yukarı

Toyota Yaris 2020: Titreyip kendine gelen Yaris

Clio, 208, Corsa derken şimdi de 2020 Toyota Yaris, alenen iç gıdıklayan haliyle çıktı karşımıza...

25 Kasım 2020 kaynak: Toyota

2020 sonuna doğru dar alanları süslemeye başlayacak Toyota Yaris, uzun bir aradan sonra ilk kez iştah kabartan karakterli bir sunumla karşımızda. 
 

Geniş ön ızgara, bol LED'li keskin bakışlar ve şişik çamurluklarıyla yeni Yaris depara hazır bekliyor. Sadece tasarımı değil, yeni GA-B platformu, iç mekânı ve motorlarıyla da evrim geçirmiş Toyota Yaris
  

 

Ölçüler

 

Genel trendin aksine yarım santim kısalan IV. Yaris, eskisinden 4 cm daha alçak ve 5 cm daha geniş. 

 

Kendi sınıfında 4 metrenin altında kalan ender modellerden olan yeni Toyota Yaris, en kısa dönüş çapına sahip olmak gibi de bir iddianın sahibi.  

Buna rağmen, 5 cm artan aksa mesafesi (ön ve arka tekerler arası) sayesinde iç hacimde ufak da olsa ilerlemeler kaydedilmiş. 


 

 

Ergonomi
 

Ama bizce daha önemlisi, Toyota'nın kokpit tasarımını "Eller direksiyonda, gözler yolda" şeklinde çevirebileceğimiz anlayışla şekillendirmiş olması.  

Sade ergonomi, ideal yükseklikteki 7 inçlik bilgi ve eğlence ekranı, onun iki yanındaki kısayol tuşları ve çok net bir görüş sunan dürbün tarzı dijital gösterge paneliyle mutedil ama kullanım dostu yeni Toyota Yaris.

 

Bu sıcak dostluğun bir diğer kanıtı, Apple CarPlay ve Android Auto bağlantı sistemlerinin menüde oluşu.


 

 

Teknoloji / Donanım
 

Adaptif hız sabitleme ve şerit takip asistanı gibi standart sürüş destek ve güvenlik teknolojisinin yanına bir de sınıfında bir ilki yerleştirmiş Toyota Yaris: Sürücüye yolcu arasına yerleştirilmiş merkezi hava yastığı. Çok havalı!


 

 

Motorlar

 

Artık hiç şaşırmadığımız şekilde, Toyota Yaris öncelikle hibrit ve 1.0'dan başlayan benzinli motorlarla sahne alacak. Satışların % 80'ini karşılaması beklenen hibrit Yaris, 3 silindirli 1.5 benzinli motorla elektrik motorunun işbirliğiyle yol alacak.

 

%15'lik güç bir artışına ek olarak, %20 tasarruf artışı iddiasındaki Toyota Yaris Hybrid, şehir içi güzergâhlarda %80 oranında elektrik enerjisiyle yol alabilecek. Bakalım bu "Yok artık!" düzeyindeki vaatler ne ölçüde gerçek olacaklar...


 

 

Sürüş karakteri

 

Ağırlık merkezi alçalan, gövde direnci %40 artan, 20 kg civarı hafifleyen ve iz açıklığı 6 cm genişleyen 2020 Toyota Yaris'in görüntüsüne paralel bir atikliğe kavuşması sürpriz olmayacak. 

Ki biz hem görüntüde hem de sürüşte bu cesareti ve Toyota'nın nihayet hatırladığı ilk Yaris ruhunu çok sevdik.