yukarı

Volvo C40 Recharge: Seksi ve elektrikli

İsveç tarihinin ilk coupé görünümlü SUV’u Volvo C40 Recharge, aynı zamanda sadece %100 elektrikli üretilen ilk Volvo

10 Aralık 2022 kaynak: arabazzi

Yeni C40 Recharge ve yakın zamanda örtüsü kaldırılan Volvo EX90 gibi modeller tersini düşündürse de Volvo’nun elektrikle ilişkisi yeni sayılmaz.

Hatırlarsanız, elektriklenen ilk modellerini önce “Polestar” uzantısıyla sunmaya başlamıştı Volvo. Kısa süre sonra Polestar bağımsız bir elektrikli otomobiller markasına dönüştürmüş, sonrasında iki markanın tasarım dillerini gitgide ayrıştırma yoluna gidilmişti.


Volvo C40 recharge fiyat ve yorumlar


Volvo C40 Recharge’ın soy ağacı

Yeni C40 Recharge ise sadece %100 elektrikli motorla satılacak ilk Volvo. Bu durumda, ismideki “Recharge” ekinin gereksiz olduğunu düşünebilirsiniz ki bir bakıma haklısınız. Muhtemelen bu geçiş sürecinde C40’ın elektrikli olduğunu net ifade etmek istiyor Volvo.

Bir diğer detay, C40 Recharge’ın, XC40 Recharge’ın arka yarısı coupé tasarımlı ve makyajlı hali olduğu gerçeği. Yani gen analizi yapınca - EX90’ın aksine - doğuştan elektrikli bir model çıkmıyor karşımıza.

Volvo C40 elektrikli SUV

Ancak, hatırlatmakta fayda var… XC40 ve Polestar 2’de de kullanılan CMA platformu baştan itibaren, sadece içten yanmalı motorları değil, büyük bir batarya ve iki elektrik motorunu ağırlayacak şekilde tasarlanmıştı.

Resmi söylemde C40’ın “Crossover”, XC40’ın “SUV” olarak anılması ise, nasıl desek… resmi söylem.C40 Recharge’ın tasarım detayları


Yeni C40 Recharge’ın en önemli farkılılaşma noktası, arkaya doğru eğimli tavanıyla zarif bir şekilde buluşan modern tasarımlı ve daha taze hissettiren stop grubu. Yani yapacağınız tercihi C40 Recharge arka yarısı belirleyecek.

Volvo C40 recharge tasarım detayları_arabazzi.com

Bagaj spoyleri ve yukarıda andığımız stoplardaki parçalı LED çizgiler, İskandinavların tasarım işindeki ustalığını bir kez daha gösteriyor.

Ön yüzde, hava girişine çok da gerek duymayan ızgara tasarımı ise elektrikli otomobil türünün en karakterli örneklerinden. Farlardaki Thor’un çekici motifini, Volvo’nun imzası olarak artık hepimiz ezberledik zaten.

Yeni Volvo C40 %100 elektrikli

Hareketli parçaların bütün içindeki uyumu ve akıcılığı da XC40 döneminden beri, bizde her görüşte bir ısırık alma isteği uyandırıyor. Ancak 0.32’lik sürtünme katsayısı bizimle aynı fikirde değil belli ki.

Bu sınıfta rakiplerin ortalama 0.25’ler civarında dolaştığını düşünürsek, aerodinamik yapının tüketimde C40 Recharge’a çok da yardımcı olmadığı söylenebilir.

Volvo C40 bir coupe_SUV
 
Volvo C40 Recharge’ın iç mekânı

Koltuğa oturduğunuz anda sizi keyifle saran bir ortamda olduğunuza şüphe yok. Ancak kabinin XC40’a biraz fazlaca benzediği, artık o kadar taze hissettirmediği ve - pek çok elektriklide olduğu gibi - fiyat/kalite dengesini kurmakta biraz zorlandığı söylenebilir.

Volvo C40 recharge iç mekânı

Ergonomik açıdan sorunlu olmasa da 9 inçlik dikey bilgi ve eğlence ekranı boyut ve işleyiş anlamında daha sıkı rakiplere sahip artık. Ve daha çok fiziksel kumandalı rakiplere…Özellikle havalandırma sistemi için… Evet, onlardan istiyoruz Volvo. Hani çevirmeli, dokunmalı falan olanlardan.

