yukarı

VW Golf'ün Kısa Tarihi: Previously on Golf

Kompakt hatchback efsanesi VW Golf, 45 yılda Golf 8'e gelene kadar neler gördü geçirdi, hangi yollardan geçti...

08 Nisan 2021 kaynak: Volkswagen

Alışveriş listesinde beyaz peynir ve kağıt havlunun hemen altında "kompakt hatchback" yazılı olanların gözü aydın!.. Sekizinci nesil yeni VW Golf nihayet Türkiye'de de satışa sunuldu.

Ama tabii markette sepete koyar gibi araba alınmaz. Geçmişini bilmek, ailesini tanımak lazım... Hiç merak etmeyin, sizin için gayet kompakt ve keyifli bir Golf derlemesi yaptık. İyi okumalar!..

1974. Batı Almanya'nın FIFA Dünya Kupası'nı ikinci kez kazandığı yıl. Tesadüf bu ya, yine o yıla denk gelen ilk nesil VW Golf'ün reklamı, gelecek 47 yılı nefis bir şekilde özetleyen şu sloganla başlıyordu: "Yeni popüler spor: Golf"

VW Golf 1

Wolfsburg'un çıkardığı belki de en büyük dünya starı Golf. Yedi nesil boyunca sınıfını tanımlayarak, 1974'ten 2019'a kadar kesintisiz olarak evrilip gelişen bir ikon. Satış rakamlarına bakarsak, "kaplumbağa"dan bile ağır tartan bu Volkswagen modeline, 1974 gözlüğüyle bakarsak "kurtarıcı" da diyebiliriz.

Baştan söyleyelim, maksadımız kendisine methiyeler düzmek değil. Ama Golf 8'e kadar geçen 45 yılda, tam 35 milyon aileye yoldaşlık etmiş bir modelin geçmişine göz atmak, bizce otomobilseverliğin gereği. Zaten VW Golf'ün tarihi, otomotivin yakın tarihini de özetliyor bir bakıma.

Buyrun, bir yılı aşkın bir gecikmenin ardından Türkiye'ye gelen yeni VW Golf, 8. nesile varana kadar hangi yollardan geçmiş, birlikte bakalım...


Golf I (1974-1983) : Olmalı, olacak, istiyorum...

İtalyan Giorgio Giugiaro ve Volkswagen tasarımcılarının kaleminden çıkan ilk Golf, 1974 ilkbaharında satışa sunuldu. Pek az yeni modelden beklenti bu kadar yüksek olmuştur muhtemelen. Zira, Wolfsburg fabrikasından "Golf" ismiyle çıkan bu çaylak, on yılların efsanesi "Beetle"ın mirasını taşımak ve geliştirmekle yükümlüydü.

VW Golf 1: 1974

Arkadan itişli, arkadan motorlu ve hava soğutmalı Beetle ile yakalanan 21,5 milyonluk satış başarısı, her şeyi ters yüz eden Golf'le (önden çekiş, önde motor, su soğutması...) tekrarlanır mı sorusu, Ekim 1976'da ulaşılan 1 milyon adetlik satışla çok net cevaplanmıştı.

VW Golf 1 tasarımı

Yuvarlak hatlar yerini açılar, köşeler, kenarlar ve "C sütunu"na bırakmıştı. Dar alanda akıllı çözümleri ve kolay kullanıma hizmet eden boyutlarıyla şehirli ailelerin baş ağrılarını dindiren "Golf 1", daha sonra "Golf Klasse" olarak anılacak sınıfın tanımını yapmıştı çaktırmadan.

VW Golf 1 kokpiti

Aynı yıl, üst yönetimin bile haberi olmadan hayata geçirilen Golf GTI, dizel defterini açan Golf D ve 1979'da kadroya katılıp hızla türünün en çok satanı olan Golf Cabriolet ile birlikte 1983'te 7 milyon çıtasına yaklaşmıştı Golf.

VW Golf GTI Mk1

Kaderin cilvesine bakın ki mühendislik okumak için 80'lerin başında Berlin'e giden bir Türk genci, hayatını tam da bu Golf'le birleştirecekti!

Part-time işlerden kazandığı 50 Mark'la (yazıyla elli:) 1985 yılında hurdaya çıkarılan bir Golf'ü satın alan bu genç, eksik ve eskimiş parçaları tek tek bulup ilk otomobilini kendi elleriyle toplamıştı...

Ali Bilaloğlu ve kendi elleriyle topladığı Golf 1 modeli

Hayır efendim, o genç maalesef biz değiliz! Kredi formu imzalamaktan ibaret geçmişimizi sorgulatan isim, bugün Doğuş Otomotiv'in başındaki Ali Bilaloğlu. Yaa!..

