yukarı

Volkswagen Touareg 2024: Orta yaş makyajı

VW Touareg, dış tasarımında ve iç mekan teknolojisinde yapılan güncellemelerle orta yaş makyajı geçirdi.

24 Mayıs 2023 kaynak: Volkswagen

2018'deki ilk çıkışından beş yıl sonra, üçüncü nesil Volkswagen Touareg, BMW X5 ve Mercedes GLE gibi rakiplerine karşı pazarda rekabetçi kalmasını amaçlayan bir dizi yeni özellik sunarak orta dönem bir makyaj geçirdi.

SUV'un tasarımı, farklı bir ızgara ve VW'nin "IQ.LIGHT HD LED" olarak adlandırdığı daha şık opsiyonel matris farları kapsayan revize edilmiş bir ön panjur ile güncellendi. Bu yeni farlar, 38.000'den fazla etkileşimli LED'i kapsıyor. VW, bu farların yolu önceki far teknolojilerinden daha hassas bir şekilde aydınlattığını ve parlamayan bir ana huzme içerdiğini açıkladı. Touareg bu farlarla piyasaya çıkan ilk model ancak VW yakında bazı küçük SUV'larına da bu farları ekleyecek.Volkswagen ayrıca Touareg'in arka tarafını tam genişlikte bir LED ışık şeridi ve kırmızı renkte parlayan aydınlatmalı bir VW rozeti ile güncellemiş. Ayrıca, sürüş dengesini artırmak için gerektiğinde ESC'nin daha erken devreye girmesini tetikleyecek yeni bir tavan yük sensörü de standart olarak sunuluyor. Bu yük sensörü, aktif yalpa telafisi ve dört tekerlekten direksiyon ile donatılabilen güncellenmiş bir süspansiyon sistemi ile birlikte çalışıyor. Volkswagen'e göre, hem standart süspansiyon hem de opsiyonel havalı süspansiyon hem konforu hem de çevikliği arttırmak için modifikasyonlardan geçmiş.Kabine geçildiğinde çok sayıda yeni özellik ortaya çıkıyor. Örneğin, VW'nin dijital gösterge paneli ve Discover Pro Max bilgi-eğlence sistemini bir araya getiren güncellenmiş Innovision Cockpit artık tüm seride standart. Sesli kontrol sisteminde geliştirmeler yapıldı ve tuş yüzeyleri artık her zamankinden daha kaliteli. Ayrıca 45 watt USB-C şarj portları da mevcut. Diğer yeni özellikler arasında Seyahat Asistanı, uzaktan kumandalı Park Assist Plus, Römork Asistanı ve Gece Asistanı yer alıyor.Yenilenen VW Touareg'de 3.0 litrelik V6 motor seçenekleri bulunuyor. Bunlar arasında 340 HP ve 450 Nm gücünde bir benzinli ünite, sırasıyla 230 HP, 500 Nm ve 285 HP, 600 Nm güç üreten iki turbo dizel ve V6 plug-in hibrit yer alıyor.

Amiral gemisi model Touareg R eHybrid olarak açıklandı ve 3.0 litrelik V6'yı bir elektrik motoruyla birleştirerek 0-100 km/s hızlanmasını 5.1 saniyede tamamlamak için 460 HP güç üretiyor. Volkswagen, 14.1kWh batarya kullanan her iki plug-in hibrit (PHEV) modelinin sadece elektrikle çalışan menzillerini henüz açıklamadı. R ayrıca yeni mavi fren kaliperleri, mavi iç aydınlatma, 20 inç Braga alaşım jantlar, yeni deri koltuklar, panoramik sunroof ve 4 bölgeli otomatik klima kontrolü gibi bir dizi R markalı unsurla birlikte geliyor.