yukarı

Volkswagen, elektrikli araç satışında yarım milyonu geçti

Volkswagen, tamamen elektrikli araç üretim hedefini erkenden geçmişe benziyor.

14 Kasım 2022 kaynak: Volkswagen

Volkswagen, çip krizi, tedarik sıkıntısı ve COVID-19 salgınına rağmen üretim zorluklarının üstesinden gelerek 500 bin teslimat kilometre taşına ulaştı. Volkswagen Satış Başkanı Imelda Labbé konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Yarım milyon elektrikli araç teslimi, Volkswagen modellerinin dünyanın her yerindeki müşterilerimiz tarafından iyi karşılandığını doğruluyor. Elektrikli mobilite atağımızla doğru yoldayız ve başarı hikayemiz devam ediyor. Odak noktamız değişmedi; Volkswagen'i sürdürülebilir mobilite için en çok arzu edilen marka yapmak istiyoruz" dedi.

Yarım milyon üretimi geçmekten daha da iyi olan ise Alman markanın sipariş defterlerinin tamamen dolu olması oldu. Otomobil üreticisi, şu anda 135 bin tamamen elektrikli modeli üretmek için çalıştığını açıkladı. Yukarıda da belirtildiği gibi, tedarik zincirindeki zorluklar, üretimin sürekli olarak ayarlanması gerektiği anlamına geliyor. Elektrikli olmanın ötesinde MEB platformu, Volkswagen serisine bir dizi teknolojik güncelleme de getirdi. Kablosuz güncellemeler gibi teknolojiler, araçların zaman geçtikçe sürekli olarak geliştirilebilir ve tamir edilebilir olmasını sağlıyor.

Volkswagen, ürün yelpazesini taze tutmak için çok çalışıyor ve 2026 yılına kadar 10 yeni modeli tanıtma yolunda ilerliyor. “Volkswagen, otomotiv endüstrisindeki en geniş elektrikli araç portföyüne sahip olacak. Hedef fiyatı 25.000 Euro'nun altında olan giriş seviyesi e-otomobilden yeni amiral gemisi Aero B'ye kadar tüm müşteri kitlesine hitap edeceğiz. Ayrıca her segmentte bir modele sahip olacağız" dedi.

Bu arada, 2030 yılına kadar, Volkswagen'nin Avrupa'daki satışlarının yüzde 70'ini tamamen elektrikli araçlar oluşturacak. ABD ve Çin'de, tamamen elektrikli araçların tüm satışların yüzde 50'sini oluşturması bekleniyor. 2033 yılına kadar ise Volkswagen'in tüm araçları Avrupa'da elektrikli olacak.