yukarı

VW ID. GTI Concept: GTI’ın yeni yorumu

GTI EV, klasik GTI'ların sesini ve karakterini taklit eden ayarlanabilir sürüş modlarına sahip.

04 Eylül 2023 kaynak: Volkswagen

Geçen hafta VW, manuel şanzıman seçeneğinin GTI tarihine sürgün edilmesini kutlamak için Golf GTI 380 donanım paketini duyurdu. Bu hafta ise henüz yazılmamış bir GTI tarihine göz atmamızı sağlıyor. Almanya'nın Münih kentindeki IAA fuarında tanıtılan GTI Concept, efsanevi GTI rozetini taşıyan ilk elektrikli otomobil ve VW üretim versiyonunun geliştirilmekte olduğunu doğruladı.

Yeni GTI, bu yılın başlarında ortaya çıkan ID.2all konseptini temel alıyor ve VW henüz güç rakamlarından bahsetmese de, mevcut geleneksel motorlu GTI'da olduğu gibi ön tekerlekleri bir LSD aracılığıyla tahrik eden tek bir elektrikli motor olduğunu biliyoruz. Ancak bu kez "I" zeka anlamına geliyor ve VW'nin 100 km/s’ye 7 saniyenin altında ulaşabileceğini açıkladığı orijinal ID.2'nin vaat ettiği 231 HP’den daha fazlasını sunmasını bekliyoruz.

GTI'ın virajlı bir yolda klasik EV'den daha iyi olmasının tek nedeni de bu değil. Sürücüler orta konsoldaki yeni GTI Experience Control'ü kullanarak elektrikli hot hatch'lerine 1976 Mk1 GTI veya 1986'nın devirli 16-valver'ı gibi tarihi hot hatch'lerde bulunan direksiyon, ses ve motor özelliklerinin sentezlenmiş bir versiyonunu verebiliyor. Hatta bazı sahte vites yükseltmeler bile yapabilecek.

ID.2all'un tasarımcısı, VW'nin tasarım patronu Andreas Mindt, temel modeli kaleme alırken aklında zaten GTI olduğunu açıkladı. Sıradan ID2.all'un güçlü hatları ve kaslı duruşu, GTI için ön tampondaki büyük altıgen desenli alt ızgara, kapı preslerinin şeklini taklit etmek için bükülen yan etekler, kemer uzantıları, tavanın arka kenarında bir arka spoyler ve arka tamponda daha büyük bir difüzör bölümü ile geliştirilmiş.
 

Burun, kapılar, etekler, jantlar ve arka kapaktaki VW yuvarlağının altında GTI rozetleri var, ancak ön tamponun alt kısmındaki siyah bölüm gibi klasik GTI'lara daha bilinçaltı referanslar da var, bu da orijinal Golf'teki cıvatalı spoylerini hatırlatmayı amaçlıyor.
 

Kemer çıkıntıları, etekler, arka cam çevresi ve arka tamponun alt kısımları da siyah renkte ve arka lambaların altındaki bölümlü şeritle birlikte Mk1 ve erken Mk2 Golf GTI'lardaki siyah plastik tamponları ve süslemeleri anımsatıyor. Bu arada burunda, ızgarada dikkat çeken kırmızı bir şerit var ve 20 inçlik jantlar açıkça 40 yıldan daha uzun bir süre önce Golf ve Scirocco'lara takılan jantlardan esinlenmiş. Ancak, daha yeni GTi kahramanlarına da ince selamlar var.
 

İçeride de eski ve yeni etkilerin benzer bir karışımı var. Koltuk kumaşı, Mk6 GTI'da bulunan ekose Jacky döşemesine bir gönderme olarak Jack-e olarak adlandırılmış ve sürücü koltuğu arkalığı, aracın kilitlendiğini bildirmek için titreşen bir LED kalp atışına sahip. Direksiyon simidi, alçak ayarlı hava yastığı merkezinden ilham almak için daha da geriye, 1976'ya ve ilk Golf GTI'a bakıyor.
 

Klasik golf topu vites kolu da bir kez daha kullanılıyor. Vintage modu seçildiğinde 10,9 inçlik dijital gösterge paketi makyaj sonrası Mk1 GTI gösterge panelinin görünümünü alıyor ve VW'nin menüleriyle birlikte üretime hazır olduğunu söylediği 12,9 inçlik tablet ekran da görsel olarak yenileniyor.
 

Konsept ayrıca hem sürücünün hem de yolcunun görebilmesi için bilgileri ön cama yansıtabilen gelişmiş bir artırılmış gerçeklik baş üstü ekranı ile birlikte geliyor. GTI moduna geçtiğinizde iç aydınlatma karamsar kırmızıya dönüşüyor ve eğer bir yarış pistindeyseniz, pistin bir haritasını ve tur verilerinizi alıyorsunuz.
 

VW'nin Golf GTI'da manuel şanzımanı bıraktığını duyduğumuzda biz de sizin kadar üzüldük, ancak bu konsept en azından daha önce daha ateşli EV'leri için GTX etiketini yeniden diriltmiş olan VW'nin GTI markasına bağlı olduğunu kanıtlıyor. ID.2 serisine bir R versiyonu ekleyerek sınırları daha da zorlayıp zorlayamayacağı belirsiz, çünkü ID.3 tarafından kullanılan ve çift motorlu bir kurulumu barındırabilen eski platformun aksine, ID.2'nin iç mekanı en üst düzeye çıkarmak için önden çekiş için tasarlandı. Sonuç, 2.600 mm dingil mesafesine sahip, bir Polo'dan daha az asfalt kaplarken bir Golf kadar geniş bir otomobil.
 

Skoda ve Cupra modellerinde de kullanılacak olan bu platform 38 kWh veya 56 kWh'lik bataryaları taşıyabiliyor. Ancak VW, 56 kWh'lik bataryaya sahip temel ID2.all'un 450 km WLTP menzili olduğunu ve 20 dakikada yüzde 10-80 arasında şarj etmek için 125 kW'dan yararlanabileceğini açıkladı.