Neyse, biz de belki sonradan açılırız...


Golf II (1983-1991) : Kendiyle yarışan fikirler manzumesi

İkinci nesil Golf, belki beklenen de çok tutan bir formüle sadık kalarak iyileştirmeyi tercih etti (Bu arada. bugün hâlâ aynı formülün geliştirilmeye devam ettiğini söylebiliriz)... Tasarımda rötuş kıvamında yenilenen Golf, boyutlarda ciddi artış yaşarak kullanışlılık kaslarını daha da güçlendirmişti.

VW Golf 2

Uzunluğa eklenen 17 cm ile boyu 4 m'ye dayanan VW Golf, 5.5 cm genişleyerek enini 1.42 m'ye çıkarmıştı. Ailelerin başka yere, başka alternatife bakmasına gerek yoktu ve bir daha asla olmamalıydı...

Golf 2 tasarım

Aerodinami açısından da gelişen ikinci nesil Golf, daha yukarı çıkan yeni stop lambalarından çok, 1984'te gelen "Syncro" isimli 4x4 çekiş sistemi ve katalitik konvektörü ile 1986'da gelen ABS ve hidrolik direksiyon gibi önemli evrim adımlarıyla hatırlanmayı hak ediyor.

VW Golf 2 iç mekan

1991'den itibaren Wolfsburg fabrikasına sığmayan talepler nedeniyle, Saksonya eyaletindeki Mosel fabrikası da Golf MK II mesaisine başlayacaktı.


Golf III (1991-1997) : Hey dostum, bana güvenebilirsin!

Yuvarlaklaşan hatlarıyla kendi çapında bir estetik devrimi yapan 3. nesil Golf, motor seçenekleri ve güvenlik açısından da dev adımlar atmıştı.

VW Golf 3

2.8 litre, 6 silindirli motoruyla Golf VR6'yı hatırlar mısınız!?.. GTI'ın potansiyel müşterileri BMW 3 Serisi gibi iddialı motor seçeneklerine sahip modellere de göz kırpmaya başlarken duruma el koyan Golf VR6, konuyu toparlamakla kalmamış, "hot hatch"lerin çıtasını yükselterek Golf'ün algısını da yukarı taşımıştı. Diğer yenilikse turbo dizel enjeksiyonlu ilk TDI'ın sahneye çıkışı oldu.

Golf 3 1991

Güvenliğe gelirsek: 1992'den itibaren ön hava yastıklarının sunulmaya başlandığı Golf III, 1996'da yan hava yastıklarına kavuştu. ABS de 1996'da standart donanıma katılmıştı.

VW Golf 3 kokpit

Station wagon kasa tipli ilk Golf Variant bunda ne kadar pay sahibi bilmiyoruz ama 3. nesil VW Golf, yaklaşık yedi yılda 4.83 milyon adet satmayı başaracaktı.


Golf IV (1997-2003) : İçsel bir devrim

Dış hatlarda tamamen yeni bir döneme geçiş yapan ve bugün hâlâ modern görünen Golf Mk IV, malzeme kalitesinde de çok net bir sıçrama yaparak rakiplerini çaresiz bırakmıştı.

Golf 4'ün süper kaliteli kabini

Tabii, harika sedan kardeşi VW Bora'nın uzun yıllar süren başarısını da unutmamak gerek.

VW Golf 4

Audi A3'ü aratmayan kalite, mavi ışıklı gösterge paneli, yeni 4Motion çekiş seçeneği, ilk direkt enjeksiyonlu benzinli FSI motor, ilk 6 ileri manuel şanzıman, ilk ESP ve "Golf R"ın atası Golf R32...

VW Golf R32

Meşhur çift kavramalı DSG'nin 2003'te Golf R32'de (3.2 lt V6 238 hp:) yayın hayatına başladığı dördüncü nesil Golf, Ford Focus ile Opel Astra gibi iki yepyeni ve harika rakibin gelişine rağmen 6 milyona yakın bir satış rakamına ulaşacaktı.

Golf Mk IV


Golf V (2003-2008) : 200 beygir ve ötesine!

2003 yollara çıkan bu yeni Golf, daha kaslı gövdesinde daha fazla dairesel çizgiler barındırıyordu. Boyutlarda da radikal bir artış yaşayan beşinci nesil Golf'ü bizim için daha özel kılan şeyse, tasarım ekibinin başında Murat Günak'ın olmasıydı.

VW Golf 5

Üstelik bu daha kaslı görünen Golf, görüntüyle yetinmeyecek ve GTI ile 200 beygir barajına ulaşacaktı! Kendine has kırmızı çerçeveli ön ızgarası ve ekose desenli koltuklar daha önce hiç bu kadar ateşli olmamıştı!

