yukarı

VW Arteon 2020: Güzel ve hibrit

"VW bir İtalyan markası olsaydı, Passat nasıl görünürdü?" sorusunun cevabı olan VW Arteon yenilendi

kaynak: Volkswagen

Passat'ın estetik şubesi VW Arteon makyaj tazeler de memnun olmaz mıyız!.. Üstelik bu sefer, makyaj çantasından "seksi station wagon" anlamına da gelebilecek VW Arteon Shooting Break de çıktı. Bak alışırsak sonra hep isteriz Volkswagen!

 

VW Arteon ve Arteon Shooting Break uçuşa geçmeden hemen önce

 

Phaeton'un ticari çuvallamasından sonra markanın ikinci "lüks zarafet" girişimi olan ve kariyerine "Passat CC" ismiyle başlayan Arteon, mayayı tutturmanın özgüveniyle hayatını mitolojik çağrışımlı ismiyle sürdürüyor. 

 

Makyajlı VW Arteon R Line: Kırmızı bana çok yakışıyor

 

Yukarıda en havalı R Line ve hibrit hallerini gördüğünüz makyajlı Arteon ise, avangard (öncü ve pahalı:) tasarımla teknolojik yenilikleri bünyesinde toplamış.

 

Ön ızgarayla farlar arasındaki tasarım devamlılığını yeni modeldeki kesintisiz LED çizgiyle (logonun altından geçen hat) bir adım ileri taşımış Volkswagen Arteon. Tampon ve hava girişlerinin yeni tasarıma kavuşması da makyajın şanındandır. 

 

VW Arteon bu profil çizgisiyle bile arkada çok ferah

 

18"-20" arası yeni jant tasarımları ve arkadaki yeni LED grafiklerin yanı sıra, "R Line"daki daha geniş hava girişleri, mavi fren kaliperleri ve krom egzoz çıkışları gibi hayli iştah açıcı detaylar söz konusu

 

Makyajlı Volkswagen Arteon'un detayları

 

Makyaj öncesi Passat'a fazlaca benzeyen kokpit, şimdi de yeni Golf'e fazlaca benziyor bize sorarsanız. Dıştaki özgünlükten kabine de bir tutam iyi gidermiş ama kendi içinde gayet modern bir tasarım olduğunu da kabul etmek lazım. Direksiyonla birlikte şanzımana da el atılsaymış konusunu bile açmazdık belki de. 

 

VW Arteon 2020 kokpitte hafif makyaj geçirmiş

 

Peki ya bir yandan otonom sürüşe alıştırırken, bir yandan geri görüş kamerasını hâlâ opsiyonel yapmaya ne buyrulur!

 

MQB platformu değişmediği için, yeni Golf'teki hafiften hibrit motorları kullanamayan makyajlı Arteon, bu boşluğu şarj edilebilir hibrit 1.4 eHybrid TSI ile doldurmuş. 

 

Yeni VW Arteon Passat GTE'den tanıdık şarj edilebilir hibrit motorla

 

Passat GTE'den uyarlanan 218 hp'lik (155 hp + 118 hp elektrik motorundan) bu nefis motor, 13 kWs'lik bataryasıyla maksimum 50 km mesafede %100 elektrikli, yani sıfır emisyonlu bir menzil vaadediyor.

 

VW Arteon tasarım kadar kullanışlılık açısından da çok havalı

 

Tasarım ve konforu bir yana, arka diz mesafesi ve iç hacmiyle tüm rakiplerini zaten ufalayan Arteon, Shooting Break'in de gelişiyle 565 litrelik bagaj hacmine bir de tavana kadarki bölümü eklemiş durumda. 

 

VW Arteon Shooting Break devamını beklediğimiz bir ilk

 

O zaman yüklenip düşelim yollara. Fazladan karizmanın yanına, gelsin bi Metallica!.. Dı-dı-dı-dııınn... dı-dı-dıı-dıı-dınn... Dı-dı-dı-dııınn... Wherever I may roam!...