Volvo C40'ın kokpiti XC40 Recharge ile aynı

Google ile ortaklaşa geliştirilen ve Android işletim sistemini temel alan bilgi-eğlence sistemi Google Haritalar, Google Asistan ve Google Play Store gibi yerleşik Google uygulamalarıyla geliyor.

Volvo C40 bilgi ve eğlence sistemi

Bunlar dışında, 12 inçlik dijital gösterge paneli ve USB C girişler gibi - sevilesi ama artık pek şaşırtmayan - faydalı donanımlar mevcut. 13 hoparlörlü Harman Kardon Premium ses sistemi de yolculuk kalitesini artıracak türden ve hepsi Ultimate donanım paketine dahil.

Hacim açısından önde kompakt ama gayet yeterli bir otomobildesiniz. Gözler, cepler büyük sayılmasa da… yeterli. Üstelik, kapı içi cepler keçe kaplı (muhtemelen keçe değildir) ve ses yapmıyor. Direksiyon ve koltuk ayarları da her boydan sürücünün beklentisini karşılayacak kapasitede. Koltukların konforu da dört dörtlük.

Arka sıra ise biraz daha sıradan. Pencerelerin nispeten dar olmasına bir şey diyemezsiniz, o coupé tavana vurulup geldiniz buralara. E haliyle, tavan da uzun boyluları kafasına daha yakın olacak. Ayrıca, geri görüşün gayet kısıtlı oluşuna da bozulmak yok bak!

Volvo C40 Recharge'ın iç hacmi nasıl?.. arabazzi.com

Diz mesafesi ve ayakları koltukların altına uzatma konularında ise hiç sıkıntı yok. Tek sıkıntı, eski içten yanmalı motor organı günlerinden kalma aktarma tünelinin tümseği. Elektriklilerde dümdüz zemine alışmış ve sevmiştik halbuki… Özellikle ortadaki yolcu sevmişti… Neyse madem.

Bu küçük dertleri unutmak isterseniz, panoramik cam tavandan gökyüzünü izlemek çok keyifli!

Markanın gelecek vizyonunun bir yansıması olarak, kabinde deri malzeme kullanılmayan ilk Volvo modeli C40. Bundan sonra gelecek modellerde de Volvo Cars kullanıcılarına, deri yerine, biyolojik bazlı, geri dönüştürülmüş ve sürdürülebilir malzeme alternatifleri sunacak.


C40 Recharge’ın bagajı bize yeter mi?

Önde, kaputun altında “Trunk” da denilen ön bagaj bölmesi, 31 litrelik hacmiyle pek çok rakibinde bulunmayan bir tatlılık. 413 litrelik asıl bagaj ise ortalama bir ailenin ihtiyaçlarını rahatça karşılayacak kapasitede.

Volvo C40 Recharge'ın baagajı kaç litre?.. arabazzi.comYükleme eşiğinin olmaması ve arka koltukları kolayca yatırıp dümdüz bir zemin elde etmek de zor zamanlarda çok avantajlı olabilir. Aynı zemin altındaki ekstra saklama alanı ve zemini katlayarak bagajı pratik şekilde bölümleyebilmek de nefis.


Gelelim C40 Recharge’ın Güç - Çekiş - Menzil özelliklerine…

Yeni C40, iki farklı motor alternatifini temsil eden “Recharge’’ ve “Recharge Twin’’ isimli iki seçenekle sunuluyor. Adından da anlaşılacağı üzere “Twin” ön ve arkada birer elektrik motoru ve 4x4 çekişe işaret ediyor.

408 hp güç 660 Nm torka sahip Volvo C40 Recharge Twin, 0-100 km/s hızlanmasını 4.7 saniyede tamamlıyor. 231 hp güç ve 330 Nm’lik tek motorlu C40 Recharge’ın derecesi ise 7.4 saniye.Volvo C40 recharge'ın menzili kaç km?.. arabazzi.com

Her iki C40’ta da 78kWs kapasiteli batarya görev alırken, çift motorlunun ideal koşullardaki menzili 450 km. Tek motorlu ve önden çekişli “Recharge” ise 433 km’lik bir menzile sahip. Bütün mesele sizin ideal kullanıcı olup olmadığınız.

