yukarı

Volkswagen Golf 2024: Elektrikten önce son çıkış

Makyajlı Golf Mk8.5 bu bahar Avrupa'da satışa çıkıyor.

24 Ocak 2024 kaynak: Volkswagen

VW'nin saygıdeğer Golf'ü bu bahar iki önemli dönüm noktasına ulaşıyor. İkonik aile otomobili 50 yaşına girmekle kalmıyor, aynı zamanda VW içten yanmalı motorlu son Golf serisini de piyasaya sürüyor. İsim yaşamaya devam edecek, ancak on yılın bitiminden birkaç yıl önce tamamen yeni Mk9 Golf ortaya çıktığında, tamamen elektrikli olacak ve buna GTI da dahil olacak.

Peki, VW 74 model orijinal Golf'ün soyunu devam ettirebilecek son Golf için elinden geleni yaptı mı? Hem evet hem hayır. Mk8.5 Golf, muhtemelen bu ondalık sayıdan da anlayabileceğiniz gibi, tamamen yeni değil, 2019'da piyasaya sürülen Mk8'in makyajlı bir versiyonu. Bu Golf'ün pek çok özelliği vardı, ancak özellikle iç mekan ergonomisi açısından bazı şaşırtıcı yanlış adımlar da attı ve güncelleme tüm bunları düzeltmeyi amaçlıyor.

VW'nin bu ayın başlarında Vegas'taki CES'te yayınladığı bir teaser’ın ardından yeni iç ve dış unsurlardan bazılarını kısmen ele aldık, bu nedenle bir dakika içinde bu unsurlara geri döneceğiz ve önce motor serisine bakacağız. Ürün yelpazesi, biri 116 HP ve diğeri 150 HP güç üreten, ancak her ikisi de eTSI olarak adlandırılan ve ön tekerlekleri yedi vitesli bir DSG ile çalıştıran bir çift hafif hibrit 1.5s ile başlıyor. Bu motorları altı vitesli bir manuel vitesle istiyorsanız, hafif hibrit teknolojisini ve eTSI rozetindeki 'e' harfini kaybediyorsunuz, ancak güç çıkışları aynı kalıyor.

Sırada PHEV'ler var ve Avrupa'nın yeni VW Tiguan ve Passat'ının tanıtımını takip ettiyseniz ne olacağını biliyorsunuz. Giriş seviyesi eHybrid plug-in daha önce olduğu gibi 204 HP güç üretirken, daha sportif GTE 272 HP güç üretiyor ve her ikisi de altı vitesli DSG'ye bağlanarak ön tekerlekleri hareket ettiriyor. GTE'nin güç değeri geçen yıla göre 27 HP artmış olsa da PHEV'in büyük ölçüde iyileştirilmiş menzili daha ilgi çekici. Batarya boyutu 10,6 kWh'den 19,7 kW'ye (ve şarj oranı da buna ayak uydurmak için 3,6 kW'den 11 kW'ye) çıkarılarak EV sürüş menzili 61 km’den 100 km’ye uzatıldı.

VW, mevcut iki yağ yakıcıdan herhangi birini geliştirmek için bir girişimde bulunmamış olsa da, dizel hala varlığını sürdürüyor. Temel 2.0 TDi 116 HP gücünü altı vitesli bir manuelden alırken, daha güçlü TDI'ın 150 HP gücü yedi vitesli bir DSG'ye bağlanıyor. Lansmanda sunulan tüm Golf'ler gibi, her ikisi de sadece önden çekişli.

 

GTI, 245 HP’den 265 HP’ye yükseliyor ve ne yazık ki sadece yedi vitesli bir DSG ile geliyor, manuel seçenek hiçbir zaman gerçekleşmeyen zorlu Euro 7 emisyon regülasyonları tehdidi nedeniyle öldürüldü. GTI Clubsport, Golf R ve Golf R wagon bunu takip ederken, dört tekerlekten çekiş güvenliği isteyen ancak bir R'ye uzanamayanlar, sonunda 204 HP çıkışı önceki modele göre 10 HP artan bir 4Motion 2.0 TSI satın alabilecekler.

 

Mk8.5 tamamen yeni bir otomobil değil, sadece Mk8 Golf'ün makyajlanmış hali, ancak bu uyarıyla bile, görsel değişiklikler ilk bakışta inanılmaz derecede hafif. Biraz daha yakından baktığınızda ön far ünitelerinin daha düz hatlara ve alt kenarlarında sadece bir çıkıntıya sahip olduğunu fark edebilirsiniz. Temel araçlar dar bir alt hava girişine ve daha gövde renginde tampon yüzeyine sahipken, GTE ve GTI donanımları artık giriş ağlarına çapraz olarak uzanan iki küçük pençeye sahip. Ayrıca Avrupa pazarı için yeni olan, enine ışık şeridini ikiye bölen aydınlatmalı bir VW rozeti ve VW'nin tasarım ekibi yeni renkler ve jant tasarımları geliştirdi.

 

Mk8 Golf'ün sürekli eleştiri alan ve VW'nin makyaj için acilen düzeltmesi gereken bir parçası varsa, o da iç mekanıydı. Yıllar boyunca Golf'ler basit, mantıklı ve sezgisel kontrollere sahip oldukları için övüldü, ancak Mk8, aşırı hassas direksiyon simidi düğmeleri, kafa karıştırıcı bir bilgi-eğlence ekranı menü sistemi ve geceleri bile yanmayan korkunç sıcaklık kontrol sürgülerinin bir kombinasyonu ile bu stratejiyi terk etti.

 

VW'nin çözümü, dokunmaya duyarlı direksiyon düğmelerini eski moda sert tuşlarla değiştirmek, yeni tablet dokunmatik ekranlar takmak (temel araçlarda 10,4 inç, daha pahalı modellerde 12,9 inç), grafikleri ve menü yapısını yenilemek ve sıcaklık kaydırıcılarını aydınlatmaktı. Güncellenen ekran düzeni, orta ekranı ana içeriğin üstünde ve altında iki alana ayırıyor: favori işlevleriniz için yapılandırılabilir bir üst şerit ve bir ana ekran düğmesi için alan ve ısıtma ve ayarlı ısıtma kontrollerine kolay erişim sağlayan sabit bir alt şerit. Avrupa modelleri ChatGPT destekli bir sesli asistanla birlikte geliyor.

 

Ayrıca, 10,2 inçlik dijital gösterge paketini iki yuvarlak göstergeli Klasik modda veya ekran karolarıyla Aşamalı modda yapılandırmayı seçebilirken, teknoloji hayranları Golf'ün bir akıllı telefon ve isteğe bağlı IQ.Light LED ön lambaları kullanarak park yerlerine girip çıkma yeteneğini sevecektir.

 

Temel Golf anahtarsız erişim, park sensörleri, hız sabitleyici ve LED ışıklarla gelirken, Life donanım dış krom, kablosuz telefon şarjı, üç renkli ortam aydınlatması, konforlu koltuklar, adaptif hız sabitleyici ve 16 inç alaşımlar ekliyor.

 

Style, sürücü koltukları için elektrikli çalıştırma, ilave dış parlaklığa sahip özel bir tampon tasarımı ve bir arka görüş kamerası ile lüks bir dokunuş getirirken, R-Line (bu görüntülerde vagonda görülüyor) parlak siyah döşeme, DSG vites değiştirme kulakçıklarına sahip bir spor direksiyon simidi, sürüş modları ve R-Line spor koltuklar sunarak gerçek Golf R'den esinleniyor.