yukarı

VW ID.3: Euro NCAP’ten 5 yıldız

Volkswagen'in 'çekirdekten elektrikli' ilk modeli VW ID.3, Euro NCAP güvenlik testlerinden 5 yıldızla çıktı

kaynak: Volkswagen - Doğuş Otomotiv

Euro NCAP'ten 5 yıldızı kapmak için çarpışma testlerinden sağlam test kuklalarıyla çıkmak artık tek başına yeterli değil malum.

Kendi yolcularınızı koruduğunuz kadar karşınıza çıkabilecek yaya ve bisikletlileri de korumanız lazım. Sonra, aktif ve otonom güvenlik teknolojileriyle sürücünün üstündeki yükü azaltmanız, hatta hatalarını telafi etmeniz lazım...

İşte yeni ID.3, yani VW'in elektriğe özel ID serisinin bu ilk temsilcisi, Euro NCAP'in gitgide daha kazık sorular sorduğu 2020 güvenlik testlerinden maksimum skor olan 5 yıldızla, başı dik, alnı açık bir şekilde ayrıldı.

VW ID.3’e Euro NCAP’ten beş yıldız geldi_arabazzi.com

Ön ve yan darbe, boyun darbesi, otomobilden çıkarma gibi önlemlerin incelendiği “Yetişkin Yolcu Güvenliği” kategorisinde VW ID.3 % 87'lik bir başarı yakaladı. “Çocuk Yolcu Güvenliği” kategorisinde ise %89 gibi oldukça yüksek bir derece elde etti.

Kendimizden çok önemsediğimiz çocuklarımızın güvenliğine odaklanan değerlendirmede, önden veya yandan bir çarpma durumunda, çocuk koltuğu sistemlerinin sağladığı koruma, çeşitli boyut ve kategorilerdeki çocuk koltuklarının otomobile yerleştirilme seçenekleri ve çocukların güvenli taşınması için sunduğu donanımlar olmak üzere, üç önemli konu dikkate alındı.

VW ID.3, Euro NCAP tarafından gerçekleştirilen güvenlik testlerinden 5 yıldız almayı başardı_arabazzi.com

Bisikletliler ve yayalar gibi yolları paylaştığımız diğer kullanıcıları korumaya yönelik AEB (Otonom Acil Fren) koruma sistemlerinin de titizlikle ele alındığı değerlendirmede, VW ID.3 %88'lik skorla Euro NCAP denetçileri tarafından verilmiş en yüksek puanı almayı başardı.

ID.3’ün tüm donanım seviyelerinde şerit takip asistanı "Lane Assist" ve ön bölge asistanı “Front Assist” gibi gelişmiş sürüş destek sistemleri standart olarak sunuluyor.

VW ID.3 Euro NCAP'ten 5 yıldız alan ilk MEB platformlu Volkswagen_arabazzi.com

Volkswagen’de ilk kez sunulan ön koltuklar için merkez hava yastığı sayesinde yandan bir çarpışma meydana geldiğinde sürücü ve ön yolcu arasındaki muhtemel kafa çarpışmalarını engelleniyor.

ID.3’te opsiyonel olarak sunulan donanımlar arasında 0-160 km/s hızları arasında yarı otonom sürüş imkânı sağlayan adaptif hız sabitleyici “Travel Assist ACC", sıkışık trafikte sürüş asistanı “Traffic Jam Assist”, acil durum asistanı "Emergency Assist", kör nokta uyarı sistemine sahip geri görüş kamerası ve park asistanı “Park Assist” gibi yenilikçi sürüş ve güvenlik sistemleri bulunuyor.

Konuyla ilgili konuşan Euro NCAP genel sekreteri Michiel van Ratingen, VW ID.3'ün otomobil endüstrisinin son yıllarda çizdiği rotayı temsil ettiğini ve temiz enerji kullanımının güvenlikten ödün verme pahasına olmadığını gösterdiğini belirtti.

VW ID.3 2020 Eylül ortasından itibaren Avrupalı sahiplerine kavuşmaya başladı_arabazzi.com

Baştan itibaren elektrikli olarak tasarlanıp üretilen ilk Volkswagen olan VW ID.3, Eylül ortasından itibaren Avrupa'daki ilk sahiplerine teslim edilmeye başlandı.