yukarı

VW Golf GTI Clubsport: Civic Type R'ı hedef aldı

Sadece DSG'ye sahip Clubsport 265 hp yerine 300 hp güç, ayrıca arka spoyler ve daha ekstrem bir sürüş modu sunuyor.

31 Mayıs 2024 kaynak: Volkswagen

  • En yeni Mk8.5 Golf GTI'ın Clubsport versiyonu 300 hp güç üretirken, normal GTI 265 hp güç üretiyor.
     
  • 0'dan 100 km/s hıza 5,9 saniyeden 5,6 saniyeye düşüyor; isteğe bağlı Race paketi ile en yüksek hız 267 km/s.
     
  • Manuel şanzıman seçeneği yok ve DCC adaptif amortisörler ve 19 inç jantlar standart değil, opsiyonel.
     

VW, GTI'ın manuel şanzıman seçeneğini 2024'ten sonra kaldırmış olabilir ama en azından Clubsport rozetini onunla birlikte hurdalığa göndermedi. Standart GTI'ı biraz fazla yumuşak bulan VW hayranları için GTI, '25 için geri döndü ve 267 km / s son hızı sayesinde şimdiye kadarki en hızlı önden çekişli Golf. 

Ancak bu arada, yalnızca isteğe bağlı Race paketini sipariş ederseniz elde edilebilecek olan bu manşet istatistiğinin ötesinde, Clubbie suda ilerliyor gibi görünürken, normal GTI'ın oyununu yükselttiği hissinden kaçmak zor. 

İkilinin EA888 evo4 2.0 litrelik turbo motorlarını ele alalım. En yeni GTI artık 245 hp değil 265 hp güç üretiyor ve tork çıkışı 370 Nm olarak değişmemesine rağmen sıfırdan 100 km/s’ye ulaşma süresi 6,2 saniyeden sadece 5,9 saniyeye düştü. Ancak yeni CS geçen seferki gibi 300 hp ve 400 Nm güç üretiyor ve 100 km/s’ye ulaşmak için hala eski araçla aynı 5,6 saniyeye ihtiyaç duyuyor. 

Clubsport'un daha hızlı hissettirdiğinden şüphemiz yok, ancak aradaki fark kesinlikle daraldı ve Clubsport ile en belirgin hardcore önden çekişli rakibi olan Honda Civic Type R arasında hala büyük bir fark var, Civic Type R 100 km/s’ye 5,4 saniyede çıkıyor ve 275 km/s’ye ulaşana kadar durmuyor.
 

Hem GTI hem de Clubsport sadece VW'nin yedi vitesli çift kavramalı şanzımanıyla geliyor ve bu kez basın bülteninde sıcak versiyonun daha kısa bir son tahrik aldığından veya yayların, amortisörlerin ve viraj denge çubuklarının iki araç arasında tam olarak ne kadar farklı olduğunu açıklayan herhangi bir ayrıntıdan bahsedilmiyor. Geçen sefer Clubsport belirgin bir şekilde daha sıkı hissettirmişti (biraz sürüş konforu pahasına) ve yenisinin de öyle olacağını düşünüyoruz.
 

Clubsport alıcıları, GTI alıcılarının yaptığı gibi DCC adaptif amortisörler için ekstra para ödemek zorunda kalacaklar ve hem bu resimlerde görülen ve temel GTI'da da bulunan 19 inç Queenstown jantlar hem de geçen hafta yayınlanan teaser görüntülerinde görülen ve yüzde 20 daha hafif olan seksi 19 inç dövme jantlar seçenekler listesine düşüyor. GTI standart olarak 17 inç Richmond jantlarla gelirken, Clubsport daha büyük frenlerini temizlemek için aynı jantların 18 inçlik bir versiyonuna sahip.
 

Ancak Clubsport alıcıları büyük çemberler için sıçrama yapmasalar bile, araçlarının GTI kalabalığından sıyrılmasına yardımcı olan, küçük gövde renkli, ok şeklindeki bölümlere sahip daha agresif bir alt tampon tasarımı ve arka camın üzerinde çok daha büyük, iki katlı bir spoyler gibi birkaç tasarım detayı daha var.
 

Clubsports ayrıca düz siyah yerine parlak siyah difüzör plastiklerine, yükseltilmiş hız sınırlayıcı ile birlikte Yarış Paketi ile birlikte gelen Akrapovic egzoz seçeneğine ve kapıların tabanı boyunca uzanan ince bir grafik kitine sahip. İç mekandaki farklılıklar 300 hp'lik otomobilin birbirinin aynısı olan spor koltukları ve kapı kartlarındaki standart ArtVelours kumaşın yanı sıra Nurburgring'de geliştirildiği varsayılan ek bir 'Özel' sürüş modu ile sınırlı. Ancak bundan gerçekten en iyi şekilde yararlanmak için isteğe bağlı amortisörlere ihtiyacınız olacaktır.
 

ClubSport'un daha gösterişli görsellerini ve ekstra güç vaadini seviyoruz, ancak hangisinin daha iyi bir paket olduğunu görmek için her iki versiyonu da denemek için sabırsızlanıyoruz.
 

Yine de hangi GTI'ı seçerseniz seçin, Mk8'e takılan korkunç, aşırı hassas versiyonlar yerine uygun fiziksel direksiyon simidi düğmelerine, yeni aydınlatılmış ızgara rozetinize uyacak aydınlatmalı sıcaklık sürgülerine ve VW'nin çok geliştirilmiş işletim sistemini ve Avrupa otomobillerinde ChatGPT destekli sesli asistanı içeren 12,9 inçlik büyük bir dokunmatik ekrana sahip olacaksınız.