yukarı

Toyota’da tarihi dönüşüm: Yeni rota 'mobilite'

Otomotiv devi Toyota 'Start Your Impossible' diyerek, bir mobilite çözümleri markasına evriliyor. Peki acaba bu ne anlama geliyor?

kaynak: Toyota

Toyota, geçtiğimiz günlerde - tam olarak 15 Ekim 2020'de - tarihi bir değişim ve dönüşüm süreci başlattığını açıkladı. Özetle, bundan böyle sadece bir otomobil üreticisi değil, çok yönlü bir mobilite şirketi olacak Toyota.

Peki ilk modelini 1936'da üretmiş bu otomotiv devi, 8.948.923 adetle 2019'un en çok otomobil satan markası Toyota, ne oldu da kendine böyle bir gelecek vizyonu edindi acaba? Ve tabii, bu "mobilite" denen şey nedir, ne işe yarar?.. 

Toyota mobilite çözümleri_arabazzi.com

7’den 77’ye herkesin özgürce hareket ettiği bir dünya hedefiyle yola çıkan Toyota, bir otomobil şirketi olmanın yanı sıra, insanlık için ileri teknoloji ürünü sayısız çözüm üreten bir mobilite şirketine dönüşeceğini belirtiyor.

Kelime anlamı olarak, 'hareketli olma, bir yerden bir yere gitme durumu'nu ifade eden bir kavram mobilite. Yani sadece otomobil değil, herkes için, her türlü tekerlekli ulaşım aracı Toyota'nın ürün portföyünde olacak. Hatta uzun vadede "tekerlekli" kısmından bile emin değiliz.

Toyota "Start Your Impossible" diyor, hazır mıyız?_arabazzi.com

Toplum ve bireylerin en önemli ihtiyaçlarından biri olan mobilite çözümleriyle insanların özgürce hareket etmelerini ve hayatlarını kolaylaştırmayı hedefliyor Toyota. Bu çerçevede tüm dünya ile aynı anda Türkiye’de de "Start Your Impossible" hareketini başlattığını duyurdu.

Bu hareketle, engellilerin, hastalıklarından dolayı hareketleri kısıtlı kişilerin, yaşlıların ve her yaştan bireylerin özgürce, kolaylıkla ve keyif alarak hareket etmelerini sağlayacak teknolojik ulaşım ürünlerinin toplumun hizmetine sunulması hedefleniyor.

Bu amaçla açılan mobilsenozgursun.com adresli mikrositede Toyota’nın tüm mobilite çalışmaları ve yeni vizyonu takip edilebilir.Toyota'nın mobiliteden anladığı, herkesin özgürce hareket ettiği bir dünya_arabazzi.com


Türkiye CEO'su Bozkurt: "Toyota çığır açıyor"

Start Your Impossible hareketinin detaylarının açıklandığı dijital tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Toyota’nın tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük bir değişim ve dönüşümün başlangıcını yaptığını belirtti...

"Toyota olarak hedefimiz herkesin özgürce hareket ettiği bir dünya gerçekleştirmektir. 7’den 77’ye herkesin özgürce hareket etme hakkı ve ihtiyacı vardır. Başkanımız Akio Toyoda’nın da belirtmiş olduğu gibi, Toyota artık yalnızca bir otomobil firması değil, bir mobilite firması olacaktır. Markamız 'Herkes için mobilite' anlayışıyla, kişilerin ihtiyaçlarına göre mobilite teknolojilerini ve hizmetlerini geliştirecektir”.

Ali Haydar Bozkurt_Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ CEOsu_arabazzi.com

Türkiye’deki çalışmalar da başladı

Bozkurt, Toyota’nın bir mobilite şirketine dönüşmesinin yeni bir dönemin başlangıcını yapacak radikal bir karar olduğunu da sözlerine ekledi... ”Toyota, otonom sürüşten geleceğin mobilite şehirlerine, sağlık hizmetlerinin hızlı ve kolay olmasını sağlayacak araçlardan afet bölgelerine yardım için koşan gelişmiş robotlara, arkadaşlık eden insansı robotlardan kişisel mobilite çözümlerine kadar toplumları oluşturan tüm bireylerin hayatlarını kolaylaştırmayı hedefliyor. Bundan sonraki süreçte geliştirilen mobilite araçlarını kendi pazarımızda da sunacak şekilde stratejiler geliştireceğiz... Türkiye’de de mobilite çalışmaları kapsamında engelliler için çalışmalarımıza başladık. Duyma engelliler için call-center, web sitemizin görme engellilere uygun hale getirilmesi gibi birçok şeyi hayata geçireceğiz...”

Otonom araçlarla sağlık hizmetleri Toyota'nın mobilite çözümlerinden_arabazzi.com


Maraton hayalini gerçekleştirdi

17 yaşında geçirdiği talihsiz bir kaza sonucunda tekerlekli sandalye ile hayatına devam etmek zorunda kalan Okan Aracagök’ün 42 kilometrelik maraton koşma hayali de Toyota’nın desteğiyle gerçekleşti.

Antrenörü Mert Onaran ile birlikte uzun süren hazırlık aşamalarından sonra müthiş bir başarıya imza atarak zorlu maratonu tamamlayan Okan Aracagök, Toyota’nın Start Your Impossible hareketine güzel bir örnek oluşturdu. Bu inanılmaz başarı öyküsü için 42 dakikalık bir belgesel de çekildi. Türkiye’den örnek gösterilecek bir başarı hikâyesiyle başlayan ve Toyota’nın desteğiyle çekilen belgesel, mobilsenozgursun.com adresinden izlenebilecek.


"Mobilite" neler netirecek?

Toyota, bu yeni dönemde geliştirdiği teknolojilerin en kısa zamanda hayata geçmesi için tüm imkânlarını kullanacak. Bu amaçla Toyota, otonom sürüş konusunda yaptığı çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Gelişmiş otonom araçlarıyla test sürüşlerine Avrupa yollarında başlayan marka, daha güvenli, daha verimli ve daha eğlenceli bir mobilite geleceğinin oluşma sürecini hızlandırıyor.

Toyota otonom sürüş testlerine Avrupa'da başladı_arabazzi.com

Otonom araçlarla sağlık hizmetleri

Toyota’nın geliştirdiği asistan robotlar ve yürüme araçlarının yanı sıra, e-Care konsept aracıyla sağlık hizmetlerini hızlandırıp ileri bir boyuta taşıyacak. Bu otonom araç hastaların sorunsuz ve hızlı bir şekilde istenen yere taşınmasını sağlanacak. Yoldayken doktor ile iletişim kurma imkânı da veren teknolojiye hastanın muayenesinin uzaktan yapılabilmesi mümkün olacak.
 

Afet bölgeleri için insansı robot

Yakın zamanda Toyota mobilite çerçevesinde yapay zekâya sahip insansı robot olan T-HR3’ün üçüncü neslini de üretti. Önceki jenerasyon insansı robotların evrimleşmiş hali olan T-HR3, hassas şekilde yerleştirilmiş eklemleri ve önceden programlanan hareketleriyle ev, sağlık tesisleri, inşaat alanları ve felaket bölgelerinde insanlara güvenli biçimde yardımcı olabilecek.

Toyota robot teknolojilerine yatırmı ihmal etmiyor_arabazzi.com

Giyilebilir teknolojiyle yönetilen insansı robot T-HR3, doktorlara, hasta bakıcılara, hastalara, yaşlılara ve engellilere yeni mobilite çözümleri ile destek verecek.