yukarı

Toyota Yaris 2020: Sempatik Japon Türkiye’de

Tasarım ve teknikte sıçrama yapan yeni Toyota Yaris, Türkiye'nin küçük sınıfa ilgisi canlandırmaya aday...

kaynak: Toyota

Toyota’nın TNGA platformu üzerinde yükselen yeni Toyota Yaris, tasarım dili, sürüş dinamikleri, teknolojisi ve güvenlik özellikleriyle ses getirmeye hazırlanıyor. Kendisine evvelce şu haberimizde değinmiştik, Toyota Türkiye'den gelen taze detaylarla devam edelim...

Sınıfında hibrit motor seçeneği sunan ilk modellerden biri olan Toyota Yaris’in dördüncü nesli, eğlenceli sürüşü, pratik kullanımı ve sportif tarzıyla 209.100 TL’lik başlangıç fiyatıyla satışa sunuldu. Yaris Hybrid ise 299.200 TL’den başlayan fiyatlarla showroom'lardaki yerini aldı. Gerçi şu aralar showroom'lara gitmek biraz zor ama neyse...

Yeni Toyota Yaris Türkiye'de_arabazzi.com

1999 yılında ilk nesli tanıtıldığından beri yenilikçi yaklaşımıyla öne çıkan Yaris, son iki nesilde parıltısını bir miktar kaybetse de her nesilde bir ilke imza atmayı başarmıştı. Dördüncü nesil de istisna değil.

İlk nesil Yaris ile Avrupa’da Yılın Otomobili ödülünü alan Toyota, ikinci nesil Yaris ile Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız alan ilk küçük sınıf modeli oldu. Üçüncü nesil Yaris ise, segmentinde ilk kez hibrit motor kullanarak ile öne çıktı.

Dördüncü nesil Yaris de, segmentinde ilk ön orta hava yastıkları ve Kavşakta Çarpışma Önleyici Sistem ile sınıfında en yüksek güvenliği sunuyor.Yoğun şehir içi trafikte çevik bir sürüş sağlayacak şekilde tasarlanan Yaris, aynı zamanda içeride geniş, konforlu ve yüksek kaliteye sahip bir kabin sunuyor. Uzunluğu 5 mm azaltılan boyutlarıyla Yaris, sınıfın en küçük dönüş çapına sahip oldu.

Daha alçak ağırlık merkezi ve artan gövde direnciyle sürüş dinamiklerini iyileştiren yeni Toyota Yaris, TNGA platformu sayesinde bir önceki modele göre %37 daha dayanıklı bir şasi ve 12 mm daha düşük ağırlık merkezine sahip.

Yeni Toyota Yaris küçük ama seksi...arabazzi.com

Toyota, Yaris modelini dördüncü nesil hibrit güç ünitesiyle buluşturdu ve bu sayede daha düşük yakıt tüketimi ve daha düşük emisyonlar elde edildi. Aynı zamanda Toyota Yaris Hybrid, elektrikli motoruyla daha uzun mesafeler ve daha yüksek bir azami sürat sunuyor.


Dinamik tasarım

Yeni nesil Yaris, sahip olduğu pratik özellikleri, çeviklik ve duyulara hitap eden bir tasarımda buluşturmuş. Enerjik bir tasarıma sahip olan yeni Yaris, her an harekete hazır bir görünümde.

İlk nesli depara hazırlanan atletlerden ilham alarak tasarlanan Yaris, yeni GA-B platformunun getirdiği avantajlarla birlikte hem daha sıra dışı bir tasarıma hem de içeride daha geniş bir yaşam alanına sahip oldu.Uzunluğu 4 m'nin altında olmasına karşın, aks mesafesinin 50 mm artmasıyla Yaris'in kabininde daha fazla yaşam alanı elde edilmiş. GA-B platformuyla birlikte yükseklik 40 mm azalırken, genişlik 50 mm, iz açıklığı ise 57 mm artırılan Yaris daha sportif profile kavuşmuş.

Yeni Toyota Yaris uzun zaman sonra yeniden cazip bir tasarıma kavuştu_arabazzi.com

Büyük ve alçak ön ızgarası, LED farları, LED sinyalleri, dinamik jant tasarımları, alçak tavan çizgisi ve araç boyunca uzanan bumerang formuyla, her açıdan şeker cazibesine kavuşmuş Toyota Yaris.


Sportif ve teknoloji odaklı

Yeni Toyota Yaris’in kabini, dış tasarımdaki dinamik tarzı içeride de yansıtacak şekilde tasarlandı. Daha geniş ve rahat koltuklar, yumuşak dokuya sahip malzemeler, mavi ambiyans aydınlatması, birbirine uyumlu çizgileri ve teknolojileri Yeni Yaris’in çekiciliğini artırıyor.

Sürücü kokpiti, kumandalar tamamen sürücünün kontrolü altında olacak şekilde tasarlanmış. Bununla birlikte Toyota, Yaris’in görüş açısını iyileştirmek adına A sütununu daha geriye alınmış ve ön konsolu daha alçak şekilde konumlandırılmış.Sürücü ve ön yolcu arasındaki mesafe 20 mm artırılarak omuzların konforunu artıran yeni Yaris, Apple CarPlay ve Android Auto akıllı telefon bağlantılı 8 inçlik Toyota Touch multimedya ekranı tüm modellerde standart olarak sunuyor.

