yukarı

VW Golf R 2020: Yoksa o gelen Drift Modu mu?

Bugüne kadarki Golf'lerin en güçlüsü, en hızlısı 'VW Golf R 2020' ateşli sürprizlerle dolu…

kaynak: Volkswagen

Tasarımdaki vahşi detaylar da gözümüzün içine bakıyor ama müsadenizle direkt en sıcak nokta olan kaputun altına dalış yapalım. Yeni VW Golf R, 320 hp ve 420 Nm tork üreten, turboşarjlı 2.0 litrelik dört silindirli bir motora sahip. Bu rakamlar, Golf R'ın bir önceki nesle göre 27 hp ve 41 Nm daha güçlendiği anlamına geliyor.

ABD ve Kanada'daki sürüş tutkunlarına daha fazla keyfi sunmak için, altı ileri manuel şanzımanla eşleştirilecek Golf R, yedi ileri çift kavramalı şanzımanı (DSG) isteğe bağlı sunacak.

Yeni Golf R hazır_arabazzi.com

İşin garibi, aynı Golf R Avrupa versiyonu standart olarak ve şimdilik sadece DSG otomatik şanzımanla alınabilecek! Körelmiş organları andıran o küçük vites seçiciyle, Avrupa'nın en azından hissiyatta kaybettiği söylenebilir. 

Hangi şanzımanın seçildiğine bakılmaksızın tüm modeller, R-Performance Tork Yönlendirme özelliğine sahip yeni bir 4MOTİON, yani 4x4 sistemiyle donatılmış.

Volkswagen, iki arka tekerlek arasında elektronik tork dağılımı gerçekleştiren bu yeni sistemin önden savrulmayı ve otomobilin viraj alma yarıçapını azaltmanın yanı sıra, yeni Golf R'ı fark edilir şekilde daha çevik hale getirdiğini iddia ediyor.

VW Golf R 2020 özel bir Nürburgring moduna sahip_arabazzi.com


Yeni Golf R ne kadar hızlı?

Golf R 4,7 saniyede 100 km/s hıza ulaşabiliyor. Performanslı hatchback 250 km/s maksimum hızla limitlendirilmiş. Golf R, daha sert yaylar ve viraj denge çubuklarıyla sportif bir süspansiyon sahip.

Mühendisler ayrıca araca hafif bir alüminyum alt şasi eklemişler ve daha yüksek viraj hızlarının yanı sıra gelişmiş stabiliteye izin vermek için ön akstaki negatif bombeyi artırmışlar. Golf R standart modelden 20 mm daha alçakta olduğu için değişiklikler otomobilin görünümünü de daha sportif hale getirmiş.

Yeni VW Golf R bugüne kadarki en hızlı Golf. Doğal olarak_arabazzi.com

Gittiği kadar dururken de hızlı olması gereken sürücüler, yeni Golf R'ın 358 mm uzunluğunda ve 33 mm genişliğinde, daha büyük ve daha geniş ön disklere sahip olduğunu bilmekten memnun olacaklar. Ayrıca daha büyük bir ana fren silindiri ve iki pistonlu alüminyum ön kaliperler de kadroda.

Görsellerde iştah uyandıran ayrıntılardan 19" jantlar (18" fren diskli), daha geniş tavan spoyleri ve titanyumdan üretilen özel Acropovic egzoz sisteminin opsiyonel R-Performance paketinde olduğunun altını çizmek isteriz.

Yukarıda bahsedilen değişikliklerin yanı sıra, Golf R modifiye edilmiş uyarlanabilir süspansiyonlar, elektronik diferansiyel kilidi ve değişken oranlı bir direksiyon sistemine sahip. Sürücüler Konfor, Spor, Yarış ve Bireysel isimli farklı sürüş modlarından birini seçebilecekler.


Ve beklenen Drift Modu hakkında…

Yenilenen Golf R’a her ikisi de opsiyonel R-Performance paketiyle gelen Special ve Drift adlı iki yeni ayar eklenmiş. Son hızı 270 km/s'e çıkaran Nürburgring'e özel "Special" modu, meşhur pistin halka açık bölümü Nordschleife için optimize edilmiş.

Bu ayar, yolla maksimum temas sağlamak için, direksiyonda "R" düğmesine basarak aktive edilen "Yarış" moduna göre daha yumuşak sönümleme ayarlarına sahip. Bu sayede Golf R "Yeşil Cehennem" lakaplı pistin dalgalı yüzeyleriyle daha kolay başa çıkabiliyor.

Yeni VW Golf R Drift moduyla çılgınlaşmaya da izin veriyor_arabazzi.com

"Drift" modu ise aracın kontrollü şekilde kaymasına yardımcı oluyor. Bunu, elektronik denge kontrol sistemi için parametreleri değiştirerek ve dört tekerlekten çekiş sistemine güç dağıtımını optimize ederek gerçekleştiriyor.

Performans özelliklerini bir kenara bırakırsak Golf R, benzersiz hava girişleri ve parlak siyah vurgulara sahip daha sportif bir ön tampona sahip.

Model ayrıca, motor çalıştırılınca yanan mavi bir çapraz çubukla benzersiz bir ızgara sunuyor. Yanda daha sportif etekler, mat krom dış ayna kapakları ve yazlık performans lastiklerine sarılı 18" alaşım jantlar (R-Performance paketi 19") yer alıyor. Öne çıkan özellikler arasında daha sportif bir arka tampon, parlak siyah bir difüzör ve dörtlü spor egzoz sistemi de yer alıyor.Kabine girdiğimizde mavi vurgulu Nappa deri spor koltuklar ve koltuk arkalıklarında R logosu göze çarpıyor. Tasarımcılar ayrıca modele karbon fiber görünümlü kaplama, paslanmaz çelik pedal kapakları ve özel bir R düğmesi olan ısıtmalı spor direksiyon simidi eklemişler. Diğer özellikler arasında dijital gösterge paneli ve R'a özel grafiklere sahip 10 inç ekranlı bir bilgi-eğlence sistemi yer alıyor.

Golf R 2020'nin özel Nappa deri Sport koltukları_arabazzi.com

Yeni VW Golf R, Avrupa'da Kasım sonunda, ABD'de ise 2021'in ikinci yarısında satışa çıkacak ve fiyatlandırma lansmana yakın bir zamanda açıklanacak. Ancak Golf GTI ve GTI Clubsport'un fiyatlarına bakarak yeni Golf R'ın 50.000 Euro ve üstünde bir fiyat etiketine sahip olmasını bekleyebiliriz. Pardon, biz değil, Avrupalılar bekleyebilirler...