yukarı

Toyota’dan teslimat sürelerini kısaltan formül

Yeni bir otomobil satın almak, devam eden üretim sorunları nedeniyle alışılmadık derecede uzun sürebiliyor.

29 Ağustos 2022 kaynak: Toyota

Toyota, kişiselleştirme yerine daha hızlı teslimata öncelik veren müşteriler için sınırlı seçeneklere sahip modellerinin "tavsiye edilen" donanım çeşitlerini sunarak bu sorunu çözmeyi umuyor.

Kısa süre önce ortaya çıkan Toyota Sienta kompakt minivan, sabit donanıma ve daha kısa bir bekleme listesine sahip “tavsiye edilen” bir görünümde sunuluyor. Bu donanımı tercih eden müşteriler Sienta'larını en geç Nisan 2023'e kadar teslim alacaklar, isteğe bağlı donanıma sahip farklı bir versiyon isteyenler ise daha uzun süre beklemek zorunda kalacak. Hedef tekdüzelik olduğu için, önerilen Sienta'nın temel bir donanım veya yüksek teknoloji özellikleri ile birlikte gelip gelmediği net değil.

Nikkei Asia tarafından bildirildiği üzere, önerilen bir Sienta ile diğer opsiyonlar arasındaki teslimat süreleri arasındaki fark, iki ila üç ay veya yüzde 25 daha hızlı. Noah / Voxy gibi diğer Toyota minivanlarının teslimat süreleri, geleneksel motor ile çalışan versiyonlar için altı ila yedi ay ve hibritler için on iki ay. Toyota, önümüzdeki aydan itibaren Crown serisi için benzer "tavsiye edilen" donanımlar sunmayı planlıyor.

Son on yılda şirketler, maliyet ve karmaşıklığı azaltmak için ürün yelpazesini azaltmaya ve donanım yapılarını basitleştirmeye çalışıyorlar. Pek çok kişiselleştirme seçeneği ve ekstra özellikler sunması sözde şirketlerin kar marjlarını artırmalarına yardımcı olurken, üretimi daha zor ve zaman alıcı hale getiriyor. Bu nedenle, standart bir kit ile araçlar sunmak, üretimi düzene sokmanın ve daha fazla otomobili teslimata daha hızlı hazırlamanın akıllıca bir yolu.

Tedarik zinciri ve devam eden yarı iletken sıkıntısı çözülene kadar, daha fazla markanın benzer bir strateji izlemesini bekliyoruz. Eylül 2021'de Ford, daha az güvenlik ve teknoloji özelliğine sahip temel Puma donanımları sunarken, Temmuz 2022'de üretim talebi yakalayana kadar Fiesta ve Focus modellerinin Avrupa'daki kullanılabilirliğini kısıtladı. ABD'de, geçen ay toplam 95.000 GM aracı, yarı iletken çipler gibi parçaları bekleyen belirsizlik içindeydi.