yukarı

VW T-Cross 2023: Yeni tasarım ve geliştirilmiş iç mekan

T-Cross, kalabalık B-SUV segmentinde rekabetçi kalabilmek için görsel ve teknolojik olarak geliştirildi.

05 Temmuz 2023 kaynak: Volkswagen

Volkswagen, ilk çıkışından dört yıl sonra SUV yelpazesinin en küçük üyesine yeni tasarım ipuçları ve elden geçirilmiş bir iç mekan enjekte ederek makyajlı T-Cross'u tamamladı.

Resmi basın çekimlerinde VW sadece daha sportif R-Line donanımını gösterdi ancak T-Cross'un kamuflajsız prototiplerini daha önce görmüştük, bu nedenle daha düşük donanımlardaki tasarım değişikliklerine de aşinayız.

Ön tarafta, daha geniş ızgarada eski krom şeridin yerini alan ve IQ.Light LED Matrix teknolojisine sahip farları birbirine bağlayan tam genişlikte LED şerit bulunuyor. Yeniden tasarlanan tampon daha modern üçgen şekilli yan açıklıklara ve alt giriş için daha az karmaşık bir düzeneğe sahip. Resimdeki modelde yer alan gövde rengindeki tampon eklentileri R-Line'a özgüdü; daha düşük özellikli donanımlarda daha fazla plastik kaplama ve girişin etrafında kızak plakasını andıran alüminyum tarzı bir kaplama bulunuyor.

Yeni 16 inç ve 17 inç alaşım jantlar ve renk paletini genişleten üç yeni renk - Üzüm Sarısı, Şeffaf Mavi Metalik ve Kral Kırmızısı Metalik - dışında profil büyük ölçüde değişmemiş. Arka kısımda, arka lambalardaki süslü X şeklindeki LED grafikler ve ortadaki tam genişlikteki LED şerit öne çıkıyor. Arka tamponun alt kısmı da R-Line'da geniş bir sahte giriş ile revize edilmiş ve görünür egzoz çıkışları yok.

İç mekana geçildiğinde, tüm gösterge paneli yeniden tasarlandığı için değişiklikler daha belirgin. Eski modelin en zayıf noktası olan sert, cızırtılı ve ucuz görünümlü plastikler yerini daha yumuşak ve VW'ye göre "önemli ölçüde daha kaliteli" malzemelere bıraktı. Yeni bir dijital kokpit ile teknoloji yönü de buna uygun olarak yükseltildi.

Daha spesifik olarak, dijital gösterge paneli artık standart olarak geliyor, ancak boyutu donanım seviyesine bağlı olarak 8 inç ile 10 inç arasında değişiyor. Bilgi-eğlence sistemi dokunmatik ekranı güncellenmiş yazılımdan faydalanırken 8 inç veya 9,2 inç ölçülerinde daha yüksek konumlandırılmış. Klima kontrolleri de isteğe bağlı Air Care Climatronic'te döner kadranlar yerine dokunmatik sürgülerle revize edilmiş. Son olarak, küçük SUV artık opsiyonel olarak Travel Assist ADAS ile birlikte sunuluyor.

VW, T-Cross'un sürgülü arka kapısı, 385-455 lt arasında değişen esnek bagaj bölmesi ve bir taşıyıcı üzerinde daha fazla bisiklet taşıyabilmeniz için 55 kg'dan 75 kg'a çıkarılan çeki demiri yükü gibi pratiklik özellikleriyle gurur duyuyor.

VW T-Cross, aynı MQB-A0 mimarisini kullanan Polo modelinin yüksek sürüşlü kardeşi. Motorlar, makyaj öncesi modelden aktarılmış, bu da T-Cross'un rakiplerinin çoğunun aksine herhangi bir elektrikli seçeneğe sahip olmadığı anlamına geliyor. Turbo 1.0 TSI üç silindirli benzinli 95 HP veya 115 HP ile sunulurken, daha güçlü turbo 1.5 TSI dört silindirli 150 HP güç üretiyor. Güç ön aksa 5 vitesli manuel, 6 vitesli manuel veya en güçlü versiyonda standart olarak sunulan 7 vitesli DSG otomatik ile iletiliyor.

Güncellenmiş VW T-Cross'un pazara sunulması 2024'ün ilk çeyreği için planlanırken, ön satışlar 2023'ün dördüncü çeyreğinde başlayacak. Küçük SUV, Avrupa dışındaki pazarlarda Tacqua ve Taigun adlarıyla da sunuluyor ve 2019'daki ilk çıkışından bu yana 1,2 milyon satış adedine ulaştı. Avrupa'nın B-SUV segmentindeki rakipleri arasında yakın zamanda makyajlanan Peugeot 2008, yakında makyajlanacak olan Renault Captur ve Ford Puma'nın yanı sıra mekanik olarak bağlantılı Skoda Kamiq ve Seat Arona yer alıyor.