Bununla birlikte TFT çok fonksiyonlu gösterge ekranı ve ön cama yansıtmalı Renkli Gösterge Ekranı (Head Up Display) sürücüye yol ve sürüşle ilgili bilgiler kolayca iletilmesini sağlıyor.

Yeni Yaris 286 litrelik ortalama bir bagaj hacmine sahip_arabazzi.com

Yeni Yaris'in 286 litre bagaj
hacmi sınıfında zirveye oynamaktan uzak olsa da "Bu ebat bana yeter" diyorsanız kullanışlı bir forma sahip.


Daha fazla güç, daha az tüketim

Yeni Toyota Yaris, 1.5 hibrit ve 1.5 benzinli motor seçenekleriyle satışa sunuldu. Dördüncü nesil Toyota Hybrid teknolojisi, hafif ve daha verimli olmasıyla Yaris’in her açıdan daha yüksek performans vermesini sağlıyor.

Toyota Yaris’in sahip olduğu 1.5 Hybrid Dynamic Force sistemi, daha fazla güç, şehir içinde toplam sürüş içinde artan elektrikli sürüş menzili ve bir önceki modele göre %20 yakıt tasarrufu (WLTP normlarıyla 2.8 lt/100 km) sağlıyor.

Yeni Toyota Yaris dolu dolu bir hibrit sisteme sahip

Yeni Yaris’te kullanılan hibrit sistemde üç silindirli, değişken supap zamanlamalı 1.5 litre Atkinson çevrimi benzinli motor yer alıyor. Avrupa yollarına uyacak şekilde geliştirilen Yaris’in hibrit sistem gücü %16 artırılarak 116 hp’ye ulaştı. Sadece elektrik motoruyla 130 km/s hıza çıkabilen Yaris, elektrikli motorunu şehir içi yollarda daha fazla kullanabiliyor.

Yeni Yaris Hybrid’in 0-100 km/s hızlanması da önceki nesle göre 2.3 saniye geliştirilerek 9.7 saniye oldu. Daha esnek bir sürüş sağlayan aracın, 80-120 km/s arasındaki hızlanması da 2 saniye iyileştirilerek 8.1 saniye oldu.

Yaris, hibrit motorun yanı sıra, 1.5 litrelik Dynamic Force benzinli motoruyla da tercih edilebilecek. 125 hp güç ve 153 Nm tork üreten 3 silindirli motor, 6 ileri manuel  ya da W-CVT şanzıman ile tercih edilebilecek.


Her versiyonda zengin donanım

Toyota’nın Yeni Yaris modeli Türkiye’de zengin standart donanımlarıyla birlikte tüm beklentileri karşılayacak şekilde satışa sunuldu. Yaris Hybrid Dream, Flame ve Passion donanım seviyeleriyle tercih edilebilecek.

Yeni Toyota Yaris hibrit motor karşılığında yüksek bir bedel istese de zengin bir donanıma sahip_arabazzi.com

Şaşırtıcı olansa Yaris’in tüm donanım seçeneklerinde kablosuz akıllı telefon şarj özelliği, geri görüş kamerası ve 8 inç multimedya ekranı standart sunması.

Bununla birlikte daha üst donanım seçeneklerinde akıllı giriş sistemi, parçalı deri koltuklar, ön cama yansıtmalı gösterge, çift bölgeli otomatik klima, çift renkli gövde ve siyah tavan seçenekleri yer alıyor.

Yeni Toyota Yaris hibrit motor seçeneğine sahip_arabazzi.com

Yaris’in hibrit versiyonunda Toyota Safety Sense güvenlik teknolojileri standart olarak bulunuyor. Yaris’in benzinli versiyonunda Dream ve Flame donanım paketleri tercih edilebilecek. Bu versiyonlarda X-Pack paketiyle Toyota Safety Sense güvenlik teknolojilerini de satın almak mümkün olacak.


Küçük sınıfta büyük güvenlik

Sınıfın en güvenli otomobilini sunma hedefiyle Toyota, yeni Yaris’e Toyota Safety Sense 2.5’i adapte etti. Kamera ve radar sistemiyle çalışan yeni nesil sistem, yaya ve bisiklet algılama özelliğine sahip Ön Çarpışma Önleyici Sistem, Kavşaklarda Çarpışma Önleyici Sistem ve Acil Durum Yönlendirme Desteği'ni kapsıyor.

Kavşak Dönüş Asistanı, karşı şeritten bir araç geliyorsa veya bir yaya yolun karşısına geçiyorsa, sağa veya sola dönen sürücüyü uyarıyor ve gerektiğinde otomatik frenleme yapıyor. Buna ek olarak Yeni Yaris’te, her hızda çalışan Akıllı Şerit Takip Sistemi yer alıyor ve yönlendirmeyi kontrol ederek aracı şeritte tutuyor.

Toyota Yaris 2020_arabazzi.com

Yeni Yaris’te sürücü yardımcılarının yanı sıra, segmentinde bir ilk olarak ön orta hava yastıkları yer alıyor. İçeridekileri yan çarpışmalarda yaşanacak darbelerden koruyacak şekilde tasarlanan ön orta hava yastığı ve son jenerasyon Toyota Safety Sense ile birlikte Yaris, dünyanın en güvenli küçük sınıf otomobili olma iddiasını güçlü bir donanım kadrosuyla desteklemiş.