yukarı

Toyota Proace City: 'Hafif'ten ticarete mi atılsak...

Ticaret ile aile hayatını birleştiren ve cazibesi her gün katlanan hafif ticari sınıfında son teklif Toyota Proace City

kaynak: Toyota

Son zamanlarda üst üste lansmanlar, yeni modeller ve konsept araçlarla tam bir "hafif ticari" akını yaşanıyor. Tek bir kasa tipinde ticaretin gerekleri ve ailelerin ihtiyaçlarını harmanlama konusunda gittikçe ustalaşıyor hafif ticariler.

O kadar ki bazı modellerin tasarım cazibesi vergi cazibesiyle birleşince, insanın ticarete atılası gelmiyor değil!

Toyota Proce City Türkiye

Hilux ile daha zorlu parkurlarda, daha maceracı bir ticarete vurgu yapan Toyota, Proace City camlı van modelini hafif ticari menüsüne ekleyerek segmentteki iddiasını daha da yukarıya taşımak istiyor.

Binek konforu, MPV kullanışlılığı ve çoğu binek otomobili utandıracak teknoloji donanımıyla Toyota Proace City'nin 199 bin 500 TL’den başlayan fiyat listesiyle (lansmana özel) satışa sunulduğunu belirtip donanıma göre fiyat listesini şöyle bırakalım...

Yeni Toyota Proace Fiyat Listesi

Yeni Toyota Proace City'nin reklam filminin, kasaları yükleyen çiçekçi sahnesi yerine, Proace City'yi takım halinde karşılayan bir aile ve "Aaa, CarPlay!" mutluluğu yaşayan bir çocuğun sesiyle başlaması tesadüf değil.

Yeni nesil hafif ticarilerin kuşandığı teknoloji, konfor ve teknik donanımlara bakınca o aileye hak vermemek de mümkün değil aslında.

Bu açıdan Toyota, yeni Proace City'yi anlatmaya doğru noktadan başlamış gibi görünüyor. Toyota Türkiye'nin başındaki isim olan Ali Haydar Bozkurt'un lansmanda sık sık "aile" ve "özel hayat" vurgusu yapması da boşuna değil.

Toyota Proace City lansmanı ve Ali Haydar Bozkurt

Arabazzi'nin dikkatini hafif ticarilere de kaydırmaya başlamasının arkasında da bu yeni trend yatıyor aslında.


Peki acaba, yeni Proace City ne kadar yeni?..

Satın almaları tercih eden VW Grubu'ndan farklı olarak, farklı segmentlerde özel işbirlikleri ve daha nokta atışı ortaklıklarla ilerliyor Toyota.

Japon pazarında işbirliği kültürü zaten bambaşka bir boyutta ama hafif ticari sınıfında PSA grubuyla çok aktif bir paslaşması var Toyota'nın. Şimdilik Türkiye'ye gelmemiş olsa da Proace'in daha büyük ve farklı uzunlukta kasa tipleriyle PSA sinerjisinden yararlanıyor Toyota.

Yeni Toyota Proace

Yeni Proace City de Peugeot Rifter, Opel Combo ve özellikle de Citroen Berlingo'nun yakın akrabası. Toyota Proace City'nin Berlingo ile ekstra yakınlığını, Berlingo'nun Van kasa tipindeki ön farlarını paylaşmasından da anlamak mümkün.

Ama tabii ki güvenilirliğinden emin olduğu bu altyapıyı kuşanırken kendi imzalarını atmaktan da geri durmamış Toyota.

Toyota Proace City Türkiye'de

Ön farlar arasındaki siyah kaplama ve tamponlarıyla kuzenlerinden ayrışan Toyota Proace City, bazı binek otomobillerde opsiyonel olarak bile bulunmayan donanımları ve sürüş destek teknolojileriyle, dikkatleri mıknatıs gibi çekiyor.

Tabii, Toyota'yı rakiplerinden ayıran 5 yıl ve 150.000 km garanti avantajının dayanılmaz cazibesini de unutmayalım!


Kullanım açısından Toyota Proace City

821 kg taşıma kapasitesi ve 1000 kg römork çekme kapasitesiyle öne çıkan Proace City, aynı zamanda verimli motor seçenekleri sunuyor.

Toyota Proace City teknik özellikleri

Proace City, en yeni teknolojik donanımları, etkileyici aktif güvenlik sistemleri ve bolca değişkenlik özelliği barındıran kabiniyle, donanımlı bir mobil ofis olarak da kullanılabiliyor.

Toyata Proace kullanışlı mı?

Ölçülere gelirsek... 4,40 m uzunluk, 1,88 m yükseklik, 1,85 m genişlik ve 2,79 m aks mesafesiyle (ön ve arka tekerler arası) Proace City, pratik kullanım özelliklerini konforlu bir sürüşle buluşturuyor.

Toyota Proace Bagaj hacmi

Proace City'nin 775 litrelik bagaj hacmi, arka koltuklar katlandığında 1414 litreye kadar çıkabiliyor. Tavana kadar yükleyeyim derseniz, tam 3.000 litre emrinize amade.

Toyota Proace meksimum 3.500 lt bagaja sahip

Ön yolcu koltuğunu da yatırınca bu bagaj hacmine bir 500 litre daha ekleyebilirsiniz.

Yeni Proace City'nin bağımsız arka koltukları

Proace City motor ve şanzıman seçenekleri

Proace City, Türkiye'de iki farklı dizel motor seçeneğiyle tercih edilebilecek. 100 hp ve 130 hp’lik 1.5 litre dizel motorlar, düşük yakıt tüketimi ve düşük emisyon değerleriyle öne çıkıyor.

