yukarı

VW ID.4: Dünyada Yılın Otomobili

Volkswagen’in %100 elektrikli ilk SUV'u ID.4, 2021'in Dünyada Yılın Otomobili, yani 'World Car of the Year' seçildi...

kaynak: Volkswagen

Bu aralar VW ID.4'ün üstüne yıldız tozu yağıyor!.. Bir yandan tüm dünyadan 94 jüri üyesinin oylarıyla 2021'in Dünyada Yılın Otomobili seçilirken, Avrupa'da Euro NCAP tarafından gerçekleştirilen güvenlik testlerinden de 5 yıldızla ödüllendirildi ID.4.

Volkswagen’in MEB platformu üzerinde geliştirdiği ilk kompakt SUV olan ID.4, bu ödülle Volkwagen'in elektrik çağında da ne kadar iddialı olacağının bir kanıtı adeta.

VW ID.4: 2021 Dünya Yılın Otomobili

24 ülkeden otomotiv gazetecilerinin oylarıyla seçilen ve "Lüks", "Performans", "Şehir" ve "Tasarım" gibi alt dallarda da dağıtılan World Car Awards’ın 17’incisinde, büyük ödül VW ID.4'ün oldu.

Dünya Yılın Otomobili (World Car of the Year) ödülüne hak kazanan araçların, yılda en az 10 bin adetlik bir üretim adedine sahip olması ve en az iki kıtada satışa sunulması gibi kriterlere uygun olması gerekiyor.

VW ID.4 World Car of The Year

VW ID.4 kompakt SUV sınıfında elektrikli mobiliteye geçişi yaygınlatırması ve günlük kullanıma uygunluğuyla jürinin beğenisini kazandı. Modelin çevre dostu olmasının yanı sıra, yenilikçi teknolojileri de övgü alan diğer konular arasında.

VW ID.4 2021


Güvenlikte EuroNCAP’ten 5 yıldız

ID.4, bağımsız güvenlik kuruluşu Euro NCAP güvenlik testlerinde etkileyici bir performans sergiledi. Yetişkin, çocuk, yaya koruma ve gelişmiş güvenlik yardım sistemleri kategorilerinden yüksek dereceler alan ID.4, Euro NCAP testleri sonucunda 5 yıldızla ödüllendirildi.

Ön ve yan darbe, otomobilden çıkarma gibi önlemlerin incelendiği çarpışma testlerinde ID.4, ‘Yetişkin Yolcu Güvenliği’ kategorisinde %93, ‘Çocuk Yolcu Güvenliği kategorisinde ise %89'luk sonuçlar elde etti.

Elektrikli kompakt SUV VW ID.4 ödül aldı

ID.4'ü en çıkaran özelliklerden biri de Şerit Takip Asistanı ve Ön Bölge Asistanı gibi gelişmiş sürüş destek sistemlerini tüm donanım seviyelerinde standart sunuyor olması. VW ID.4’te ayrıca bir çarpışma esnasında sürücü ile ön yolcu arasındaki olası temasını azaltmaya yönelik ön orta hava yastığı da bulunuyor.

VW ID.4 Avrupa'da 2020'nin sonunda satışa sunuldu ama biz bir süre daha yalanıp yutkunmakla yetineceğiz gibi görünüyor.