yukarı

VW Golf Variant ve Golf Alltrack: Stationseverler parmak kaldırsın...

Hatchback Golf’ten sonra, station'ın VW'cesi Golf Variant ve macerasever Golf Alltrack de gün yüzüne çıktı

kaynak: Volkwagen

Station wagon'ların pek tutulmadığı ülkemizde station otomobil haberleri yapmaktan, itiraf edelim ki ekstra keyif alıyoruz… Biz bilgi yayma görevimizi yapalım, böylesine "geniş aile" yaşayan bir ülkede station yerine neden sedan otomobil tercih edildiğinin cevabını da sosyologlara bırakalım.

 

Volkswagen Golf Variant 2021_arabazzi.com

 

Gelelim, muhtemelen ülkemize hiç gelmeyecek olan Volkswagen Golf Variant’a… Yeni nesil Golf Variant 4,63 metre uzunluğu ve 2,68 metre aks aralığı ile daha uzun bir model olmuş. Bunun nedeni, tıpkı Leon ST ve Octavia Combi'de olduğu gibi, VW Golf Variant'ta da MQB platformunun 6,6 cm uzatılmış halinin kullanılması.

 

Volkswagen Golf Variant 2021_arabazzi.com

 

Eklenen uzunluğun gerçek hayattaki karşılığını şöyle tanımlıyor Volkswagen yetkilileri: Eski nesle kıyasla 3.81 cm daha geniş diz mesafesi, 605'ten 611 litreye çıkan bagaj hacmi ve arka koltuklar yattıkken toplam 1.642 litreye kadar hacim.

 

Konuyu örneklerle açmak gerekirse, bir üst boyuttaki (sınıf ve fiyat:) BMW 3 Serisi Touring ya da Volvo V60'tan daha fazla bagaj hacmi sunuyor Golf Variant.

 

Volkswagen Golf Variant 2021_arabazzi.com

 

Golf 8 Variant’ın pratik donanımları arasında eller serbest bagaj kapağı, çanta kancaları ve sabitleme halkalarının yanı sıra iki elektrik prizi, bir 12 voltluk priz ve bir de 230 voltluk priz içeren bir bagaj sunuluyor. Adeta bir eBagaj!

 

Volkswagen Golf Variant 2021_arabazzi.com

 

Golf Variant, hatchback kardeşleriyle aynı genişlikteki motor yelpazesiyle sunulacak. Avuç dolusu benzinli, dizel, 48 volt destekli yarı hibrit eTSI şeklinde özetleyebiliriz. Daha ateşli aileler için ise yeni Golf R Variant (fotoğraflarda görünen) çalışmalarının da sürdüğü müjdesini verelim. Yeni Golf R Variant ise turboşarjlı 2.0 litrelik dört silindirli bir motor ve dört tekerlekten çekiş ile donatılacak.

 

Volkswagen Golf Alltrack 2021_arabazzi.com

 

2021 Volkswagen Golf Alltrack'e geçersek... Variant ile benzer bir genel tasarıma sahip olsa da yükseltilmiş süspansiyon sistemiyle yerden daha yüksek VW Golf Alltrack. 4Motion dört tekerlekten çekiş sistemi de Golf Alltrack ile birlikte standart olarak geliyor. Avrupa'nın karanvanlı tatilcileri için, maksimum 2.000 kg çekme kapasitesine sahip Golf Alltrack. Bize gelirse karavansız da idare ederiz.

 

Volkswagen Golf Alltrack 2021_arabazzi.com

 

"Kirlenmek güzeldir" iddiasına uygun olarak, Golf Alltrack daha maceracı görünmek için, gövde boyunca siyah plastik kaplamayla çıkacak yollara. Aynrıca Golf GTI, GTD ve GTE'de de kullanılan gelişmiş LED farlar da menüde. Lakin, Alltrack'in kabininde koltuk sırtlarındaki ayırt edici nakışlar haricinde çok az değişiklik yapılmış. Şaşırdık mı? Cık!

 

VW Golf Alltrack 2021 tasarım_arabazzi.com

 

Evet, station kasa Türkiye'de pek tutulmuyor dedik belki ama nasıl desek, Golf Variant'ın biraz oransız hatlarının da çok yardımcı olduğu söylenemez galiba. Üstüne bir de yukarıdaki tüm Golf Variant fotoğraflarının R-Line donanım olduğu düşünülünce... Hani bir hakkımız olsa, elimiz Skoda Octivia Combi'ye giderdi galiba.

 

Volkswagen Golf Variant tasarım_arabazzi.com

 

Yeni Golf Variant ve Alltrack'in satışları, Avrupa pazarında 2020'nin sonlarında başlayacak. Başta da belirttiğimiz gibi, Türkiye'ye gelişi konusunda pek umutlu değiliz.