Unutmadan, bu menzillerin şehir içinde geçerli olduğunu, otoyol seyahatlerinde bir 200 km daha kısaldığını hatırlatalım. Evet, elektrikliler uzun yolu yüksek hızı pek sevmiyor ve Volvo C40 da menzilde en iyiler arasında sayılmaz.


Tek motorlu C40 Recharge ile, 78 kWs’lik bataryayı hızlı şarj noktasındaki 28 dakika şarj ederek, %10’dan %80 doluluğa ulaşabiliyor Volvo C40. Siz yine de istasyonun yoğunluğu, mevcut akım, bataryanın ısısı gibi pek çok değişkenin bu süreyi etkilediğini bir kenara not edin.


Volvo C40’ın sürüşü nasıl?

Öncelikle 4x4 çekiş sizin elzem değilse - ki hayatınızın büyük oranda şehirde geçeceğini tahmin ediyoruz - önden çekişli ve tek motorlu C40 Recharge da sizi ve üm ailenizi rahatlıkla tatmin edecektir. 160 km/s ile sınırlandırılan son hız ise güvenlik ve tüketim açısından yeni standart sayılır.

2 tonluk bir SUV (pardon Crossover) için 231 hp çok havalı görünmese de kalkış ve hızlanmalarda soluksuz akıyor C40. Elektriklilere özgü “her an maksimum tork” durumu zaten çoğu soru işaretini boşa çıkarıyor.

Volvo C40 recharge sürüş özellikleri... arabazzi.com

Hatırlatmakta fayda var, vites kutusu olmadığına göre vites geçişlerini hissetmek gibi bir şey de söz konusu değil. Son Subaru Solterra testimizde de kendi arabımızı siyah-beyaz televizyon gibi hissettiren bu akıcılığın cazibesini içten yanmalı bir motorla yenmek çok zor…

Sürüş moduyla falan da hiç kafa bulandırmıyor Volvo C40. Gaza bas, feren bas, bitti! Tek yapmanız gereken keyfiniz (ve kalan menzile göre) fren geri kazanım dozajını ayarlamak. Hani gazdan çekince frene davranıp otomobili yavaşlatan sistem. Elektrikli Volvo C40 Recharge nasıl?.. arabazzi.com

Daha güçlü motor ikilisi ve 4 tekerden çekişiyle Recharge Twin ise zaten son derece stabil ilerleyen  kardeşinin üstüne “ray üstünde” efektini yerleştiriyor. Tabii altınızda böyle bir güç varken hızlı ve kaygan virajlarda gaz pedalına nazik davranmak ihmale gelmez. Aynı hassasiyetin arkada nispeten konforsuz ilerleyen yolcuların da kalbini kazanacağı kesin. Zira Volvo açısından öncelik olmayan yüksek sürüş keyfi, düşük ağırlık merkezli C40’nın standart donanım listesinde. Sportif değil ama keyifli…

Kısacası, gücü hissetme arzusu, normalde gayet konforlu olan süspansiyon sisteminin önüne geçebilir. Baba!.. Biraz yavaş yaa!

Yeni Volvo C40'ın ön bagaj bölmesi

Volvo C40 Recharge fiyat listesi

An itibariyle C40’ın fiyatını belirleyen şey donanım paketinden ziyade, motor sayısı. Tek motorlu C40 Recharge - 2022 Aralık ortası itibariyle - 1.835.035 TL’den başlayan fiyatlarla satışta.

Çift motorlu Recharge Twin’de ise bu rakam 2.014.402 TL’ye çıkıyor. Azlık-çokluk konusundaki algımız artık tamamen kaybolduğu için, kusura bakmazsanız fiyat hakkında yorum yapamıyoruz.

Yeni Volvo C40’ın özellikleri merakınızı yeterince köpürttüyse ya da elektriklilerle muhabbete çekici bir şehir SUV’uyla başlamak isterseniz, kendi C40’ınızı en üstteki banner’a tıklayarak oluşturabilirsiniz. Böylece Volvo Türkiye de arabazzi'ye verilen desteğin boşa gitmediğini görmüş olur:)

Sağlıkla, sağlıcakla...