yukarı

Volkswagen Tiguan eHybrid: Geç olsun güç olmasın

Elektriklenme yolunda emin adımlarla ilerleyen Volkswagen, model gamını genişletmeye devam ediyor.

kaynak: Volkswagen

Almanlar acele girdikleri işlerde genelde başarısız olurlar. Bakınız: Birinci ve İkinci Dünya Savaşı… Fakat ince eleyip sık dokudukları, planlayarak girdikleri işlerde de en tepeye hızlıca ulaşabilirler. Elektrikli otomobil pazarına da diğer rakip ülkelere göre biraz geç girmiş olsalar da, attıkları emin adımlarla açığı hızlıca kapatıp, hatta öne bile geçmeye başardılar.

Volkswagen de Avrupa pazarının en sevilen SUV’u olan Tiguan modeline plug-in hybrid bir motor seçeneği ekleyip, ön siparişe açtı. Tiguan’ın motor gamına eklenen bu yeni hibrit seçenek, 1.4 litrelik TSI benzinli motorla birlikte çalışıyor ve 6 ileri otomatik şanzımanla gücünü tekerleklere iletiyor. Toplamda 240 hp güç ve 400 Nm tork sunan hibrit motor, sadece elektrikle 50 kilometreye yakın bir menzil sunabiliyor.Akü, iki aks arasında konumlandırılırken, 2,3 kW veya 3,6 kW’a kadar geleneksel ev prizlerinden de şarj edilebiliyor. Şarj edilebilir hibrit motor, aküyü şarj eden ve uzun yolculuklarda yeterli elektrik enerjisi üretimini sağlayan enerji frenleme geri kazanım özelliğine de sahip.

VW Tiguan eHybrid’in standart özellikleri arasında 17 inç alaşım jantlar, tavan rayları, üç bölgeli klima kontrolü, dijital gösterge paneli, deri kaplı, çok işlevli direksiyon simidi, otonom acil fren ve ön ve arka park sensörleri bulunuyor. Tüm Tiguan modellerinde LED farlar, yağmur sensörlü silecekler, cep telefonu ara yüzü ve şeritte tutma yardımı da bulunuyor.Tiguan eHybrid, ön satışlarının başladığı Almanya’da, Life, Elegance ve R-Line adlı üç donanım seviyesinde sunuluyor ve fiyat listesi 42.413 Euro’dan başlıyor.