yukarı

Toyota Sequoia 2023: Dev SUV ikinci nesliyle tanıtıldı

İkinci nesil Sequoia, Chevrolet Tahoe, GMC Yukon, Ford Expedition ve Jeep Wagoneer’ın karşısına çıkıyor.

28 Ocak 2022 kaynak: Toyota

Bu yaz ABD bayilerine ulaşması planlanan ikinci nesil Sequoia, yumuşak hatlarının yerini alan keskin çizgileriyle selefinden radikal bir şekilde ayrılıyor. T şeklindeki farlarla çevrili devasa ön ızgara Tundra'ya oldukça benziyor.

Tasarımcılar ayrıca SUV'ye karartılmış A sütunları ve pikapı anımsatan kaslı çamurluklar eklemiş. Aerodinamik gövde, ince stopların yanı sıra belirgin Sequoia arması ile dik arka tasarımla tamamlanıyor.Toyota'nın Calty tasarım stüdyosunun başkanı Kevin Hunter, her donanımın kendine özgü stil özelliklerine sahip olduğunu söyledi: "Sequoia için birincil tasarım hedefimiz, çeşitli büyük maceraların üstesinden gelebilecek yetenekte görünen sofistike, ancak sağlam ve aktif bir yaşam tarzı SUV yaratmaktı.

Sequoia ister arkadaşlarla şehirde bir gece geçirmek, ister aile ile göle bir tekne çekmek, isterse daha aşırı bir off-road macerasına çıkmak olsun hepsinin üstesinden gelebilecek bir model" diye ekledi.Modelin tasarımına tepkiler muhtemelen karışık olsa da daha sportif bir görünüm arayanlar TRD Sport paketini tercih edebilir. Giriş seviyesi SR5 donanımında mevcut olan paket, 20 inç mat siyah jantlar, Bilstein amortisörleri ve TRD ayarlı yaylar sunuyor. Kabin ayrıca alüminyum pedallar ve kırmızı butonlu ateşleme düğmesi sayesinde küçük bir makyaj alıyor.Bunun yanında, daha fazla macera arayanlar için TRD Off-Road paketi de var. TRD ayarlı amortisörler ve yayların yanı sıra kilitlenen bir arka diferansiyele sahip. Bunlara benzersiz 18 inç alaşım jantlar ve "ek yetenek" için kırmızı bir ön tahrik mili eşlik ediyor.TRD Off-Road paketi ayrıca Yokuş İniş Destek Kontrolü, Çoklu Arazi Seçim sistemi ve çeşitli kamera görüntüleri sağlayan Çoklu Arazi Monitörü içeriyor. Bunlara, engellerden kaçınmaya odaklanabilmeniz için etkin bir şekilde düşük hızlı bir hız sabitleme sistemi olarak işlev gören Tarama Kontrolü de ekleniyor.Tabii ki, gerçekten araziye çıkmak istiyorsanız, Sequoia TRD Pro'ya geçiş yapmalısınız. Kilitli bir arka diferansiyel, Çoklu Arazi Seçimi, Tarama Kontrolü ve Yokuş Aşağı Destek Kontrolü ile donatıldığından, TRD Off-Road paketi ile aynı donanımların çoğuna sahip. Bununla birlikte, FOX dahili baypas şokları ve alüminyum ön koruma plakası da ekleniyor.TRD Pro ise, işaret ışıklarının yanı sıra entegre bir ışık şeridine sahip "TOYOTA" markalı bir ızgara ile kolayca ayırt edilebiliyor. Diğer öne çıkan özellikler arasında bir portbagaj, çift egzoz çıkışı ve siyah kaplamalı 18 inç alaşım jantların yanı sıra "daha geniş bir duruş sağlamak için artırılmış ofset" yer alıyor.Kabine geçildiğinde, eskimiş kontroller ve teknoloji, yerini büyük ölçüde Tundra'dan alınan modern bir iç mekana bırakmış. Bu çok büyük bir gelişme ve uzun zamandır gecikmiş bir gelişme.

Toyota pek fazla ayrıntıya girmedi, ancak giriş seviyesi SR5 donanımında bile 12,3 inç dijital gösterge paneli ve 8 inç Toyota Audio Multimedya sistemi ile donatılacak. 8 inçlik sistem bulut tabanlı navigasyona ve “Hey Toyota” uyandırma kelimesine yanıt veren mevcut bir Akıllı Asistana sahip dokunmatik ve ses odaklı olacak.

Tabii ki, Sequoia'yı Tundra'dan ayıran en önemli ayrıntı üçüncü sıra koltukları. Ne yazık ki bu koltuklar düz bir şekilde katlanarak rakiplerinin gerisinde kalıyor. Biz neye üzülüyorsak!.. Bu kaçırılmış bir fırsat, ancak Toyota, özel bir sürgülü üçüncü sıra düzeni ve ayarlanabilir kargo raf sistemi durumu kurtarmaya çalışmış.

