yukarı

Volvo XC40 Recharge: Elektrikli Volvo Çağı açıldı

Elektrik akımına fena kapılan Volvo, %100 elektrikli ilk modeli XC40 Recharge ile şalteri kaldırdı...

kaynak: Volvo

Tam biz yayına hazırlanırken, büyük açıklama Volvo'nun patronu Hakan Samuelsson'dan geldi: Volvo, 20 yıl içinde tamamen ve sadece elektrikli otomobil üreticisi olacak. 

 

20 yıl hedefi size uzak geliyorsa, 2025'te satılacak her iki Volvo'dan birinin elektrikli olması hedefini iletelim.
 

 

 

Yeni çağa yeni isim: Volvo Recharge

 

Gelelim bu idealin ilk adımı ve Volvo'nun %100 elektrikli ilk pilli bebeği Volvo XC40 Recharge'a. Ayıptır söylemesi, "Recharge" ismi bize en az Mercedes'in "Kompressor" takısı kadar "uncool" gelse de ardındaki yeniliği hararetle kucaklıyoruz. 

 

Yeni çağa yeni tasarım

 

Bazı elektrikli modellerdeki - ön ızgara yokluğu kaynaklı - ağzı yüzü bantlanmış hissi Volvo XC40 Recharge'da yok. Normal XC40'tan ayrıştığı noktalar sol arkadaki şarj kapağı ve egzoz yokluğundan ibaret.


 

 

Yeni çağa yeni anlayış

 

Aynı zamanda şarj edilebilir hibrit versiyonu da bulunan Volvo XC40 Recharge'ın ilk yıl elektrik faturaları Volvo tarafından karşılanacak. Yaaa, Şimdi bir cesaret geldi değil mi;).. Ama cesaretinizi artıracak haberler bununla sınırlı değil. 

 

Yeni çağa yeni motorlar

 

İki elektrik motoruyla toplam 408 hp güç ve 660 Nm tork üreten XC40 Recharge. 0-100 km hızlanma değeri 4,9 saniye! Bizce "İleri Sürüş Teknikleri" tez elden zorunlu ders olsun... Neyse ki azami süret 180 km/s ile sınırlı. 

Volvo XC40 Recharge'ın tam dolu batarya (78 kWs) ile menzili, WLTP normlarına göre 400 km'nin üzerinde. Volvo'nun iddiasına göre, pillerin %80 doluluğa ulaşması için hızlı şarj noktasında geçirilecek bir 40 dakika yeterli.  

Söylentiye göre, Tesla Model 3'ün menzilini gören Volvo, Güney Kore ve Çin'den ek batarya modülleri talep etmiş. Siz yine de gerçek hayat menzili için sağ baştan bir %15-20 atın...  

 

Volvo XC40 Recharge'ın iç hacmi

 

Elektrik altyapısı nedeniyle bagajdan bir 47 litre eksilse de ön kaputun altında 31 litrelik yeni bir haznemiz mevcut. Batarya ünitesi sağolsun, XC40'ın ağırlığı yaklaşık 650 kg artmış durumda.  

Bağlantılı olarak, yere 3,5 cm civarında yaklaşmış XC40 Recharge.


 

 

Bilgi ve eğlence sistemi 

 

XC40 Recharge aynı zamanda, bilgi ve eğlence işlerini Google'ın yeni Android işletim sistemine emanet eden ilk Volvo. Her ne kadar şu ana kadar Apple CarPlay çoğunluğun tercihi olsa da Google bu güncellemeyle çok iddialı. 

Evvelce arabazzi.com'daki şu güzide haberimizde Android Auto sistemindeki yeniliklere değinmiştik. Tıpkı güncel Volvo XC40'a özel model sayfasında hemen her detayına değindiğimiz gibi... 

 

Hani önce bir marka seçiyorsunuz, oradan bir model seçiyorsunuz ya hani... Şu kadarcık da reklam yapalım müsadenizle:)