yukarı

Toyota Prius 2023: Bu tasarım olmuş

Toyota, beşinci nesil Prius tanıttı. Avrupa'da yalnızca PHEV 223 HP'lik versiyonu satışa sunulacak.

16 Kasım 2022 kaynak: Toyota

Tasarım açısından, Avrupa'ya özel Toyota Prius , Japon versiyonundan farklı görünmüyor. Beşinci nesil, daha sade ve daha aerodinamik bir tasarıma sahip, kuşkusuz Prius tarihindeki görsel olarak en çekici olanı. Ön cam dik bir şekilde eğimli ve fastback tarzı tavanı ile birlikte kama şeklinde tasarlanmış.Profildeki çizgiler, ince LED aydınlatma üniteleri modern ve çekici bir tasarım oluşturuyor. Toyota tasarımcıları, 50 mm daha uzun aks mesafesi ve 19 inç alaşım jantlar ile yeni Prius'u selefinden 46 mm daha kısa, 22 mm daha geniş ve 50 mm daha yere yakın şekilde tasarlamışlar.

Siyah temalı iç mekanda daha alçak oturma konumu, düğmelerle dolu direksiyon simidi, büyük 12,3 inç bilgi-eğlence dokunmatik ekranı ve Toyota Safety Sense ADAS paketinden gelen bildirimlere göre renk değiştiren dijital gösterge paneli bulunuyor.Yeni Prius, Toyota Yeni Küresel Mimarinin (TNGA) ikinci nesil GA-C platformu kullanıyor ve azaltılmış ağırlık, artırılmış sağlamlık ve daha alçak ağırlık merkezi elde ediyor. Hem hibrit hem de plug-in hibrit formlarda gelen selefinin aksine, yeni nesil yalnızca PHEV olarak sunuluyor. Avrupalı tüketiciler , selefinin 122 HP motoruna kıyasla önemli ölçüde güçlenen 223 HP'lik motora sahip olacaklar. Toyota, herhangi bir performans rakamı açıklamadı.Yeni PHEV sistemi, 148 HP güce sahip 2.0 litrelik dört silindirli benzinli motor, 160 HP tek öne monte elektrik motoru ve tabanda yer alan yeni 13.6 kWh lityum iyon pilden oluşuyor. Daha büyük pil ve geliştirilmiş verimlilik, yeni modelin eski Prius'un EV aralığının iki katından fazlasını sunmasına olanak tanıyor. İsteğe bağlı olarak Toyota, tavanda güneş enerjisi kullanan modelin sıfır emisyon kapasitesini daha da artıran güneş pilleri sunuyor.

Plug-in hibrit modelin daha fazla fotoğraf ve videosunun yanı sıra 5 Aralık'ta Toyota Prius'un Avrupa lansmanı hakkında daha fazla bilgi edinmeyi umuyoruz.