yukarı

VW Passat 2019: Makyaj hafif, değişim ağır

2019 ortasında siparişe açılacak makyajlı Passat, "Yeni Passat" ünvanına layık bir dönüşüm geçirmiş...

kaynak: Volkswagen

M.S. 1973’ten bu yana 30 milyona yakın Passat üreten Volkswagen’in gözü belli ki daha da yükseklerde! Markanın satışlarının %10’unun sahibi olan Passat, yeni haliyle bu oranı artırma peşinde.

 

Volkswagenoğulları’ndan Sekiz Buçukuncu Passat, markanın yeni tasarım diline uyum için dar alanda elinden geleni yapmış. Ama amatör gözlerin makyaj öncesi ve sonrasını ayırabilmesi pek kolay değil. 

 

"Doğal görünen makyaj" trendine uyan yeni Passat, daha çok teknolojik hamleleriyle ilgi uyandıracak.
  

 

 

Dış yenilikler

 

Kasayı değiştiremeyen her makyaj uzmanının yaptığı gibi, VW Passat tasarımcıları da "LED'lere abanma - Izgarayla oynaşma - Tamponlara şekil" üçgeninde takılmışlar. 

 

Ön far, sis, gündüz farları ve stop lambaları LED aydınlatmayla donatılmış, optik tasarım ve grafikleri yenilenmiş. Paraya kıyanlar için, son Touareg'den tanıdık ve ayrıntılarına şu haberde değindiğimiz Matrix LED farların Passatlaştırılmış hali de mevcut. 
 

 

 

Ön ızgara T-Roc ve Arteon'u hatırlatan bir tasarımla daha sportif ve genç görünüyor. Tamponlar da yeni bir görünüme kavuşurken, egzoz çıkışları şakacıktan da olsa sportif bir duruşa sahip.

 

İki yeni jant ve 3 farklı renk seçeneği de "hiç yoktan iyidir" mertebesinde.

 

 

İç yenilikler 

 

Yolcu mahalindeki değişiklikleri fark etmek için de zamana ihtiyacınız olacak. Bağlantı hızınız yüksekse, dikkatinizi ilk çeken artık standart olarak dijitalleşen gösterge paneli olabilir. Ortadaki bilgi ve eğlence ekranı dahil grafikleri ve fonksiyonları yenilenen bu iki büyük ekranın ayrıntılarına şimdilik girmiyoruz.Malzemelere gelirsek... Baş parmak bastırma, parmakla şut çekme, kapı çalma vuruşu testlerimizi henüz yapmadık ama Passat insanları malzeme kalitesi yükseldi diyorsa, doğrudur.

Kabindeki diğer bir ilginç detay, analog saatin yerini Passat logosunun alması. Olur da "Golf'te miyim Sendromu" yaşarsanız dörtlü düğmesinin hemen üstüne bakın..

 

Teknolojik yenilikler

 

Gösterinin hokus pokus anını ileri teknoloji güncellemelerine bırakmış VW Passat. Şapkadan çıkan en büyük tavşan IQ Drive sistemi. 

 

Bu akıllı sistem, 130 km/s hıza kadar kısmi otonom sürüş imkânı tanıyor. Tabii şimdilik "Sen sür, ben biraz kestiricem" diyemiyorsunuz. Direksiyon simidi dokunuşunuzu algılayarak gözünüzün yolda olduğundan emin oluyor, gerekirse dürtüp uyandırıyor. 
 


Direksiyon ve frenlerin acil durum müdahaleleri, şerit takip ve adaptif hız sabitleyici gibi sayısız sürüş destek ve güvenlik asistanlarının detaylarına girmeyelim. Çoğu da standart olacak kısmetse. Euro NCAP'te 5 yıldız artık aslanın ağzında malum.

 

Gelelim diğer teknolojik hususlara…Yeni Passat’ta Apple CarPlay bağlantısı için kabloya gerek yok. Ayrıca entegre bir SIM kart sayesinde internetten radyo dinleme ve gerçek zamanlı navigasyon hizmeti de menüye eklenmiş. Passat’ın sistemiyle uyumlu Android telefonları (mesela Samsung) anahtar niyetine kullanmak da mümkün.  

 

Passat'ınıza komut vermek için tuşlara basmanıza da gerek kalmadı. Sesli komut sistemini aktifleştirmek için "Merhaba Volkswagen" demeniz yeterli. Sonra başlasın dedikodu…
 

 

Ve motorlar

 

Benzinli seçenekler 150 hp'lik 1.5 TSI motora ek 190 ve 272 hp 2.0 TSI motorlar olacak. Ama büyük motorlar bize gelir mi, gelse ne olur, tartışmalı.

 

Dizelde ise 120 hp'lik 1.6 TDI motorun yanı sıra, 150 hp(evo), 190 hp ve 240 hp'lik 2.0 TDI seçeneklerimiz var. Müjdemizi de isteriz, Passat’ın tüm motorlarına partikül filtresi eklenmiş!
 


Eski 1.4 benzinliyle ortak çalışan şarj edilebilir hibrit Passat GTE ise kümülatif olarak 218 hp güce sahip olacak. 13 kWh kapasiteli yeni pilleriyle Passat GTE ile (teorik olarak) 55 km’ye kadar sadece elektrik tüketerek yol alabileceksiniz. Tabii gaz pedalına nazik davranırsanız. 
 


Fragman incelememiz şimdilik bu kadar. Detaylı detaylar, Passat vizyona girmeye yakın detaylanırlar...