yukarı

Volkswagen Passat 2024: Artık sadece station…

Ülkemizin en sevilen sedanı Passat yeni nesliyle artık sadece station olarak satılacak.

31 Ağustos 2023 kaynak: Volkswagen

VW, ilki 1973 yılında piyasaya çıktığından bu yana 30 milyondan fazla Passat sattı, ancak bu rakama ek olarak 2024 baharında satışa sunulacak olan en yeni otomobil için bazı önemli değişiklikler yapıldı.
 

Bu kez sadece bir station olarak geliyor ve Passat'ın üretim hattı, ID.4 ve ID.7'ye yol açmak için Emden, Almanya'daki evinden belirsiz bir şekilde tahliye edildi. Eğer bu VW'nin değişen önceliklerinin bir işaretiyse, VW'nin Passat'ın tasarımını, yakında çıkacak Superb'i VW ile eşleştirilen ve VW'nin Bratislava fabrikasında onunla birlikte üretilecek olan kardeş marka Skoda'ya yaptırma kararı da öyle.

Son Passat 2014 yılında piyasaya sürülmüştü, dolayısıyla yeni modelle birlikte VW markanın modern MQB Evo platformuna geçme fırsatı buldu. Mk8 Golf, yaklaşmakta olan Tiguan ve Audi'nin A3'ü gibi araçlarda kullanılan bu platform, Passat'ta hibrit güç ve sürücü destek sistemleri için yeni olanaklar sunarken, dingil mesafesi de eski modele göre 50 mm uzatıldı.

Eski otomobilin düz hatları gitti ve daha kıvrımlı bir tasarım geldi. Bu değişim bu yılın sonlarında piyasaya çıkacak olan yeni Tiguan SUV'de de tekrarlanacak. Dar üst ızgara modern görünürken (ve PassatGolf'e görsel olarak bağlarken) ve geniş alt ızgara ile geriye doğru süpürülen farların kombinasyonu Passat B9'a biraz tarz kazandırıyor.

Passat sürücüleri, mevcut iki PHEV motor seçeneğinden birini tercih ettikleri takdirde, elektrik gücüyle uzun süre araç kullanabilecekler. 19.7 kWh batarya paketini 1.5 litrelik benzinli motorla birleştiren bu motorlar 204 HP ve 272 HP güç üretiyor ve tek damla gaza dokunmadan 100 km kadar yol alabiliyor.
 

Diğer motor seçenekleri arasında hafif hibrit 1.5 eTSI, 204 HP veya 265 HP güç üreten 2.0 TSI motor ve 122 HP ile 193 HP arasında değişen üç turbo dizel yer alıyor. Sadece en yüksek spesifikasyona sahip 2.0 litrelik benzinli ve dizel seçenekler dört tekerlekten çekiş sağlamak için önden çekiş geleneğinden ayrılıyor, ancak hangi motoru seçerseniz seçin, çift kavramalı bir şanzımanla destekleniyor.

Yeni Passat'ın dingil mesafesinin uzaması, yolcuların yaşam alanının artması anlamına geliyor. Arka diz mesafesi birkaç 50 mm artmış ve Passat alıcıları için her zaman önemli bir cazibe merkezi olan bagaj alanı koltuklar yukarıdayken 40 litre artarak 690 litreye, düz katlandığında ise 140 litre artarak 1.920 litreye ulaşmış. Bu da Passat'ı hem ID.4'ten hem de Tiguan'dan daha fazla eşya dostu yapıyor.
 

VW'nin yeni dokunmatik ekranının boyutuyla övündüğünü de duymuş olabilirsiniz ve bu doğru, 15 inçlik tablet etkileyici görünüyor. Ancak giriş seviyesi Passat'ı tercih ederseniz ön panelde 12,9 inçlik daha az etkileyici bir ekranla karşılaşacaksınız, ancak yine de üç farklı grafik tasarımı arasında geçiş yapabileceğiniz dijital bir gösterge paneline sahip olacaksınız.
 

Ve şükürler olsun ki, MK8 Golf'ün çirkin dokunmaya duyarlı direksiyon simidi düğmelerinden hiçbir iz yok. Passat eski moda direksiyon düğmelerine sahip olsa da, yeni vites kolunun sağ tarafa yerleştirilmesi, silecek ve sinyal fonksiyonlarının sol taraftaki kolu paylaşması anlamına geliyor.
 

Temel Passat lüks donanıma sahip değil, ancak adaptif hız sabitleyici, LED farlar, park sensörleri, otomatik frenleme, şeritte tutma ve yol işareti tanıma gibi özellikler sayesinde güvenlik açısını kapatıyor. Ancak Passat'ların çoğunu kimlerin satın aldığının açık bir hatırlatıcısı olan Business'a geçtiğinizde üç bölgeli klima, daha fazla USB-C şarj cihazı, masaj fonksiyonlu kısmen elektrikli koltuklar ve ışıklar ve park etme yardımı elde ediyorsunuz.
 

Bunun ötesinde, lüks (Elegance) veya sportif (R-Line) her ikisinde de matrix LED farlar, üstün bir masaj koltuğu seti (R-Line'da spor koltuklar), anahtarsız erişim ve akıllı telefonla çalışan park etme özelliği bulunuyor. Ancak Elegance 17 inçlik jantlarla yetinirken, R daha agresif gövde kitine uygun olarak 18 inçlik jantlara sahip.
 

Bu tekerlek boyutları, bu Passat yeni olsa da, modelin muhtemelen alıcılarının zihniyetinin, SUV'lar ve EV'ler tarafından henüz ele geçirilmemiş olan geçmiş bir çağda sıkışıp kaldığını hatırlatıyor. Filo alıcıları tasarruf etmeye odaklanmış durumda ve sürüş ve yol tutuşunu iyileştirse bile pek çok kişinin çift valfli adaptif amortisörlere sahip opsiyonel DCC Pro süspansiyon için para ödemenin mantıklı olduğunu düşündüğünü sanmıyoruz.
 

Yeni Passat'ta göze çarpan hiçbir şey yok. Ama önemli olan da bu. Poz vermek ya da modaya uymakla ilgilenmeyen alıcılar için sağlam bir otomobil. Asıl soru, aynı alıcıların daha fazla donanım ve daha düşük bir fiyatla gelebilecek Skoda Superb kardeşinde daha yakın olup olmayacakları.