yukarı

Volvo EX30 2024: Şimdiye kadarki en küçüğü ve en hızlısı

Volvo'nun yeni SUV'u iki batarya seçeneği ve 3,6 saniyede sıfırdan 100 km/s hıza ulaşan gücüyle geliyor.

07 Haziran 2023 kaynak: Volvo

Nispeten büyük bir lüks otomobili alıp daha küçük ve daha uygun fiyatlı hale getirirseniz ne olur? Belli bir miktar tasarım ve performans kaybı bekleyebilirsiniz, ancak Volvo'nun yeni EX30'u çelişkilerle dolu bir otomobil.

EX30 Volvo'nun en küçük ve en ucuz SUV'u, ancak aynı zamanda 3,6 saniyelik sıfırdan 100 km/s hızlanmasıyla markanın bugüne kadar ürettiği en hızlı otomobili. Ve görebildiğimiz kadarıyla tasarım açısından hiçbir şeyden ödün vermiyor. Firmanın ürettiği en iyi görünümlü otomobil olduğunu söyleyecek kadar ileri gidebiliriz.

Volvo'nun XC40 ile küçük SUV işini zaten hallettiğini düşünüyorsanız, yeterince küçük düşünmüyorsunuz demektir. XC40 4.440 mm uzunluğunda ve 2.702 mm dingil mesafesine sahipken, EX30 akslar arasında sadece 2.650 mm ve tampondan tampona sadece 4.233 mm ölçülerinde.

272 HP ve 343 Nm güç üreten serideki en ulaşılabilir versiyon, sıfırdan 100 km/s hıza 5,4 saniyede ulaşıyor ve oldukça küçük olan 54 kWh LFP batarya 344 km yol kat edebiliyor. 134 kW ile şarj olarak 28 dakikada yüzde 10'dan yüzde 80'e çıkabiliyor.

Temel araçta lityum-iyon fosfat batarya kullanmak giriş fiyatını düşürmenin anahtarıydı, ancak daha fazla yol kat etmek isteyen alıcılar Tek Motorlu Genişletilmiş Menzil'e yükseltebilirler. Bu sayede LFP batarya 69 kWh NMC ünite ile değiştirilerek performans, menzil ve şarj süreleri iyileştiriliyor. Sıfırdan saatte 100 km/s hıza ulaşma süresi 5,3 saniye sürüyor, sürüş menzili 480 km’ye çıkıyor ve maksimum şarj oranı 153 kW'a yükseliyor. Ancak daha büyük pil kapasitesi yüzde 10-80 dolum süresinin 26,5-28 dakika ile yaklaşık aynı olduğu anlamına geliyor.

Ancak performans sizin için önemliyse, EX30 Twin Motor Performance'a geçmek isteyeceksiniz. Ön aksta görev yapan ikinci bir motor gücü 428 HP ve torku 543 Nm yükselterek 100 km/s hızlanma süresini 3,6 saniyeye düşürüyor. Performans, uzun menzilli, tek motorlu EX ile aynı NMC bataryadan yararlanıyor, ancak ekstra ağırlık ve hızlanma için küçük bir ceza var. Sürüş mesafesi 460 km’ye düşüyor, ancak bunun kimseyi daha hızlı EV'ye yükseltmekten alıkoyacağını düşünmüyoruz.

Her motor sistemi seçeneği de temel Plus donanımında mevcut. 18 inç jantlar (Extended Range ve Performance'ta 19'lar), kontrast renkli tavan, LED farlar, direksiyon destekli adaptif hız sabitleyici, ısıtmalı koltuklar ve jant, milyonlarca elektronik güvenlik yardımcısı, ısı pompası ve 11 kW şarj cihazı, 1.040 W Harman Kardon ses sistemi ve Apple CarPlay, Android Auto ve Google Assistant özellikli 12,3 inç portre dokunmatik ekran dikkat çekiyor.

Ancak Extended Range ve Performance, ekstra ücret karşılığında Ultra görünümünde de mevcut; bu ekstra para, 3D görünümlü 360 derece kamera, otomatik park, 20 inç elmas kesim alaşımlar, koyu renkli cam, panoramik tavan, elektrikli koltuklar ve daha hızlı ev şarjı için 22 kW yerleşik şarj cihazı ekliyor. Bu bilgiler tam olarak EX30 serisinin tamamı değil çünkü Volvo, 2024'te SUV'a ünlü Cross Country temasını ekleyeceğini açıkladı.

Bu aşamada ayrıntılar kabataslak ancak Volvo, daha fazla yerden yükseklik ve siyah 19 inç jantlar veya 'ısmarlama' (muhtemelen kalın arazi) lastiklere sahip 18 inç jant seçenekleri sunacağını açıkladı. Ayrıca önde, arkada ve yanda kızak plakaları, ön tamponda ve arka kapakta siyah paneller ve kaputta küçük bir İsveç bayrağı şeklinde Cross Country markası ile gelecek.