Murat Günak tasarımı Golf 5

Burulma direnci %35 artan lazer kaynaklı gövde, dört noktadan bağlantılı arka süspansiyon, 7 vitesli DSG, bi-xenon farlar, yağmur sensörü gibi pek çok teknik ve donanımsal yeniliğe rağmen, Golf MK V nispeten kısa bir hayat sürdü.

Golf 5 kabin

Zira gittikçe kızışan kompakt hatchback sınıfında 30 yılı aşkın satış başarısı şansa bırakılacak türden değildi.


Golf VI (2008-2012) : Sürüşe, sürücüye hep destek, tam destek!

Biraz devlet bankası sloganı gibi oldu ama altıncı nesil VW Golf depoyu sürüş destek sistemleriyle doldurmuştu adeta...

VW Golf 6

Adaptif hız sabitleyici, park asistanı, trafik lambası tanıma, yokuş kalkış desteği ve dinamik şasi kontrolü DCC efsane kadrodan ilk akla gelen isimler. Tabii ki çoğunun opsiyonel olduğunu söylemeye gerek yok.

Golf 6 2008-2012

2009 yılında “Avrupa'da Yılın Otomobili” seçilmiş olmasına rağmen kariyeri bir öncekinden bile kısa süren Golf MK VI, kısa ömründe 3 milyon adet satmayı başarmıştı.

VW Golf 6 kabini


Golf VII (2012-2019) : ID.3, yavrum, bu senin baban!

Bir öncekinin hafiten kararsız kıyafetini çok fit bir şıklık ile değiştiren yedinci nesil Golf'ün yedi yıl gibi uzun bir süre sahalarda kalmasına şaşmamalı.

VW Golf 7

Yapmayı çok iyi bildiği her şeyi daha da iyi yaparak rakiplerindeki çaresizlik hissini derinleştirmeye devam etti Golf VII.

Taze rakipler bir önceki nesil Golf'ün bile bileğini bükemezken, motor seçenekleri, konfor ve sürüş dinamiklerindeki iyileşme - Peugeot 308 ve Opel Astra gibi parlak yeteneklerin varlığına rağmen - VW Golf'ü tam bir nakavt makinesi yapmıştı.

Volkswagen Golf 7: 2012-2019

Volkswagen'nin modüler MQB platformunu ilk kullanan modeli olan Golf VII, 100 kg hafiflemesini %100 elektrikli e-Golf ve şarj edilebilir hibrit motorlu Golf GTE ile kutlayacaktı.

1.4, 1.2, 1.0 ve 1.5 TSI gibi zaman içinde değişen ama hepsi keyifli motorlar ile gençlik hastalıklarından büyük oranda kurtulan DSG'nin de katkılarıyla bir hayli tasarruflu ve seri TSI motorların yanı sıra, silindir kapama teknolojii TSI ACT'nin dinamizmiyle de akıllarda kalacak yedinci nesil Golf.

Golf Mk 7

Bir de onca güvenlik ve sürüş destek donanımına rağmen, geri görüş kamerasını en üst donanımda bile opsiyonel sunmasıyla! Evet, severiz ama taktık mı da takarız:)

VW Golf 7 iç mekan

Yine de yiğidin hakkını verelim; dokunmatik bilgi-eğlence ekranı ve işletim sistemiyle, dosta düşmana kullanışlılık dersi vermeye devam ediyor Golf MK VII.


Golf VIII: Golf 2.0

Başlıktaki yeni sürüm vurgusu, Golf'ün kendini pek çok açıdan yeniden tanımlaması kadar, teknolojiye, yapay zekâya, geleceği şekillendirmeye soyunmasına da işaret ediyor aslında.

Tüm dünya açısından talihsiz bir döneme denk gelen lansmanı, yeni infotainment sisteminin çıkardığı yazılım problemleri ve yine pandemi kaynaklı üretim aksamalarıyla istediği tempoda başlayamadı VW Golf 8. Ama hızla sorunların üstüne gidip tatlıya bağlayarak Avrupa satış zirvesine geri dönmekte zorlanmayacaktı Volkswagen. Demek ki Türkiye'ye geç gelişinin varmış bir hikmeti!

Yeni VW Golf 8

Bu hafta (2021 - 15 Mart haftası) Türkiye'deki sevenleriyle buluşacak olan 2019 doğumlu yeni VW Golf 8, bir kez daha detaylı ve keyifli bir inceleme malzemesi olacak arabazzi ekibi için.

Bakalım efsane golcü Müller'in 47 yıl önce Hollanda kalesine bıraktığı şampiyonluk golü hâlâ orada mı?