yukarı

VW ID.3: Elektriğe hazırsak başlıyoruz!

30.000 adet ID.3'ü ön siparişle satan Volkswagen, Zwickau fabrikasında üretime son sürat devam ediyor...

kaynak: Volkswagen

Kaplumbağa "Beetle" ve Golf'ten sonra Volkswagen'in 3. çağını temsil eden elektrikli ID.3'ün anahtarları 2020 yazında teslim edilecek.

 

Dev markanın elektrikli platformu MEB'yi kullanacak ilk model olan VW ID.3, Golf boyutunda Passat hacmi sunma iddiasında. Dört yetişkine maksimum alan açan ID.3, aktarma tüneli olmadığı için dümdüz bir zemine sahip.

 

VW ID.3 profilden

 

LED farlar, sesli kontrol ve kontrast renkli tavanın standart olması beklenen Volkswagen ID3, panoramik cam tavan ve artırılmış gerçeklik teknolojili ön cama yansıtmalı gösterge gibi opsiyonlara sahip olacak.

 

İnteraktif LED Matrix far sistemi ID. serisine doğallık katmak için göz hareketlerini temel alarak programlanmış. Yaklaşınca sahibine göz kırpmalar falan... Kokpitte de farklı fonksiyonlara göre farklı renk ve ışık oyunları da yolcuları bilgilendirip iletişim kuruyor. Zaten "ID' de akıllı sürüş anlamındaki "Intelligent Driving"in kısaltması.

 

VW ID.3 burun tasarımı

 

Arkadan motorlu ve arkadan itişli olan VW ID.3, sırasıyla 45, 58 ve 77 kWs'lik üç farklı batarya kapasitesi ve 330, 420, 550 km'lik menzil değerlerine sahip olacak. Ortanca batarya 100 kW'lık bir şarj istasyonunda 30 dakikada % 80 doluluğa ulaşabiliyor.

 

VW_ID3 genel

 

204 hp güç ve 310 Nm tork üreten motorla 1 ileri şanzıman toplam sadece 90 kg ve orta boy bir spor çantasına sığacak büyüklükte. Lansman sonrasında 150 hp'lik daha düşük güçte bir ID.3 daha çıkacak yollara.

 

Duyduk ki fiyatı artıracağı gerekçesiyle gövdede alüminyum kullanımına sıcak bakmamış Volkswagen. Kameralı yan aynalar, dört bir yanda ekran gibi pahalı ve lüzumsuz oyuncaklara da itibar edilmemiş.

 

VW ID 3'ün sade ve fonksiyonel kokpiti

 

ID.3'ün doğal ve insani duygular uyandırması amaçlanan tasarımını kendi mantığı içinde beğensek de heyecanlanmakta zorlandığımızı itiraf edelim. 

 

VW ID.3 arka açı

 

Düşünüşoruz da acaba elektrikli otomobiller ID.3 ya da Honda E kadar tatlı-pozitif-sempatik mi olmalı, yoksa şöyle biraz daha keskin hatlar mı isteriz?