farları ve 4 farklı tavan rengi seçeneğiyle VW T-Roc pek bir enerjik.
 

 

3 - VW T-Roc'un dışı beni, içi seni yakar mı?

Pek sanmıyoruz. Zira, dışarıya kıyasla epey sakin, gayet "VW" bir kabindeyiz. Sade, yerli yerinde, mutedil.

 

Beklendiği üzere teknolojiye abanan T-Roc, bize en üst donanımla gelişinin de avantajıyla 10,3 inçlik dijital gösterge paneli "Active Info Display" ile fena hava basmakta.

 

Apple CarPlay ve Android Auto gibi mobil bağlantı teknolojilerini de ıskalamayan T-Roc, 8 inçlik bilgi ve eğlence ekranıyla türünün iyi sistemini sunuyor. "Keşke bu ekran artık biraz daha yukarı çıksa" demedik değil ama...
 

 

4 - Peki sorun ne?

Garip ama malzeme kalitesi! VW T-Roc'un kokpitini kaplayan malzemeler, bildik Volkswagen standartlarının altında, sert ve parlak plastikler.

 

Bırakın aynı motor/donanımla 10.000 TL civarı daha ucuz olan Golf'ü, Polo'da bile bolca yumuşak ve kaliteli plastikle şımarmak mümkün. Üç günlük T-Roc gişe rekortmeni Golf'ün ayağına bassın istenmiyordur belki de?..

 

Neyse ki işçilik ve sağlamlık konusunda herhangi bir tereddüt görünmüyor.

 

 

5 - VW T-Roc ne kadar kullanışlı?

Volkswagen'in T-Roc'ta MQB platformunu kullandığını ısrarla vurgulaması boşuna değil.

 

Kompakt HB'lerin lideri Golf ile hemen hemen aynı iç hacim, + 2 cm genişlik, +12 cm yükseklik ve sadece 4,23 m'lik uzunlukta 445 lt. bagaj kimsenin "istemem" diyeceği rakamlar değil.

 

Kabinde bolca eşya gözü, geniş kapı içi cepler, iyi boyutta saklama alanları ve arka kol dayamada boyut ayarlı bardaklık gibi tatlı detaylar mevcut.

 

Arkadaki iki yetişkin dahil herkesin yeterli baş ve diz mesafesiyle rahat edeceği bir SUV T-Roc. Arka ortadaki yüksek tünel ve sert koltuğu saymazsak, koltukların kalitesi uzun yolda dahi popolara huzur veren türden.

 

Bagaj Golf'ün bagajında neredeyse %20 daha büyük. Ayrıca, kübik yapısı ve yükleme eşiğinin olmayışıyla çok kullanışlı. Arka koltuk sırtlıklarını yatırınca da basamaksız, kullanışlı bir zemin oluşuyor.
 

 

6 - VW T-Roc'un sürüş karakteri nasıl?

Kesin konuşmak için erken ama Golf'e yakın bir konfor ve VW standartlarının üstünde bir çeviklik bekleyebiliriz T-Roc'tan. Audi Q2'den daha toleranslı süspansiyonlara rağmen sportif tatlar ve viraj oyunculuğu konularında iddialı VW T-Roc.

 

Şimdilik "enteresan" diyelim, kendisini daha yakından tanıdıkça detay verelim.
 

 

7 - T-Roc'un motor seçenekleri neler?

Şimdilik çoğul konuşamıyoruz maalesef. Zira Türkiye'de açılışı 1.5 TSI ACT benzinli motorla yaptı VW T-Roc. Ki farklı modellerde tanıyıp sevdiğimiz bir motordur kendisi.

 

Üç vakte kadar 1.0 TSI benzinli ve 1.6 TDI dizel motorların da teşriflerini bekleyebiliriz. 4x4 çekiş sistemli 2.0 motorları ise hiç beklemiyoruz doğrusu. Vergiden dolayı satış ihtimali sıfıra yakın nasıl olsa...

 

150 hp ve 1.500 devirde 250 Nm torkuyla, ziyadesiyle dinamik ve tüketim açısından makul bir motor bu. 7 ileri DSG otomatik şanzımanla eşleşen 1.5 TSI ACT, 0-100 km hızlanmasını 8,4 saniyede tamamlıyor. Yani resmi verilere göre...

 

Sürüş rutininiz şehir içi ve uzun yol karmasıysa, doğru motor mevcut 1.5 TSI. Ama yılın büyük kısmı sadece şehir içinde takılanlardansanız, 3 silindirli ve 115 hp gücündeki (200 Nm) 1.0 TSI'yı beklemekte fayda var.
 


Hevesinizi kırmak istemeyiz ama uzun ve yüklü yolculuklar hariç, iki motor arasında - fiyat farkını haklı çıkaracak - bir kullanım ve performans farkı olacağından şüpheliyiz. Hayat bizi yanıltabilir tabii.

 

Bir yandan da "Tiguan'ın bir alt sınıfındaki T-Roc'un en üst donanımına bir Tiguan parası vermek?" sorusunu sormak mümkün.

 

Ama doğruya doğru, canımız çekmedi değil. Hem bu puslu havada neyin ne zaman geleceği belli mi olur... Siz bize bakmayın, öyle takılıyoruz.

 

Evet evet, kompakt SUV T-Roc:)