Sonuç olarak, üçüncü sıra, bacak mesafesini veya kargo alanını en üst düzeye çıkarmak için 152 mm kayabiliyor. Katlanabilen koltukların eksikliğini gidermek için, ayarlanabilir kargo raf sistemi, önceden ayarlanmış üç yüksekliğe sahip.

Tüm ayrıntılar lansmana daha yakın bir zamanda açıklanacak, ancak giriş seviyesi SR5, SofTex koltuklar, elektrikli üçüncü sıra ve 14 inç Toyota Audio Multimedya sistemi ekleyen bir Premium paket ile donatılabiliyor. Paket ayrıca eller serbest elektrikli bagaj kapağı ve 120 voltluk elektrik prizleri içeriyor.

Daha fazla lüks arayanlar, ısıtmalı direksiyon simidi ve ısıtmalı / havalandırmalı ön koltuklar ekleyen Limited donanımı tercih edebiliyor. Model ayrıca SR5 Premium paketinden gelen donanımların yanı sıra arka yolcular için manuel güneşlikler içeriyor.

Platinum, ilk iki sıradaki ısıtma ve havalandırmanın yanı sıra ikinci sıra koltuklar ile elini güçlendiriyor. Ayrıca kablosuz akıllı telefon şarj cihazı, panoramik açılır tavan, baş üstü ekran ve 14 hoparlörlü bir JBL premium ses sistemi de sunuluyor.

Serinin en üstünde yer alan, yeni tanıtılan Tundra donanımını yansıtan tamamen yeni Sequoia Capstone, elektrikli kapı eşikleri, ek krom vurgular ve 22 inç krom jantlar ile benzersiz bir dış tasarıma sahip. Dış kısım lüksü getirirken, sürücüler iki tonlu yarı anilin deri koltuklar ve Amerikan Ceviz ahşap kaplama sayesinde kabinde de aynı lükse kavuşuyorlar. Akustik ön kapı camının yanı sıra, ön panelde ışıklı bir "Capstone" logosu ile paket tamamlanıyor.

Sequoia özel olarak i-Force Max güç aktarma organı ile sunulacağı için, değişiklikler kaputun altında devam ediyor. Çift turbo 3,4 litrelik V6 ve 10 vitesli otomatik şanzıman arasına etkili bir şekilde yerleştirilmiş elektrik motoruna sahip.

Bazı insanlar hibrit güç aktarma organına kaşlarını çatsa da, 443 HP etkileyici bir güç ve 790 Nm tork geliştirdiği için sanırım artık burun kıvırmazlar. Bu yeni ünite eski 5,7 litrelik V8'den 57 HP ve 246 Nm daha fazla güç üretiyor. Yakıt tüketim verileri açıklanmadı, ancak Toyota, selefine göre "büyük bir gelişme" olacağını ima etti.

Toyota ayrıntılara girmedi, ancak lazer kaynağı gibi yeni tekniklerin kullanılması sayesinde sağlamlığın ve sürüş konforunun iyileştirildiğini açıkladı. Otomobil üreticisi ayrıca SUV'nin gelişmiş bir his sunan yeni elektrikli hidrolik direksiyon sistemi ile donatıldığını da kaydetti.

Müşteriler ayrıca sorunsuz bir sürüş vaat eden modern çok bağlantılı arka süspansiyon bulacaklar. Bu çok bağlantılı sistem, Uyarlanabilir Değişken Süspansiyon ve Yük Dengelemeli Arka Yükseklik Kontrollü Havalı Süspansiyon gibi özelliklerle daha da geliştirilebiliyor.

Mühendisler çekme kapasitesini yaklaşık yüzde 22 artırarak 4,082 kg'a çıkardı. Ayrıca elektrikli katlama, uzayan ve geri çekilen çeki aynalarının artık Sequoia'da ilk kez mevcut olduğunu da belirtmekte fayda var.

Güvenlik cephesinde, tüm Sequoia'lar Toyota Safety Sense 2.5 sürücü yardım sistemleri paketi ile donatılacak. Yaya ve bisikletli algılamalı bir Çarpışma Önleme Sistemi içeriyor. Sistem sola dönüşlerde bile çalışıyor ve bir çarpışma olması durumunda otomatik olarak fren uygulayabiliyor.

Dikkate değer diğer güvenlik özellikleri arasında Dinamik Radar Hız Kontrolü, Direksiyon Yardımlı Şeritten Ayrılma Uyarısı ve aracı şeridinde merkezde tutmaya yardımcı olan Şerit Takip Asistanı yer alıyor. Bunlara Otomatik Uzun Farlar, Yol İşareti Yardımı, Arka Koltuk Hatırlatıcısı, Kör Nokta Monitörü ve Panoramik Görüş Monitörü eşlik ediyor. Model ayrıca Arka Çapraz Trafik Uyarısı ve Otomatik Frenlemeli Ön / Arka Park Asistanı ile donatılabildiğinden liste devam ediyor.

Önümüzdeki aylarda Sequoia hakkında daha fazla şey öğreneceğiz.