100 hp güç ve 250 Nm tork üreten 1.5 litrelik giriş seviyesi dizel motor, 5 ileri manuel şanzımanla eşleştiriliyor. Motorun karma tüketimiyse 100 km'de ortalama 4,2 litre. Bu motorla Proace City 0-100 km/s hızlanmasını 12,9 saniye tamamlarken, maksimum hız 172 km/s olarak belirlenmiş.

Toyota Proace City motor seçenekleri

Daha yüksek performans sunan 130 HP ve 300 Nm’lik 1.5 litre dizel motor ise, 8 ileri otomatik şanzımanla eşleştiriliyor. Bu motorla ortalama karma tüketim ise 100 km’de 4,4 litre. 0-100 km/s hızlanmasını 11.1 saniyede tamamlayan 130 hp’lik Proace City, 183 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor.

Her iki dizel motorda da bakım aralığı 1 yıl ya da 15 bin kilometre.


Proace City ve "binek ötesi" teknolojiler

Proace City'nin standart sunulan 8 inçlik dokunmatik bilgi ve eğlence ekranı göz hizasına yakın konumuyla da başarılı.

Toyota Proace kabin ve kokpit özellikleri

Sade ve kolay kullanılan menüleriyle bu ekran, Bluetooth ve USB bağlantılarıyla Apple CarPlay ve Android Auto ile akıllı telefonların kolayca entegre edilmesini sağlıyor.

Yine standart olarak sunulan kablosuz şarj ünitesiyle, uyumlu akıllı telefonları kablosuz olarak şarj etmek mümkün. Kablosuz şarj dedik, standart dedik ve bir hafif ticari araçtan başhediyoruz öyle mi!..

Toyota Proace ve panoramik cam tavanı

Proace City’nin binek otomobil ayrıcalığı sunan diğer özellikleri arasında panoramik cam tavan ve geliştirilmiş aktif güvenlik özellikleri sayılabilir.


Çıtayı yükselten donanım paketleri

Türkiye’de Dream, Flame X-Pack ve Passion X-Pack olmak üzere üç farklı donanım seviyesiyle satışa sunulan Proace City, tüm versiyonlarda zengin donanımlarla şaşırtıyor çıkıyor. 8 inç dokunmatik multimedya ekranından yukarıda bahsettik.

Yokuş kalkış desteği, hız sabitleyici gibi özellikleri de standart sunan Proace City, donanıma göre bagaj kapısından bağımsız olarak yukarı doğru açılan cam kapak, elektronik park freni, akıllı giriş ve çalıştırma sistemi, 180 derece geri görüş kamerası gibi iştah açıcı bir donanım listesine sahip.

Toyota Proace City 2021

En üst donanım Passion X-Pack'te sınıfında ilk ve tek olma iddiasındaki Yansıtmalı Renkli Gösterge Ekranı'na (head-up display) da sahip olan Proace City, önemli verileri cama yansıtarak sürüş konforu ve güvenliğini artırıyor. Hız limitleri, mevcut hız ve güvenlik uyarıları, söz konusu yansıtmalı ekranda okunaklı bir biçimde sürücüye aktarılıyor.

Pratik özellikler ve konforu bir arada sunan modelde, kullanışlılık odaklı birçok çözüm mevcut. Bagaj kapısında bağımsız olarak yukarı açılabilir cam, dar alanda bagaj kapağını açamasanız bile yükleme-boşaltma yapmaya olanak tanıyor.

Yeni Proace City pratik özellikleri

Ön koltukların arasındaki konsol, ön koltukların arkasındaki katlanır masalar, arka yan camlarda güneşlik, karatılmış yan ve arka camlar, arka koltuk zemin saklama gözleri ve aracın bagaj tavanındaki saklama alanıyla çok yönlülüğü artırıyor.

Toyota Proace'in 3 parça katlanan arka koltukları_arabazzi.com

Donanıma göre, üç parça halinde katlanıp dümdüz bir zemin oluşturan arka koltuklar, ısıtmalı ön koltuklar, çift bölgeli otomatik klima ve panoramik cam tavan gibi güzellikleri de anmadan geçmeyelim.


Standartların üzerinde güvenlik

Binek otomobillerde bulunan son aktif güvenlik ve sürücü asistan sistemlerini Proace City'ye cömertçe adapte etmiş Toyota.

Proace City’de otomatik frenleme yapan yaya algılama özellikli ön çarpışma önleyici, trafik işareti algılama sistemi, adaptif hız sabitleme sistemi, otomatik yanan uzun farlar, römork savrulma kontrol sistemi, kör nokta uyarı sistemi ve akıllı park destek sistemi gibi çok havalı donanım seçenekleri yer alıyor.


Toyota Professional: Yeni bir hizmet anlayışı

Toyota, Proace City lansmanıyla birlikte satın alma ve kullanım deneyimini farklılaştıran Toyota Professionel hizmetlerini de tanıttı.

Bu yeni müşteri deneyimi sayesinde, Toyota Proace City satın alan müşterilere 5 yıl/150.000 km garanti uygulaması ücretsiz olarak sunulacak.

Toyota Proace ile 5 yıl ya da 150.000 km garanti veriyor

Ek olarak, Toyota Proace City alan müşteriler için 2 yıl 7/24 yol yardımı hizmeti sağlanacak.

Yaygın bayi ve servis ağından online servis randevusu, servis vale hizmeti, Toyota Forever Card avantajları gibi pek çok hizmet daha "Toyota Professional" kapsamında yer alıyor.

Ve tüm bunları öğrendikçe, insanın ticarete atılası geliyor...