yukarı

Volvo EX90: Sadelik, güvenlik, elektrik...

Volvo'nun amiral gemisi yeni EX90, güvenlik takıntısıyla İskandinav sadeliğini zirvede buluşturmuş

10 Aralık 2022 kaynak: Volvo

Çok uzun yıllardır, kimliğini İskandinav tasarımı ve güvenlik kavramları üzerine kurguladı Volvo. Premium markalar arasında anılma çabası da tarihin derinliklerine kadar uzanıyor. Geely Group’un maddi gücü ve kararlı stratejisi, prestij konusunda Volvo’nun elini hiç olmadığı kadar güçlü yaptı.

Bunun ilk net kanıtı ikinci nesil XC90 olmuştu ve onu takip eden tüm Volvo’lar aynı premium hassasiyet ve tasarım anlayışıyla üretildi.

EX90, Volvo’nun elektrik çağındaki ilk %100 elektriklisi değil. XC40 Recharge, %100 elektrikli bir uyarlamaydı, çiçeği burnunda C40 Recharge ise sadece elektrikli olarak üretilen ilk Volvo modeli oldu. EX90 ise baştan itibaren sadece elektrikli olarak tasarlanıp üretilen ilk Volvo.

Bu büyük elektrikli SUV, kısaca Volvo’nun yeni çağının başlangıcını temsil ediyor. Bu nedenle, her açıdan bugüne kadarki en en “en” Volvo yeni EX90. İsmin başındaki E’nin elektriğin E”si olduğunu tahmin edenleri alkışlayıp detaylara geçelim.
Avrupa’da XC90’ın yerini alacak EX90. Yani, en azından emisyon hassasiyetli Avrupa’da bir dahaki 90’lık Volvo EX90 olacak. Lakin, yeni Volvo EX90’ın tek odak noktası elektrikli olmak değil. Bu konuda rekabet edeceği, başta Tesla, hayli güçlü ve tecrübeli isimler mevcut zira. EX90’ın üstünlük kurmaya çalıştığı asıl alan, güvenlik teknolojileri.

Bu husustaki iddia, Volvo’nun deyimiyle, “güvenlik standartlarını daha da yükseltmek”. Misal, Volvo’nun model gamının en üstünde yer alan yedi koltuklu EX90, 250 m uzakta kadar olan yayaları algılamak için ön camın üzerine monte edilmiş Lidar teknolojisiyle geliyor.

Ancak EX90 kabin içindekileri de ihmal etmiyor. Çocukların ve köpeklerin sıcak havalarda otomobilde unutulmasını önlemek için, bir iç radar sistemiyle de donatılmış EX90. Yani olay, her yerde güvenlik, herkes için güvenlik.600 km elektrikli menzil sunan çift motorlu sistem, günücü dört tekerleğe birden gönderiyor. Lansmanda, bataryayı 30 dakikada yüzde 10-80 oranında doldurmak için 250 kW DC şarj kullanabilen 107 kWh pil ile donatılmış iki versiyon sunulacak. Standart EX90, 414 HP ve 770 Nm tork sunarken, Performance modeli 517 HP ve 910 Nm tork üretiyor. Güçlü versiyon 0’dan 100 km/s hızlanmasını 4,9 saniyede tamamlıyor.Tasarıma baktığımızda ilk göze çarpan göz kapakları gibi yanıp sönen LED ışıklar oluyor. Genel tasarım 2021'deki Volvo Concept Recharge’ın ortaya koyduğu tasarıma yakın ve kardeş marka Polestar'ın SPA2 elektrikli platformunu paylaştığı için Polestar 3 ile benzerlikler mevcut. 0.29 Cd’lik aerodinamiği sağlamak için, arkaya doğru alçalan tavan çizgisi ve dikey arka cam tercih edilmiş.Volvo Concept Recharge’ın izleri kabinde de devam ediyor. Fiziksel düğmeleri neredeyse ortadan kaldıran ve otomobildeki her işlevin kontrol edilmesini sağlayan 14,5 inçlik dev dokunmatik ekran kabinin en dikkat çekici yeri oluyor.

Volvo, daha sade ve daha derli toplu yerleşim düzeninin EX90'ı daha güvenli hale getirdiğini iddia ediyor. Bilgi-eğlence sistemi Google'ın Android Automotive OS'sine sahip, bu da sesli komutlara iyi yanıt verdiği ve kablosuz güncellemeleri kabul edebileceği anlamına geliyor. Dokunmatik ekran, sürücünün önündeki küçük bir dijital gösterge paneliyle eşleştirilebiliyor.Dış tasarımda olduğu gibi, kısmen geri dönüştürülmüş plastik şişeler, yün koltuk kumaşları ve sürdürülebilirlik materyeller bolca kullanılmış. Sürdürülebilir malzemeler 48 kilograma kadar ağırlık tasarrufu sağlamış.

Bu arada, kabinde de Polestar 3 ile bol miktarda benzer nokta bulmak mümkün. En büyük farklılık ise Polestar 3’ün beş kişilik, EX90’nın ise 3 sıra koltuğuyla 7 kişiye kadar yolculuk etme imkanı sunması oluyor.Bildiğiniz gibi Volvo, 2030 yılına kadar tamamen elektriklenmeye hazırlanıyor ve elektrikli EX90 da bu yöndeki en büyük adımlarından biri.

Bir EV'ye geçmeye hazır değilseniz, fakat son teknoloji ve güvenlikten de ödün vermek istemiyorsanız,  XC90’ın da yenileneceğini ve bir PHEV olarak satışta kalacağını duymaktan memnun olabilirsiniz. Bu denli sadeleşecek olgunlukta ya da rafine hissetmeyenler ise EX90'ın teknoloji ikizi Polestar 3'te aradığı tatmini bulabilirler.

Yine de Volvo ve geri döndürülemez yeni çağını her zerrede hissetmenin, EX90 ve %100 elektrik tercihi dışında pek de mümkün olmadığı söylenebilir.