yukarı

VW Nivus: 2021'de bize de gelir misin?

Güney Amerika'dan doğru tüm dünyanın ilgisi cezbeden bu küçük SUV, Volkswagen'in gelecek planlarını değiştirebilir...

kaynak: Volkswagen

Brezilya... Kaos ve keyif ülkesi. Bizimle gibi üç beş ülkeyle birlikte hiç bitmeyen "gelişmekte olan" ülkeliği bir yana, sağlık sistemi, siyaseti ve ekonomisiyle her an dibe vurma adayı, sanatı, sporu ve eğlencesiyle Dünya'yı yörüngeden çıkaracak kadar yaratıcı. 

 

Ama bugünlük kendilerini kıskanmamıza sebep olan bir şey var ki "Sahi n'oldu bizim Manisa'daki fabrika" sorusunu tekrar getirdi aklımıza... Volkwagen'in Güney Amerika şubesinde tasarlanıp üretilen, Avrupa'daki T-Cross muadili ya da onun arkası coupé esintili daha cazip hali VW Nivus

 

VW Nivus T-Roc ya da T-Cross'tan müşteri çalmaya aday

 

Polo'nun platformunu ve bazı tasarım unsurlarını paylaşan, sanki tam da bizim isteyeceğimiz türde bir VW güzelliği Nivus. Hani "Keşke şu yeni Golf'e de Brezilyalıların eli değseydi" demeden edemiyor insan. Ya da biz edemedik diyelim. 

 

Volkswagen kompakt SUV konusuna farklı yaklaşmaya başlıyor

 

Bize şimdilik gelmeyen T-Cross'tan 16 cm daha uzun ve geniş Nivus. Hatta bir büyük boy platformdaki T-Roc'tan bile 4 cm daha uzun. Anlayacağınız, 4,27'lik bu "coupé T-Cross" sınıflandırma sistemlerini iyice çorbaya çevirecek kapasitede.

 

Elma şekeri cazibesinde tasarıma karşın, Volkswagen Nivus'un malzeme kalitesinin bir tık düşük olması "Breziyla" standartları ve maliyetleri makul tutmak açısından akla yakın olur. 

 

En güzel VW stoplarından biri olabilir mi?

 

"2021'de Doğu ve GüneyAvrupa" vurgusu da bu konuda çok umut vermedi ama olur da Polo kalitesinde gelirse, Volkswagen taraftarları ertesi gün formayla gider işe. Üstelik Avrupa'nın batısı da beklenenden çok yüksek bir hararetle karşıladı Nivus'u

 

VW Nivus macera peşinde değil. En azından kabinde...

 

Alçalan tavan nedeniyle arkada daha az baş mesafesi ve 415 litrelik bir bagaj hacmi (T-Cross 455 lt) sunacak Nivus. Üst donanımda 10" ekranlı - Brezilya'daki adıyla - Volks Play bilgi ve eğlence sistemi, app store ve wi-fi donanımıyla mobil gençliğin beklentilerini karşılayacak türde. 

 

VW Nivus 2021'de Türkiye'Ye de beklenebilir

 

VW Nivus'un diğer başlıca donanımlar arasında uyarlanabilir seyir kontrolü, otomatik acil fren desteği, anahtarsız giriş ve dijital gösterge paneli sayılmış ki çoğunun opsiyonel olması beklenebilir. 

 

Motorlardaysa T-Cross ve T-Roc'da ne varsa (başta 1.0 ve 1.5 TSI) beklenebilir. Peki siz 2021'i bekler misiniz? Hatta sınıf ayrımı yaparak soralım: Varsayalım ki fiyatlar aynı... Nivus varken yeni Golf'ü tercih eder misiniz?

 

VW Nivus Türkiye'ye ne zaman gelecek?