yukarı

VW ID Buzz: 2022'de toplaşıp gidiyoruz!

Volkswagen'in mikrobüs efsanesi Bulli, yeni çağda VW ID Buzz ismiyle elektrikli özgürlüğün sembolü olabilecek mi?

06 Mayıs 2020 kaynak: Volkswagen

Koronavirüs salgını nedeniyle, markalar her hafta milyar milyar zarar ederken, planlar da bir bir öteleniyor. Yine de... Biraz fazla naif gelebilir ama naçizane kanaatimiz, talebin de ötelendiği, belki daha düşük bütçelerle, daha temkinli ama daha iştahlı bir şekilde arabalara koşacağımız yönünde. Sağlık olsun da.

 

Hal böyleyken, hani yarın karşımıza çıksa, sosyal mesafeyi falan unutup kollarına koşacağımız bir Volkswagen konsepti var: 2022'de yollara çıkması planlanan elektrikli van VW ID Buzz. Bir daha MPV'lere sıkıcı dersek dilimize biberler sürülsün! 

 

VW ID Buzz geliyor, sörf tahtalarını cilalayın

 

Volkswagen'in mikrobüs efsanesi Bulli'nin (resmi adıyla Type 2) dijital reenkarnasyonu diyebileceğimiz ID Buzz, bakalım elektrikli çağda da özgürlüğün, toplaşıp gidivermelerin, sörfçülerin ya da yeni nesil hippilerin sembolü olabilecek mi?

 

VW ID Buzz her açıdan cazip ama orijinal Bulli'nin sempatisi geçmişte kalmış gibi

 

Tabii bu zorlu görevi başarmak için, buzdolabı soğukluğunda, üstün yapay zekâlı, hiper otonom bir taşıt yaratmanın ötesine geçmeliydi VW. Tasarım çapasını 1949'a atarak doğru bir iş yaptıkları kesin gibi, ne dersiniz?

 

Bir yandan çaktırmadan Touran'ın boşalttığı yere geçerken, küçük ticari Caddy ile VW'in "T" ile başlayan kompakt SUV'ları civarına konuşlanacak ID Buzz

 

VW ID Buzz ve 7 tatilci bir gün...

 

Maksimum 7 kişilik binek versiyonun yanı sıra, arkası penceresiz ticari taşıyı bir "cargo" türevi olacak ID Buzz'ın. Uzatılmış MEB XL platformu üstünde 4,94 m uzunluk ve 1,98 m genişliğiyle bütün kozlarını kullanışlılık için oynayacak bu e-Bulli.

 

VW ID Buzz'da bolca koltuk kombinasyonu mevcut

 

Evrim sürecinde körelmiş organları anımsatan küçük diktörtgen direksiyondan da anlaşılacağı üzere tam otonomiye uyumlu olacak ID Buzz. Mobil bağlantı olanakları ve uzaktan kontrol gibi konulara şimdilik girmiyoruz, zira daha çok değişir o işler.

 

VW ID Buzz'ın minimalist direksiyonu otonom sürüşte yuvasına giriyor

 

Dört tekerden çekiş ve 270-370 hp bandında oynayan güç değerleriyle VW ID Buzz 600 km'lik bir menzil iddiasında. 2022 geldiğinde bu değerler ne yönde değişir bilemeyiz ama üretim halinin konseptin bile ötesinde bile bir cazibede olacağını söylüyor VW akil insanları.

 

VW ID Buzz bagaj konusunda çok da iddialı görünmüyor. Uzun versiyon fena olmaz sanki...

 

Desenize kendisinin içinde izole olmaktan mutluluk duyacağız! Ama gerçekten 7 kişi çıkacaksak yola, bagajlar için bir de uzun versiyon isteriz: ID Buzz XL nasıl?