yukarı

Volkswagen Tiguan 2024: Yine liderliğe oynuyor

Yeni VW Tiguan, en yeni MQB evo platformuna ve radikal bir iç tasarıma sahip.

19 Eylül 2023 kaynak: Volkswagen

VW 2024 yılı için ürün gamında bazı önemli değişiklikler yapıyor. Geçen hafta, en son versiyonunda sadece station olan Passat'ı gördük ve bu hafta yeni Tiguan ile ilgili tüm detaylara sahibiz. Tiguan'ın hikayesi üçüncü nesil SUV'un kıvrımlı yeni kıyafetlerinin ötesine geçiyor.

Araca daha sıcak, daha organik bir görünüm kazandıran yeni kıvrımlara daha önce değinmiştik, ayrıca genişletilmiş arka çamurluklar ve sıkıştırılmış bel çizgisi sayesinde onu daha büyük Touareg'e yaklaştıran daha kaslı bir duruştan bahsetmeye gerek yok. Yine de boyut açısından büyük kardeşine çok fazla yaklaşmıyor. Yeni Tiguan, Golf, Passat ve Audi A3 tarafından kullanılan VW'nin modern MQB Evo platformuna geçiyor, ancak 2.681 mm dingil mesafesi neredeyse aynı. VW en azından biraz (10 mm) ekstra arka diz mesafesi vaat ediyor ve 648 litrelik bagajın 33 litre arttığını açıklıyor.

Aracın arkasında boydan boya uzanan yeni bir ışık şeridi ve ön tarafta da tıpkı Mk8 Golf'te olduğu gibi VW yuvarlak işaretinin üstten ve alttan taştığı noktaya kadar daraltılmış bir ızgara oluşturan başka bir ışık şeridi var. Alt ızgarada normal Tiguan'larda üç yatay krom çubuk bulunuyor ancak sportif R-Line modellerinde elmas desenli bir ağ, daha da açılı bir ağız ve siyah kemer kaplamaları bulunuyor.

İç mekan da aynı şekilde büyük bir değişim geçirdi. Mevcut modelin 2010'ların ortasındaki konsol içi bilgi-eğlence sistemine sahip gösterge paneli düzeni mantıklı ve sezgiseldi, ancak aynı zamanda eski görünüyordu, bu nedenle VW, sabit tuşların olmadığı gerçeğini telafi etmek için ekranın üstünde ve altında yapılandırılabilir menü şeritleri bulunan devasa bir tablet dokunmatik ekrana sahip yeni bir gösterge paneli için hepsini hurdaya çıkardı.

Hem yeni Passat'ta hem de elektrikli ID.7 kuzeninde gördüğümüz kitin aynısı ve bu araçlarda olduğu gibi Tiguan'da da fiziksel (dokunmaya duyarlı yerine) direksiyon simidi düğmeleri, arkadan aydınlatmalı sıcaklık kaydırıcıları ve telefonlar, cüzdanlar ve medya sistemi için yakışıklı yeni döner kumanda (dahili ekranlı) için konsol alanını boşaltan sağ kolda bir vites değiştirici yer alıyor.

İç mekandaki en büyük haber yeni dokunmatik ekran olsa da kaputun altındaki en önemli yenilik, boyutu neredeyse iki katına çıkarak 19,7 kWh'ye ulaşan batarya sayesinde 100 km sağlam bir elektrikli menzil sunabilen mevcut PHEV donanımı. Neyse ki şarj hızı da artmış, AC doldurmalar için 26'dan 11 kW'a çıkarken, DC şarj ilk kez mümkün. Yüzde 10-80 arasında şarj 25 dakika sürüyor.

Aslında her ikisi de ön tekerlekleri sekiz vitesli DCT ile tahrik eden ve 1.5 litrelik turbo dört silindirli benzinli motorlar ile 115 HP elektrik motorlarının bir kombinasyonundan güç alan iki PHEV var. Ancak farklı geleneksel motor ayarları sayesinde, biri 204 HP toplam sistem çıkışı sağlarken, diğeri daha 272 HP sunuyor.

Elektrik gücüyle anlamlı mesafeler kat etmesi gerekmeyen ancak yine de ekonomiyi önemseyen sürücüler için 2.0 litrelik bir dizel ve bu kez hafif hibrit olan bir çift benzinli 1.5s daha mevcut. ETSi motorlar değişken geometrili turbolara, silindir deaktivasyonuna ve 20 HP 48 volt desteğe sahip ve toplam 130 HP ve 150 HP güç çıkış sağlıyor. PHEV'ler gibi ön tekerleklere güç veriyor, ancak bu sefer yedi vitesli çift kavramalı şanzımanlar aracılığıyla.

Bu arada, Tiguan'larını dört tekerlekten çekişle donatmaya kararlı kişiler, verimli küçük 1.5 litrelik motorları kaçırıyor ve bunun yerine Golf GTI gibi VW'lerde görülen denenmiş ve test edilmiş EA888 2.0 litrelik benzinli motorları alıyor. Yine, biri 204 HP ve diğeri 272 HP olmak üzere iki farklı güç çıkışı bulunuyor.

VW, AWD araçların 4Motion donanımının titreşimleri azaltmak için değiştirildiğini ve hem FWD hem de AWD Tiguan’ın Passat'ta zaten görülen yeni DCC Pro adaptif amortisör kurulumunun bir versiyonuyla seçilebileceğini açıkladı. Sistem, daha fazla konfor ve kontrol için iki valfli amortisörlere sahip ve sürücüler, daha önce Golf'te göreceğiniz gösterge panelindeki Vehicle Dynamics Manager sürüş modu seçicisini kullanarak çalışma aralıklarını ayarlayabilirler.

Tiguan önümüzdeki yılın başlarında Avrupa'da satışa sunulacak ve yaklaşık 35.000 € civarında bir taban fiyat bekliyoruz.